Televizyon dünyasının merakla beklediği Emmy adaylıklarının açıklanmasına sayılı haftalar kala ben de 2016 yılının Emmylerinin adaylarını tahmin etmeye devam ediyorum. Geçtiğimiz hafta  komedi dizisi kategorilerindeki tahminlerimi paylaşmıştım. Bu yazıda ise drama kategorilerini mercek altına alacağız.

En İyi Drama Dizisi Tahminlerim:

 1. Game of Thrones *
 2. House of Cards *
 3. Better Call Saul *
 4. Mr. Robot
 5. Downton Abbey *
 6. Orange Is the New Black *
 7. Homeland *
 8. The Americans
 9. Billions
 10. Horace and Pete
 11. The Good Wife
 12. Narcos
 13. The Path
 14. UnREAL
 15. Vinyl
 16. The Affair
 17. Empire
 18. Outlander
 19. The Leftovers
 20. Underground
 21. Ray Donovan
 22. The Man in High Castle
 23. Bloodline

*Geçen sene bu kategoride aday olan diziler

Geçtiğimiz yıldan itibaren aday sayısının 7’ye çıkarıldığı bu kategoride geçen yıl Mad Men’in final yapmasıyla birlikte bir boşluk oluştu. Çokça sayıda yeni dizinin de ilk kez yarışa dahil olmasıyla birlikte bu kategoride epey bir kalabalık oluştu. Nicelik olarak yarışta çok dizi olsa da aslında bence nitelik olarak çoğu dizi Emmy adayı olmayı hak edecek seviyede değil. her neyse önce güçlülerden başlayalım:

Game of Thrones, geçen yıl rekor sayıda adaylık ve ödülle birlikte bu kategoride de ilk kez büyük ödüle ulaştı. Yeterince güçlü yeni rakip olmadığı ve dizinin her hafta dünyayı salladığı düşünüldüğünde Game of Thrones’u bu senenin de favorisi olarak görmemek için bir sebep yok. Hatta arttırıyorum ve kalan üç sezonda da Game of Thrones’un Emmy’yi alabileceğini ve Mad Men’in dörtte dördüyle Breaking Bad’in sadece son iki sezonuyla Emmy ödülü kazanmasını birleştireceğini düşünüyorum.

House of Cards ilk sezondan bu yana Televizyon Akademisi’nin aday yapmaktan çekinmediği dizilerdendi. Dizinin bu sezon önceki sezona göre ciddi yükselişe geçtiği düşünüldüğünde adaylığı kaçırması için hiçbir sebep yok. Ödülü kazanmaya yakın olduğunu söyleyemem ama adaylığı cepte.

Breaking Bad’in Emmy mirasının üzerine konmayı başaran Better Call Saul ilk sezon beklenildiğinden de fazla adaylıkla bu kategoride güçlü bir şekilde yer edinmişti. Dizinin ikinci sezonu da en az ilki kadar beğenildi ve bu nedenle yeri en garanti olan dizilerden.

Yeni dizilerin en güçlüsü ve Mad Men’in yerini kapmaya hazır olan yapım ise Mr. Robot. Yılın en büyük sürprizlerinden olan dizi USA gibi kaale alınmayan bir kanalda yayınlanmasına karşın meslek birliklerinden ve diğer ödül çevrelerinden topladığı ödül, adaylıklarla yarışın iddialılarından birine dönüştü. Altın Küre’de büyük ödülü kazandığını da hatırlatalım ama tabii bir önceki sene Altın Küre kazanan The Affair’ın Emmy’de aday bile olamadığını da…

İngilizlerin şimdiden klasikleşen dizisi Downton Abbey final sezonuyla son kez bu kategoride yer almaya hazırlanıyor. Televizyon Akademisi diziyi çok seviyor ve son sezonda da bu sevgilerini son kez göstereceklerdir.

