Emmy tahminlerini biraz geciktirdiğimin farkındayım. 20 Eylül’de yapılacak olan televizyonun en görkemli törenine sadece iki hafta kaldı. İki hafta önce drama kategorilerindeki tahminlerimi yapmıştım. Aslında komedi tahminlerimi geçen hafta yapacaktım ama araya giren başka işler olunca bu haftaya kaldı. Gelecek hafta da “izleryazar Televizyon Ödülleri”ni dağıtarak Emmy gecesini beklemeye başlayacağım. Lafı uzatmadan komedi kategorilerimize geçelim:

En İyi Komedi Dizisi

Bu yılın sonucu en kestirilemeyen kategorilerinden bir tanesi en iyi komedi dizisi kategorisi. Kategorinin galibi beş yıldır Modern Family idi ve böylece Modern Family, Frasier’ın rekoruna ortak olmuş oldu. Fakat bu yıl dizi önceki yıllara göre çok az sayıda adaylık çıkarınca artık Televizyon Akademisi’nin “dur” demeye karar verdiği şeklinde yorumlandı. Üstelik karşısında yeni ve iddialı bir rakibi de var…

Transparent, sektöre yeni adım atan Amazon’un tarihindeki ilk Emmy yarışçısı ve dizi gerçekten çok iyi eleştiriler aldı. Sadece eleştirilerle kalmayıp sektörün içinden de pek çok ödül alan dizi Emmy için de favori durumuna dönüştü. Fakat dizinin bir handikapı var ki o da komediden çok dramedi olması ve komedisinin düşük olması. Televizyon Akademisi’nin bu tarz dramedilere tavır aldığını Orange Is the New Black’te görmüştük. Geçen yıl pek çok kişi Orange Is the New Black’i favori göstermesine karşın Modern Family zafere ulaşmıştı. Eğer ki Transparent kazanamazsa bilin ki sebebi bu yüzden. Yalnız ben de tarafımı belli edeyim, Transparent’ın kazanmasını kesinlikle istemiyorum. Çünkü komedi kategorisinin gerçek komedilere ait olması gerektiğine inanıyorum. Fakat tahminlerde gerçekçi olarak Transparent’ı ilk sıraya koyuyorum.

Yıllardır Modern Family’nin gölgesinde kalan Veep ödüle kavuşmak için sırada bekleyen dizilerden biri. Bu sezon Modern Family’nin zayıflamasıyla kazanma şansını ele geçirdi fakat bu sefer de karşısına Transparent çıktı. Ben şahsen dizinin dördüncü sezonunun ikinci veya üçüncü sezonlarından çok üstün olduğunu düşünmüyorum. Fakat Modern Family’yi ödüllendirmekten bıkan ve Transparent’ı komedi olarak görmeyen kitlenin ilk tercihi Veep olacaktır.

Modern Family tarih yazmak için yarışıyor bu yıl. Özellikle son iki yıldır artık durdurulabileceği düşünülüyordu fakat hala durdurulamadı. Gerçek bir komedi olması, çok izlenen bir ulusal kanal dizisi olması ciddi avantajlar. Fakat üst üste altıncı yıl kazanmak gerçekten zor bir iş. Bence dizi altıncı sezonunun da harikaydı ve bazı kategorilerde hakkı yendi. (“Connection Lost” bölümünün yönetmenliğiyle aday olmamasının skandal olduğunu söylemiş miydim?) Belki Frasier hayranları Modern Family’nin rekoru tek başına ele geçirmesini istemeyebilirler ama Veep ve Transparent kendi aralarında oyları bölüşürken Modern Family bir kez daha sahneye çıkar mı dersiniz? Ben varım.

Tina Fey imzalı 30 Rock bu kategorinin son yıllardaki en iddialı yapımlarındandı. 30 Rock sonrası Tina Fey’in ilk projesi olan Unbreakable Kimmy Schmidt de ilk sezonuyla adaylar arasına girmeyi başardı. Listedeki iki yeni diziden biri olması Unbreakable Kimmy Schmidt’e belli bir miktarda oy sağlayabilir. Yalnız dizinin öyle aman aman çok konuşulan bir dizi olmadığını ve büyük ödülü alabileceğini düşünmediğimi söylemem lazım.

Son sezonuyla Parks and Recreation aday olmayı başardı ama ödüle ulaşması hayal gibi gözüküyor. HBO komedisi Silicon Valley ve kategorinin gediklilerinden Louie‘nin bu yıl diğer adaylardan sıyrılma şansları da çok uzak.

