Bu yılki Sundance Film Festivalinde gösterime giren küçük filmlerden biri de Game of Thrones’tan Tyrion Lannister rolüyle tanıdığımız ve bu rolle iki Emmy ödülü kazanan Peter Dinklage’in başrolünde yer aldığı Rememory oldu. Pek ilgi çekemeyen film, vizyona girmek için yeterli desteği de bulamayınca Google Play üzerinden yapılan anlaşmayla ücretsiz olarak yayınlanarak izleyiciyle buluştu. Ben de Peter Dinklage’in varlığıyla, daha da önemlisi ilgi çekici konusuyla filme şans vermek istedim.

Bir bilim kurgu filmi olan Rememory, insanların hafızalarını kaydeden ve daha sonra bunları yayınlanmasını sağlayan bir makine geliştiren bir adamın gizemli cinayetini ele alıyor. Trafik kazasında kardeşini kaybeden ana karakterimiz Sam Bloom ise cinayet sırasında olay yakınlarında bulunan ve sonrasında cinayeti kendi başına çözmeye çalışan gizemli bir adamdır…

Rememory, ilgi çekici ana konusunun yanı sıra oluşturulan olay örgüsüyle kendisini ilgiyle izletmeyi başarıyor. Merak unsurunun filmin tamamına yayılması konusunda iyi bir iş çıkarılmış, fakat filmin sorunu finalinde beklenen etkinin yaratılamaması. Film boyunca öğrenmek istediğimiz soruların cevapları yeterince tatmin edici ve zekice çıkmıyor. Bu açıdan filmin iyi bir fırsatı kaçırdığını söylemek mümkün.

Filmin başrolünde yer alan Peter Dinklage yine üst düzey bir performans göstererek filmi sırtlamış. Daha fazla iyi filmde rol almayı hak ettiği aşikar. Geçtiğimiz yıl genç yaşta kaybettiğimiz Anton Yelchin de filmdeki performansıyla dikkat çekiyor. Filmin, genç oyuncunun kariyerinin son filmi niteliğinde olması ise işin üzücü kısmı. Mucitin eşini oynayan Julia Ormond ve Orphan Black’ten Delphine karakteriyle tanıdığımız Evelyne Brochu filmin diğer dikkat çeken isimleri arasındalar.

Özetle Rememory, ilgi çekici bir bilim kurgunu merak unsurunu ön planda tutarak işleyen sürükleyici ama yeterince tatmin edici olmayan bir film. Hafızanın değişik yönlerini ele alması, hafızanın insan yaşamını farklı yönlerden etkilerini ele alması filmin derinliğini arttıran şeyler olmuş ama işte, keşke daha iyi bir finale sahip olabilseymiş…

Rememory

6

Puan

6.0/10

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.