Son iki sıra için ise işler biraz daha karışık. Orange Is the New Black her ne kadar ilk iki sezonla Emmy adaylığını es geçmese de bu özelliğini uzun yıllar koruyabilecekmiş gibi gözükmüyor. Akademi’nin yollarını ayıracağı sezon bu sezon olabilir. Yine de ben bir sezon daha devam etme ihtimalini yüksek görüyorum.

Bir yıl aranın ardından geçen yıl aldığı sürpriz adaylıkla ben dahil çoğu kişiyi şaşırtan Homeland emin olmadan son sıraya koyduğum bir dizi. Berbat dördüncü sezonu bile aday olduysa beşinci sezon da aynı başarıyı (!) tekrarlayabilir?

Eğer Akademi yukarıda belirttiğim iki diziden vazgeçerse aday olmaya en yakın dizi The Americans. Evet bugüne kadar belki dizi hiç adaylık alamadı ama Amerikalı eleştirmenlerin giderek yükselen bir The Americans sevgisi var. Özellikle bu yıl ödüllerle ilgili hemen hemen her yazıda “keşke The Americans da aday olsa”, “The Americans’tan fazla hak eden dizi yok” gibisinden dilek ve övgüler görmek mümkün. Akademi üyeleri de bu sese karşı koymaya daha fazla dayanamayabilir.

Adaylığa yakın olarak gördüğüm bir başka dizi ise Showtime’ın yeni dizilerinden olan Billions. Dizinin iki güçlü başrolü olması şans. Paul Giamatti sektörce saygı duyulan önemli bir oyuncu, Damian Lewis de özellikle son yıllarda Televizyon Akademisi’nin gözü önünde olan ve yapımlarını sevdiği bir oyuncu. Özellikle Showtime’ın bir diğer yapımı olan Homeland’in devre dışı kalma olasılığında şans Billions’ın yüzüne gülebilir.

Emmy’de en büyük kategoride adaylığa yakın görülebilecek dizilerden bir diğeri de Louis C.K. imzalı Horace and Pete. Akademi’nin Louie sevgisi malum ve Louis C.K. zor şartlarda ilgi çekici bir yapıma imzasını attı. Hiçbir kanal desteği olmayışı nedeniyle kampanya zorlukları yaşasa da Akademi üyelerinin diziyi göz ardı edeceğini sanmıyorum. Adaylık çok uzak değil.

Final sezonuyla çok beğenilmeyen The Good Wife‘ın geri dönüş yapması zor gözüküyor. Netflix’in iddialı dizilerinden olan Narcos‘un Emmy bazında başarıya ulaşması ise özellikle önündeki diğer Netflix dizilerine bakılırsa şu an için zor. Hulu’nun güçlü kadrosuyla dikkat çeken dizisi The Path pek beğenilmediğinden işi zor. Şu sıralar ikinci sezonuyla adından söz ettiren eleştirmen favorisi UnREAL ilk kez Emmy şansı arayacak ve tamamen göz ardı edilmemeli. Vinyl normal şartlarda daha iddialı göreceğim bir diziydi ama haftaiçinde HBO’nun diziyi iptal etmeye karar vermesiyle dizinin adaylık şansı çok düştü. İlk sezonuyla şansı çok daha yüksek olan The Affair‘ın bu sezon aday olması sürpriz olur. Aynı şekilde reyting rekortmeni Empire‘ın da.

Paul Giamatti (Billions)

Paul Giamatti (Billions)

En İyi Drama Dizisi Erkek Oyuncu Tahminlerim:

 1. Rami Malek | Mr. Robot
 2. Bob Odenkirk | Better Call Saul *
 3. Kevin Spacey | House of Cards *
 4. Paul Giamatti | Billions
 5. Liev Schreiber | Ray Donovan *
 6. Aaron Paul | The Path
 7. Bobby Cannavale | Vinyl
 8. Kyle Chandler | Bloodline *
 9. Damian Lewis | Billions
 10. Steve Buscemi | Horace and Pete
 11. Louis C.K. | Horace and Pete
 12. Wagner Moura | Narcos
 13. Clive Owen | The Knick
 14. Terrence Howard | Empire
 15. Matthew Rhys | The Americans
 16. Justin Thereoux | The Leftovers

