Shameless ile birlikte son dönemin gözde oyuncularından biri olan William H. Macy, sinemada da boş durmuyor. Bu yılın Oscar adayı filmlerinden olan Room’da yer alan başarılı oyuncu, ilk yönetmenlik denemesini de birazdan bahsedeceğim Rudderless ile yaptı. Aslında 2014 yılındaki Sundance Film Festivalinde açılışını yapan film orada umduğunu pek bulamayınca filmin izleyiciyle buluşması 2015’i buldu. Eleştirmenler pek yüz vermeseler de Rudderless izleyicinin beğenisini toplayan filmlerden olmayı başardı. Ben de hem William H. Macy’yi sevmem hem de müzik konulu filmleri genel olarak sevmem dolayısıyla filme şans vermek istedim, kararımdan pişman değilim.

Rudderless, ani bir şekilde oğlunu kaybeden bir babanın hikayesini anlatıyor. Oğlunun ölümündeki bir nokta nedeniyle baba kendini oğluyla ilgili her şeyden çok uzaklara atıyor. Burada da bir müzik grubuyla farklı bir yolculuğa başlıyor. Bu arada ölen oğlunun müzik sevdalısı bir genç olduğunu belirtmeyi unutmuşum.

Daha basit bir şekilde anlatılabilecek hikayeyi farklı bir şekilde anlatmaya çalışan filmin bana kalırsa en temel sorunu duyguları yeterince iyi yansıtamaması. Filmin başlarında gerçekleşen ölümün yeterince duyguyu verememesi filmin devamında da gerekli duyguyu yakalayamama neden oldu. Oysa ki bu tip filmlerden kolayca etkilenebilen biriyimdir.

Rudderless’ın en iyi olduğu nokta kesinlikle müzikleriydi. Filmdeki hemen her şarkı harikaydı. The Big Bang Theory’deki konuk oyunculuğundan tanıdığımız Kate Micucci’nin şarkısı bile buna dahil. Müzik dolu filmleri sevenler için Rudderless bu yılın en ideal seçimlerinden biri olabilir…

Selena Gomez - Rudderless
Selena Gomez, ölen çocuğun kız arkadaşını canlandırıyor…

Filmde başrol oyuncusu Billy Crudup bana kalırsa yetersiz kalmış, daha iyi bir başrolle film daha iyi olabilirdi. William H. Macy kendisi de küçük bir rolde yer almış. Tıpkı eşi Felicity Huffman gibi. Bu arada Selena Gomez’in de filmde küçük ama etkili bir rolü var. Siz ne düşünüyorsunuz bilmiyorum ama Selena Gomez’in ön yargılara bağlı olarak gereksiz eleştirilere uğradığını düşünüyorum. Hem oyunculukta hem müzikte gayet yetenekli kendisi. Tabii burada müzikle ilgili, şarkı söylediği bir sahne falan yok. Öyle bir beklenti oluşmasın.

Özetle Rudderless ilgi çekici bir konuya sahip ama vermek istediği duyguyu yeterince aktaramayan fakat harika bir müzikal zevk yaşatan ortalamanın üstü bir film. Bence film arayışındaysanız fazla beklentiye girmeden şans verebilirsiniz…

Rudderless

6

Puan

6.0/10

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.