Amerika’nın önde gelen komedyenlerinden biri olan Louis C.K. geçtiğimiz aylarda hayranlarına büyük bir sürpriz yaparak kendi web sitesi üzerinden ücretli bir şekilde yayınlanan bir drama dizisi sundu. Daha önceden kimselere haber verilmeden adeta gizlice çekilen dizinin bir anda yayınlanması herkesi şaşırttı. Dizinin yapımcılığını yapan Louis C.K. bölümleri hem yazıp hem yönetiyor, üstelik bir de başrol konumunda. Ona eşlik eden küçük ama etkili bir oyuncu kadrosuyla Horace and Pete, Louis C.K.’den pek beklenmeyecek tarzda orijinal bir iş…

Horace and Pete, tuhaf bir mekan (bar) etrafında gelişen bir dizi. Mekanın tuhaflığı ise onlarca yıldır mekanın hep bir Horace ve Pete tarafından yürütülmesinden geçiyor. “Horace and Pete’s” adındaki mekanı yöneten Horace ve Pete’ler bazen kardeş bazense kuzen olabiliyorlar. Biz de en son Horace ve Pete’i görüyoruz. Tabii mutlu mesut ilerleyen bir aile mekanından da bahsetmiyoruz aslında. Mekan pek para kazandırmıyor ve sırf gelenek sürsün diye sürdürülen bir hale gelmiş durumda. Öte yandan Horace ve Pete’in kardeşleri Sylvia’nın kanser için paraya ihtiyacının olması ve Pete’in yıllardır akli sağlığından sorun yaşamış, ilaç tedavisi gören biri olması işi daha karmaşık hale getiriyor.

Horace and Pete - 2

Horace and Pete her şeyden önce çok iyi yazılmış bir dizi. Sürükleyici senaryo, diyaloglar nasıl yazılır konusunda ders olarak gösterilebilecek akıcılıkta yazılmış hemen hemen tüm bölümlerin senaryosu. Konu olarak olay örgüsü olarak çok zengin olmasa da diyalogların zenginliği diziyi ilgi çekici kılmayı başarıyor. Ayrıca az mekanlı oluşu ve tiyatral izler barındırması da diziyi ilgi çekici hale getiriyor. Genel olarak dizide karakterlerimizin karamsar halinden yansımalar hissedilse de zaman zaman absürt komediye kayan anlara tanıklık etmek de mümkün. Bunun dozunun iyi ayarlanması da aslında dizinin başarılı olduğu noktalardan biri olarak gösterilebilir.

Louis C.K. dizideki oyunculuk performansıyla iyi bir senarist olduğu kadar iyi bir drama oyuncusu olduğunu da gösteriyor. Horace karakterinin yaşadığı bunalım halini çok iyi yansıtan oyuncu takdiri hak ediyor. Boardwalk Empire sonrası hayranlık beslediğim Steve Buscemi’yi yeniden bir dizi projesinde görmek güzeldi. Pete karakteri zaman zaman dizide yardımcı oyuncu konumuna düşse de Steve Buscemi her rol aldığında elinden gelenin en iyisini yaptı.

Horace and Pete - 3

Dizinin en iyisi ise sürpriz bir şekilde Alan Alda idi. Bir nesil önceki “Amca Pete” karakterini canlandıran veteran oyuncu diziye büyük renk kattı. Yer aldığı neredeyse her televizyon dizisi efsane haline gelen Edie Falco, çoğu zaman sinir bozucu pozisyonda olan Sylvia karakterini başarıyla canlandırıyor. Tek bölümde oynayan Laurie Metcalf ise gösterdiği üstün performansla muhtemelen Emmy kazanacak veya en azından aday olacak. Jessica Lange, Angus T. Jones ve Rebecca Hall dizide rol alan, konuk olan diğer isimler arasındalar.

Horace and Pete’i “Louis C.K. varsa komiktir” düşüncesiyle izlerseniz beklediğinizi bulamayabilirsiniz ama aslında Horace and Pete yılın en iyi drama dizilerinden biri. İnsan psikolojisini iyi yansıtan, sürükleyici diyaoglarıyla bölüm içerisinde farklı konularda düşünmeye teşvik eden bunu yaparken bazen üzücü, sinir bozucu olsa da zaman zaman gülümseten hoş br dizi. Bu arada dizinin ikinci sezonunun olup olmayacağı belirsiz. Söylenenlere göre Louis C.K. bu diziyle epey zarar etmiş ama aynı zamanda diziyi devam ettirme gibi bir isteği de varmış. Aslında sezon finali gerçek bir final gibiydi ve pek açık kapı kalmadı bana göre ama bir şekilde yapılacak bir ikinci sezona da hayır demezdim doğrusu…

Horace and Pete 1. Sezon

8.3

Puan

8.3/10

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.