*Geçen sene bu kategoride aday olan oyuncular

Mad Men ve The Newsroom’un final yapmasıyla ödüllü isimler Jon Hamm ve Jeff Daniels yarışta devredışı kaldılar. Pek çok iddialı yeni aday adayının da ortaya çıkmasıyla sürprize açık bir kategori haline geldi dramada erkek oyuncu kategorisi…

Mr. Robot dizisinin başarısındaki büyük pay sahiplerinden biri Rami Malek. Yarış kesinlikle ortada ama az farkla da olsa ödüle en yakın isim bana kalırsa.

House of Cards’ı sırtlayan isim olan Kevin Spacey bu yıl üç yıllık bekleyişinin ardından ödülü kazanmaya hiç olmadığı kadar yakın. Fakat rakiplerinin de güçlü olduğu unutulmamalı. Biraz daha bekletilebilir.

Better Call Saul’un başrolü Bob Odenkirk adaylık sıkıntısı çekmeyecek isimlerden biri. Ödülü kazanma ihtimali diğer iki isimden az gözükse de kategori gerçekten sürprize açık.

Paul Giamatti sektörce saygı duyulan önemli bir oyuncu ve televizyona attığı bu adımın Emmy adaylığına dönüşmesi çok yüksek ihtimal.

Geçen yıl ilk kez aday olan Liev Schreiber bu yıl da aynı başarısını tekrarlayabilir.

Breaking Bad’in yıldızlarından olan Aaron Paul, Akademi’nin sevdiği bir isim ve çok sayıda Emmy kazandı. The Path pek sevilen bir dizi olmasa da Aaron Paul adaylık kapabilir.

Eğer Vinyl için iptal kararı çıkmasaydı Bobby Cannavale‘yi ilk altı arasına alacaktım ama iptal kararı aynı zamanda HBO’nun dizi için pek bastırmadığını düşündürüyor. Yine de adaylığı şaşırtmaz, Boardwalk Empire ile Emmy kazanmıştı.

Geçen yılın adaylarından Kyle Chandler da Televizyon Akademisi’in pek sevdiği bir isim. Yalnız Bloodline’ın ikinci sezonu pek olumlu tepkiler almadı. Dizi tamamen yok sayılabilir.

Homeland ile Emmy kazanan ve sonrasındaki Wolf Hall mini dizisiyle de adaylık alan Damian Lewis aynı başarıyı bir kez daha tekrarlayabilir. Rol arkadaşı Paul Giamatti’nin de yarışta olması dezavantaj.

Horace and Pete’in iki yıldızı Louis C.K. ve Steve Buscemi kayda değer performanslarıyla ihtimaller dahilindeler ama birbirlerinin önünü kesmeleri de söz konusu. Geçen yıl aday olmalarını beklediğimiz Clive Owen ve Terrence Howard‘ın işi bu kez daha zor.

Tatiana Maslany (Orphan Black)

Tatiana Maslany (Orphan Black)

En İyi Drama Dizisi Kadın Oyuncu Tahminlerim:

 1. Viola Davis | How to Get Away With Murder *
 2. Robin Wright | House of Cards *
 3. Claire Danes | Homeland *
 4. Taraji P. Henson | Empire *
 5. Julianna Margulies | The Good Wife
 6. Tatiana Maslany | Orphan Black *
 7. Caitriona Balfe | Outlander
 8. Eva Green | Penny Dreadful
 9. Carrie Coon | The Leftovers
 10. Vera Farmiga | Bates Motel
 11. Michelle Dockery | Downton Abbey
 12. Krysten Ritter | Jessica Jones
 13. Keri Russell | The Americans
 14. Ruth Wilson | The Affair
 15. Shiri Appleby | UnREAL
 16. Taylor Schilling | Orange Is the New Black
 17. Lizzy Caplan | Masters of Sex
 18. Kerry Washington | Scandal

