2011’de gösterime giren Beginners filmiyle dikkatleri çeken ve Christopher Plummer’a Oscar kazandıran Mike Mills, 5 yıllık aranın ardından yeni filmi 20th Century Women ile bu yılki ödül sezonuna dahil olan filmlerden birine imza atmayı başardı. Her ne kadar sadece senaryo dalında Oscar adaylığı alabilse de film sezon içerisinde adından sıkça söz ettirdi.

70’li yıllarda geçen 20th Century Women, yönetmenin kendi çocukluğundan esinlenerek hazırladığı yarı biyografik film olma özelliği taşıyor. Her ne kadar filmin adından dolayı kadın merkezli bir film gibi gözükse de ana karakterimiz Jamie bir erkek. Annesiyle birlikte yaşayan Jamie, hayata karşı zayıf gözüken bir çocuktur. Güçlü bir kadın olan annesi ise Jamie’nin babasız büyümesinden rahatsızdır, bu eksikliği gidermek için Jamie’nin hayatına sürekli erkeklerin dahil olmasını ister ama Jamie bir türlü kimseyle bağ kuramaz. En sonunda annesi çare olarak Jamie’nin platonik aşkı, yakın arkadaşı Julie’yi ve aynı evde kiracı olarak kalan Abbie’yi Jamie’ye yardımcı olmak için ikna eder. Yani üç kadının bir erkeği bakma hikayesi gibi bir şey olmuş oluyor filmimizin konusu…

20th Century Women, ilginç hatta tuhaf sayılabilecek bir çıkış noktasına sahip olmasına karşın konu anlamında beklentileri tam anlamıyla karşılayamıyor. Fakat senaryonun sürükleyici oluşu, repliklerin doyurucu oluşu filmi izlenebilir kılmaya yetiyor. Mike Mills’in yönetmenlik becerisi de bana kalırsa filmin büyük artılarından biri. Yönetmen, Beginners’ta da görülen farklı anlatıcılık tarzını buraya da yansıtmış ve çok da güzel olmuş. Karakterlerin birbirlerini anlattığı flashback sahnelerine ve kendilerini anlattıkları flashforward sahnelerine bayıldım. Ayrıca filmde seçilen şarkılar da filmin enerjisini yükseltmiş ve ortaya seyir zevki yüksek bir iş çıkmış.

Filmin başrolünde yer alan Lucas Jade Zumann başarılı bir oyun sergilemiş ama filmin asıl parlayanları tahmin edilebileceği üzere üç yardımcı kadın oyuncu. Tecrübeli oyuncu Annette Bening’in bu filmle en iyi kadın oyuncu dalında Oscar adayı olabileceği konuşuluyordu ancak filmi izledikten sonra buna şaşırdım. Çünkü hem Bening’in performansı kategorideki diğer rakiplerinin altında, hem de rahatlıkla yardımcı kadın oyuncu kategorisine konulabilecek bir performans. Eğer kampanyası yardımcı kategoride yapılsaydı rahatlıkla Oscar adayı olabilirdi. Bu sezonun en yanlış kampanya kararlarından biri! Her neyse bana göre filmin asıl yıldızı yetenekli genç yıldız Elle Fanning’den başkası değildi. Bu yıl The Neon Demon’da büyüleyen Fanning, burada da parlamış ve filmi sevmeme ciddi katkıda bulundu. Bu kızın yolu çok açık! Greta Gerwig de oldukça iyiydi ama daha önceden alışkın olduğumuz rollerinden pek bir farkı da yok. Billy Crudup’un karakteri ise bana kalırsa filmin eksik yönlerindendi. Karakter filmde çok sönük ve alakasız kalmış.

20th Century Women farklı bir anlatım tarzı olan, kaliteli oyunculara sahip olan, iyi yönetilmiş bir film. Belki senaryosu konu gidişatı açısından daha iyi olabilirdi ve ortaya daha net mesajlar atabilirdi ama bu haliyle de gayet izlenesi.

20th Century Women

7

Puan

7.0/10

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.