En iyi komedi dizisi tahminlerim şu şekilde:

 1. Transparent (%35)
 2. Veep (%30)
 3. Modern Family (%25)
 4. Unbreakable Kimmy Schmidt (%5)
 5. Parks and Recreation (%3)
 6. Silicon Valley (%1)
 7. Louie (%1)
Veep ilk üç sezonuyla da aday olmuş, fakat ödülü kazanamamıştı...

Veep ilk üç sezonuyla da aday olmuş, fakat ödülü kazanamamıştı…

En İyi Komedi Dizisi Erkek Oyuncu

Belki de kazananı en bariz şekilde belli olan kategorideyiz. Jeffrey Tambor, Transparent’taki rolüyle ödüllere belli bir süre ambargo koyacak gibi gözüküyor. Üstelik bu kategorinin son yıllardaki en güçlü ismi olan ve 4 kez galibiyete ulaşan Jim Parsons bu yıl sürpriz şekilde adaylığı kaçırdı.

Diyelim ki Jeffrey Tambor mucizevi bir şekilde ödülü kaçırdı. Bu durumda William H. Macy diğer adaylara göre biraz daha önde bana kalırsa, onun da SAG benzeri yerlerden kazandığı önemli ödüller var. Will Forte ve Anthony Anderson diğer dikkat çeken adaylar olsalar da çok şanssız bir yıla denk geldi ilk yıl performansları.

 1. Jeffrey Tambor (Transparent)  %92
 2. William H. Macy  (Shameless) %3
 3. Will Forte (The Last Man on Earth) %1
 4. Anthony Anderson (Black-ish) %1
 5. Louis C.K.  (Louie) %1
 6. Matt LeBlanc (Episodes) %1
 7. Don Cheadle (House of Lies) %1
Jeffrey Tambor bugüne kadar Arrested Development ve The Larry Sanders Show ile altı kez yardımcı kategoride aday olmuş. Bu kez ana kategoride ilk kez aday olup, bunun da ötesine geçip ödülü kazanmaya çok yakın...

Jeffrey Tambor kariyerinin yedinci Emmy adaylığında ilk ödülünü almaya çok yakın…

En İyi Komedi Dizisi Kadın Oyuncu

Aslında bu kategoride çoğu kişi Julia Louis-Dreyfus‘un üst üste dördüncü kez ödüle  rahatça ulaşacağını tahmin ediyor ama bence o kadar kolay bir yarış olmayacak. Julia Louis-Dreyfus gerçekten çok sevilen bir oyuncu ama eğer kazanırsa hem Helen Hunt’ın 4 yıl üst üste kazanma rekoruna, hem de Candice Bergen ve Mary Tyler Moore’un 5 kez ödülü kazanma rekoruna ortak olacak. Şu an üst üste üç yıl kazanmayı gerçekleştiren bile tarihteki iki kişiden biri. Yani Emmy kolay kolay aynı kişiyi yıllarca ödüllendirmek istemiyor. Fakat Julia Louis-Dreyfus tarih yazabilecek bir isim.

Ben riske girerek tahmin listemin ilk sırasına yukarıda saydığım nedenden dolayı Amy Schumer‘ı yazdım. Ben hiç Inside Amy Schumer izlemesem de Amy Schumer bu yıl inanılmaz çok konuşulan bir isim haline geldi. Adı gündemden düşmeyen oyuncu Julia Louis-Dreyfus zaferinden bıkanların ilgi odağı olabilir. Yalnız skeç şovunu izlemediğimden dolayı gerçekten çok mu iyi, yoksa boş yere mi gündeme geliyor emin değilim.

Amy Poehler bu kategorinin 2010’dan bu yana vazgeçilmez adayı konumunda. Ödülü hiç kazanamadı ve final yapan dizisiyle kazanmak için bu son şansı. Televizyon Akademisi ona bu güzelliği yapar mı? Biraz zor…

Friends’ten bayıldığımız Lisa Kudrow, yıllar sonra geri dönen The Comeback dizisiyle ikinci adaylığını aldı ama adından pek söz ettiremeyen dizisiyle ödüle ulaşması zor. Lily Tomlin ve Edie Falco da kategorinin epey uzak ihtimalleri.

 1. Amy Schumer (Inside Amy Schumer) %42
 2. Julia Louis-Dreyfus  (Veep) %41
 3. Amy Poehler (Parks and Recreation) %10
 4. Lisa Kudrow (The Comeback) %3
 5. Lily Tomlin (Grace and Frankie) %2
 6. Edie Falco (Nurse Jackie) %2
Sadece bir Altın Küre adaylığı bulunan Lisa Kudrow yıllar sonra ikincisini alabilir.