*Geçen sene bu kategoride aday olan oyuncular

İlginç kategorilerden birindeyiz. Çünkü bu yıl dramada kadın oyuncu kategorisinde iddialı yeni aday yok. Sadece Elisabeth Moss, Mad Men’in bitişiyle yerini bıraktı. Onun yerine ise çok kez aday olan, ödülü kazanan Julianna Margulies’in geri gelmesi çok yüksek ihtimal.

Geçen yıl ödülü kazanan Viola Davis her ne kadar dizisi bu yıl zayıflasa da yine yarışın net favorisi.

Robin Wright, House of Cards devam ettiği sürece bu kategoride aday olmaya devam edecek gibi. Yalnız ödüle ulaşabileceğini pek sanmıyorum.

Claire Danes iki yıl üst üste kazandıktan sonra adaylıklarla yetinmeye başladı. Bu durum, bu yıl da devam edecektir.

Empire’ın bu yıl zayıflamış olması Taraji P. Henson‘ın ödül ihtimallerini de azalttı. Yine de adaylığı kaçıracağını hiç sanmıyorum.

Geçen sene çok beklenen adaylığını nihayet elde eden Tatiana Maslany aynı başarıyı bu yıl da tekrarlayabilir. Üstelik dizisinin bu yılki sezonu daha çok beğenildi.

Aynı isimlerden sıkılan Akademi’nin yönelebileceği isimlerin başında Caitriona Balfe, Eva Green ve Carrie Coon geliyor.

Eski adaylardan Vera Farmiga, Michelle Dockery, Taylor Schilling, Lizzy Caplan veya Kerry Washington‘ın geri dönüş yapmaları ise pek mümkün gözükmüyor.

Jonathan Banks (Better Call Saul)

Jonathan Banks (Better Call Saul)

En İyi Drama Dizisi Yardımcı Erkek Oyuncu Tahminlerim:

 1. Jonathan Banks | Better Call Saul *
 2. Peter Dinklage | Game of Thrones *
 3. Christian Slater | Mr. Robot
 4. Alan Alda | Horace and Pete
 5. Michael McKean | Better Call Saul
 6. Jim Carter | Downton Abbey *
 7. Alan Cumming | The Good Wife *
 8. Michael Kelly | House of Cards *
 9. Ray Romano | Vinyl
 10. Beau Bridges | Masters of Sex
 11. Ben Mendelsohn | Bloodline  *
 12. Mandy Patinkin | Homeland
 13. Kit Harington | Game of Thrones
 14. Jon Voight | Ray Donovan

*Geçen sene bu kategoride aday olan oyuncular

Bana kalırsa bu yıl en ciddi değişimlere açık kategorilerden birisi yardımcı erkek oyuncu kategorisi.

Geçen yıl ödülü sürpriz sayılabilecek bir şekilde Peter Dinklage’e kaptıran Jonathan Banks bu kez ödülü kazanabilir.

Peter Dinklage Game of Thrones’un bu sezonunda biraz daha pasif bir durumdaydı ama üçüncü Emmy ödülüne ulaşması çok da sürpriz olmaz.

Yeni isimlerden en iddialısı Mr. Robot’tan Christian Slater. Altın Küre kazandı ve başka ödüllerde de adından söz ettirdi. Adaylık şansı çok yüksek.

Horace and Pete’in bana kalırsa Emmylerdeki en büyük kozu Alan Alda. Her ne kadar az bölümde gözükse de Alan Alda’nın gözüktüğü bölümlerdeki performansı Emmy adaylığı için yeterli olabilir.

Better Call Saul’un bir diğer yıldızı Michael McKean‘in de bu yıl rolü daha da arttı ve karakteri sevilmese de performansı göz doldurmaya devam etti. Bence Better Call Saul iki aday çıkaracak bu kategoride.

