Netflix ile birlikte bildiğiniz gibi televizyon dünyası yeni bir boyut kazandı. Özellikle House of Cards ve Orange Is the New Black’in her açıdan ses getirmesi bu yeni televizyonculuk anlayışının başarılı olabileceğini kanıtladı. Buna karşın Netflix dışındaki platformlardan henüz ciddi bir hamle gelmemişti ki Amazon, Transparent ile birlikte bombayı patlattı ve “bu sektörde de varım” dedi.

Unutulmaz dizilerden Six Feet Under’ın yapımcılarından biri olan Jill Soloway imzası taşıyan Transparent, 30 dakikalık ve 10 bölümden oluşan bir dizi. Her ne kadar ödüllerde komedi alanında yarışsa da bence drama ile komedi arasında dramaya daha yakın olan bir yerde. Tıpkı Netflix dizilerinde olduğu gibi Transparent’ın ilk sezonunun 10 bölümü de aynı anda yayınlandı ve kısa sürede eleştirmenlerin ilgisini çekerek yılın eleştirel anlamda en beğenilen işlerinden biri haline geldi. Bu başarının üzerine de Amazon dizi için gecikmeden 10 bölümlük ikinci sezon siparişi verdi. Bugün açıklanan Altın Küre adaylıklarında da “en iyi komedi dizisi” ve “en iyi komedi erkek oyuncu” dallarında adaylıklar kazanmayı başaran dizi, buna karşın henüz çok fazla izleyiciye ulaşabilmiş değil. Ben de Altın Küre adaylıkları açıklanmadan birkaç saat önce ilk sezonunu tamamladığım dizi hakkında sıcağı sıcağına bir şeyler yazmak istedim.

 Jeffrey Tambor, Amy Landecker

Transparent, adından da az çok anlaşılacağı gibi bir babanın kadın olarak yaşamaya başlamasını konu alıyor. Dizi, babanın çocuklarına bu gelişmeyi açıklamaya çalışmasıyla başlıyor. Fakat düşünüldüğü gibi dizinin tamamı babanın bu durumu üzerine kurulmamış durumda. Daha çok iki kız ve bir erkek kardeşin yaşadıklarını izliyoruz Transparent’ta ve ana karaktermiş gibi gözükse de babanın rolü hemen hemen çocuklarının ekran süresiyle aynı durumda.

Şahsen Transparent bana Six Feet Under’ı baya hatırlattı izlerken. Bir olay üzerine bir araya toplanan aile, daha sonra kardeşlerin ayrı ayrı sorunları ve hikayelerinin işlenmesi… Fakat ne yazık ki hiçbir yönden Six Feet Under kadar etkileyici bir dizi değil Transparent. Babanın hikayesi ilgi çekici ve özellikle bazı bölümlerde yaşanan durumlar gerçekten başarılı yansıtılmış ama kardeşlerin hikayeleri bence yeterince ilgi çekici değil. Belki de ben kişisel olarak ilgi çekici bulmamışımdır ve bu nedenle diziyi tam anlamıyla sevememişimdir. Özellikle son bölümlere doğru babanın durumunun ilgi çekiciliğinin azalmaya başlaması benim diziden soğumama yol açtı.

Transparent

Transparent’ın en başarılı oyuncusu elbette başroldeki Jeffrey Tambor. Daha çok Arrested Development ile tanıdığımız başarılı aktör muhtemelen kariyerinin en iyi performanslarından birini bu dizide sergiliyor ve dizinin başarısında çok büyük bir rol oynuyor. Bugün Altın Küre’de aldığı adaylık büyük ihtimalle sadece bir başlangıç olacak ve kendi kategorisinde pek çok ödül kazanacaktır Tambor.

Dizideki yardımcı oyunculardan en çok beğendiğim ise Gaby Hoffmann. Karakterinin hikayesini diğer iki kardeşe göre daha çok başarılı bulduğum Gaby Hoffmann iyi performansıyla da bence kariyerinde yükselişe geçebilir buradaki rolüyle.

Amy Landecker ve Jay Duplass dizideki diğer iki kardeşi canlandıran isimler. Bir de üç kardeşin küçüklüğünü canlandıran oyuncular var ki onlardan da özellikle Sarah’ın küçüklüğünü oynayan kızın benzerlik açısından oldukça iyi seçim.

Gaby Hoffmann

Yazının sonlarına yaklaşırken dizinin en başarılı bulduğum yanlarından birinin de jenerik müziği olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Emmy’de bu kategoride bir adaylık alabileceğini tahmin ediyorum. Ayrıca bölüm sonlarında çalan şarkı seçimleri de genel olarak başarılı.

Doğrusu ben Transparent’ı eleştirmenlerin bayıldığı kadar beğenmedim. Altın Küre’de de en iyi komedi dizisi adaylığını hak edecek kadar iyi olduğunu düşünmüyorum. Kötü bir dizi değil tabii ama o kategoride adaylığı hakeden çok daha iyi diziler vardı. İlk sezondan bazı bölümleri gerçekten çok beğendim ve genel anlamda izlemeye değer görüyorum ama ikinci sezonu izler miyim bilemiyorum. Çünkü son bölümlerindeki düşüş bana ilerisi için pek umut vermedi. Sanırım ikinci sezon yayınlanınca o zamanki takvimime göre karar vereceğim. Siz de en iyisi Transparent’ı izleyin ve kendi kararınızı kendiniz verin. En azından Jeffrey Tambor arka arkaya ödüllerini alırken nasıl bir performans sergilediği hakkında fikriniz olmuş olur…

Transparent 1. Sezon

6.5

Puan

6.5/10

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.