Amerika’nın son yıllardaki en çok konuşulan kadın komedi oyuncusu Melissa McCarthy olsa gerek. Fakat nedendir bilinmez bugüne kadar Melissa McCarthy ile ilgili filmlerden hep uzak kalmışım. Öyle ki Oscar adayı olduğu Bridesmaids bile son yıllarda Oscar adaylığı bulunduğu halde izlemediğim tek tük filmlerden biri. McCarthy ile ilk tanışmam geçen yıl St. Vincent filminde oldu ama hem o film çok zayıftı hem de Melissa McCarthy’nin rolü küçük ve önemsizdi. Bu yılın ilk yarısının ses getiren komedilerinden olan Spy’a da Melissa McCarthy’ye pek sıcak bakamamdan dolayı epey soğuk baktım uzun süre. Hatta filmi izleyip izlememe konusunda da epey kararsız kaldım. Son anda izleme yönünde karar verdiğim “Spy” benim için belki de yılın en güzel sürprizlerinden biri oldu…

Spy, alışılagelmişin dışındaki kalıplarda yani biraz şişmanca bir masa ajanının gizli bir görev için aksiyona geçmek zorunda kalmasını konu alıyor. Kötü adamlar tarafından CIA’in bütün ajanları ifşa olmuştur ve ifşa olmamış birilerinin devreye girmesi gerekmektedir. Susan Cooper işte bu işe gönüllü oluyor. Tabii orta yaşlı, tombulca bir kadının ajan olduğundan şüphelenilmemesi gerekir normal şartlarda. Fakat ajanlık görevlerini yapabilmesi  kahramanımızı çeşitli tehlikelere sokacaktır.

Rose Byrne ve Melissa McCarthy

Spy, gerçekten eğlenceli olmayı başarabilmiş bir aksiyon-komedi olmuş. Yer yer ajan filmi klişeleriyle dalga geçilirken yer yer de o klişelerin içerisine düşülmüş. Bu işi yılın bir diğer filmi Kingsman: The Secret Service kadar zekice bir yolla yapmamış belki ama yine de gayet keyifli bir seyirlik olduğunu söylemek mümkün.

Melissa McCarthy filmin en çok öne çıkan ismi olup filmi sırtlasa da pek çok tanıdık yardımcı oyuncu da filmin kadrosu içerisinde. Onların arasında bence en iyisi normalde pek sevmediğim Jason Statham idi. Onlarca aksiyon filminde oynayan aktör belki de bu kez kendi oynadığı filmlerin düştüğü klişelerle dalga geçmiş. Canlandırdığı CIA ajanı Rick Ford’un gözüktüğü hemen her sahne gülümsetmeyi başardı.

Filmin en çok övülen performansı Rose Byrne’a ait. Geçen yıl Neighbors ile dikkatimi çekmeyi başaran aktris bu filmde çok da fazla süre almamasına karşın yine dikkatleri çekmeyi başarıyor. Fakat ödüllerde adı geçecek kadar övgüler almasını biraz abartılı bir durum olarak görüyorum. Jude Law, Morena Baccarin, Allison Janney, Bobby Cannavale filmin kadrosundaki diğer ünlü isimlerden birkaçıydı. Hatta 50 Cent’i de bu kadroya dahil edebiliriz.

Lafı fazla uzatmaya gerek yok. Spy üzerinde uzun uzun konuşulacak bir film değil belki ama gayet eğlenceli bir ajan filmi. Ben beklediğimden çok daha fazlasını buldum ve aksiyon ile komediyi buluşturan güncel bir film arıyorsanız rahatlıkla önerebilirim.

Spy

7

Puan

7.0/10

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.