Yıllardır yeri değişmeyen adaylardan Jim Carter son kez yerini korumaya yakın.

The Good Wife’tan Alan Cumming ve House of Cards’tan Michael Kelly bana göre yerlerini kaptırmaya yakın isimler. Alan Cumming hakkında pek bilgim yok doğrusu ama Michael Kelly’nin bir önceki sezon adaylık almasını sağlayan durumu gibi özel bir durumu yoktu bu sezon. Bu arada geçen yılın adaylarından Ben Mendelsohn‘un bu yıl rolü çok daha azmış ve bu nedenle adaylığı beklenmiyor.

Yayından erken kalkan Vinyl dizisinden Ray Romano, daha önce konuk oyuncu olarak adaylık alan Masters of Sex yıldızı Beau Bridges ve Game of Thrones’un olay ismi Kit Harington adaylık kovalayabilecek diğer isimler. Homeland’den Mandy Patinkin ve Ray Donovan’dan Jon Voight geçen yıl kaybettikleri adaylığı geri almak için mücadele verecekler.

Constance Zimmer (UnREAL)

Constance Zimmer (UnREAL)

En İyi Drama Dizisi Yardımcı Kadın Oyuncu Tahminlerim:

 1. Uzo Aduba | Orange Is the New Black *
 2. Lena Headey | Game of Thrones *
 3. Christine Baranski | The Good Wife *
 4. Emilia Clarke | Game of Thrones *
 5. Constance Zimmer | UnREAL
 6. Maggie Smith | Downton Abbey
 7. Joanne Froggatt | Downton Abbey *
 8. Regina King | The Leftovers
 9. Edie Falco | Horace and Pete
 10. Maura Tierney | The Affair
 11. Maggie Siff | Billions
 12. Miranda Otto | Homeland
 13. Margo Martindale | The Good Wife
 14. Kate Mulgrew | Orange Is the New Black
 15. Melissa McBride | The Walking Dead

*Geçen sene bu kategoride aday olan oyuncular

Geçen yıla göre pek değişiklik beklemediğim kategorilerden birindeyiz. Mad Men’in final yapmasıyla Christina Hendricks yarış dışı kaldı, diğer adaylar ise hala yarışın içerisinde.

Orange Is the New Black’in yıldızlarından Uzo Aduba dizi devam ettiği sürece adaylık almaya devam edecek gibi gözüküyor. Ödülü almasından ise bu kez biraz şüpheliyim.

Game of Thrones’un iki yıldızı Lena Headey ve Emilia Clarke bir kez daha aday olmaya yakınlar. Emilia Clarke geçen yıl adaylığıyla şaşırtmıştı ama bu yıl performansı daha da arttı ve tekrar aday olma şansını yüksek görüyorum. Ayrıca Me Before You filmiyle gündemde oluşu da işine yaradı.

The Good Wife’ın yıldızlarından Christine Baranski‘nin karakteri için spin-off yapılacak. Yani muhtemelen dizi bitse de Christine Baranski Emmy çevrelerinde olmayı sürdürecek. Belki bu yıl zafere bile ulaşabilir.

Yeni dizilerden en iddialı yardımcı kadın oyuncu şüphesiz UnREAL dizisinden Constance Zimmer. Pek çok ödül töreninde adından söz ettiren oyuncunun en büyük engeli dizinin kaale alınmamasının söz konusu oluşu.

Downton Abbey’nin yıldızlarına baktığımızda ise geçen yıl Maggie Smith ilk kez adaylık kaçırarak şaşırtmıştı. Usta oyuncu bu yıl yerini geri alabilir. Tabii aynı diziden Joanne Froggatt ismini de küçümsememek gerek.

The Leftovers’tan Regina King, Akademi’nin pek sevdiği Edie Falco adaylık şansı olan isimler arasındalar.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.