Kariyerindeki 10. adaylığını kazanan Lisa Kudrow, daha önce ödüle bir kez Friends ile ulaşmıştı…

En İyi Komedi Dizisi Yardımcı Erkek Oyuncu

Geçen yıl Ty Burrell’in ikinci zaferine ulaştığı kategoride bu yıl da tanıdık adaylar yer alıyor. Sadece Tituss Burgess ve Keegan Michael Key kategoriye dahil oldular. Bence oldukça ortada bir yarış olan bir kategorideyiz.

Tony Hale ödüle her yıl aday olmasına karşın yalnızca bir kez ulaşabildi. Bence yarışın sakin gözüktüğü bu yılda sessiz sedasız ikinci ödülüne ulaşabilir.

Tituss Burgess, Unbreakable Kimmy Schmidt’in en çok beğenilen yanlarından biri oldu. Belki Televizyon Akademisi’nin Unbreakable Kimmy Schmidt sevgisini göstermesi için en uygun yer bu kategoridir?

Geçen yıl ikinci kez zafere ulaşan Ty Burrell‘i de hala yabana atmamak lazım. Evet Modern Family’nin gözden düşmeye başlaması dezavantaj gibi gözüküyor ama Ty Burrell, Modern Family’de gerçekten inanılmaz bir performans ortaya koyuyor. Şahsen bir kez daha kazanmasına itiraz etmem.

Keegan Michael Key, Türkiye’de tanınmasa da Amerika’da skeç şovuyla epey gündemde olan bir isim. Hatta adı Oscar sunuculuğu ile bile anılıyor şu günlerde. Ödüle ulaşması beni çok fazla şaşırtmaz.

Brooklyn Nine-Nine ekibinden Andre Braugher geçen yıl yarışın güçlü adaylarındandı ama geçen yıl kazanamamışken bu yıl kazanması için bir sebep göremiyorum. İlk sezondaki performansı daha iyiydi çünkü. Adam Driver ise adaylığına dahi şaşırdığımız bir isim oldu. Kazanma şansı epey az.

 1. Tony Hale (Veep) %35
 2. Tituss Burgess (Unbreakable Kimmy Schmidt)  %30
 3. Ty Burrell (Modern Family)  %20
 4. Keegan-Michael Key (Key and Peele) %10
 5. Andre Braugher (Brooklyn Nine-Nine) %4
 6. Adam Driver (Girls) %1
Andre Braugher kariyerinin 9. Emmy adaylığını kazandı ve daha önce drama, mini-dizi kategorilerinde kazandığı 2 Emmy ödülü var...

Andre Braugher kariyerinin 9. Emmy adaylığını kazandı ve daha önce drama, mini-dizi kategorilerinde kazandığı 2 Emmy ödülü var…

En İyi Komedi Dizisi Yardımcı Kadın Oyuncu

Geçen yıl hem bu kategoride hem de drama konuk oyuncu kategorisinde Emmy kazanan Allison Janney evine adeta Emmy koleksiyonu kurmuş önemli bir isim. Bu yıl da karşısındaki rakiplere bakacak olursak Mom ile üst üste ikinci ödülüne ulaşmaması için herhangi bir sebep yok?

Diğer adayları doğrusu birbirine çok yakın olarak görüyorum. Eğer Allison Janney kazanamazsa epey şaşırırım ama hangi aday kazanırsa kazansın aynı derecede şaşırırım.

 1. Allison Janney (Mom)  %79
 2. Anna Chlumsky (Veep)  %5
 3. Jane Krakowski (Unbreakable Kimmy Schmidt) %4
 4. Gaby Hoffman (Transparent)  %4
 5. Mayim Bialik (The Big Bang Theory) %3
 6. Kate McKinnon (Saturday Night Live)  %3
 7. Niecy Nash (Getting On) %2
Her ne kadar dizisi bu yıl dışlansa da Mayim Bialik üst üste 4. kez Emmy adayı...

Her ne kadar dizisi bu yıl dışlansa da Mayim Bialik üst üste 4. kez Emmy adayı…

En İyi Komedi Dizisi Yönetmenlik

Modern Family’nin yokluğunda bu kategoride yarış Veep ve Transparent arasında geçecek gibi gözüküyor. Veep’in bölümü akılda kalıcı ilginç bir bölümdü, Transparent ise ilk bölümüyle yarışacak. Aslında biraz dizi geneline yazılmış bir adaylık gibi. Sürpriz olarak ise çok beğenilen pilot bölümüyle The Last Man on Earth öne sürülebilir. Louie’yi izlemediğimden onun hakkında yorum yapamayacağım…

 1. Veep (Testimony) %45
 2. Transparent (Pilot) %40
 3. The Last Man on Earth  (Alive in Tuscon) %10
 4. Louie (Sleepover) %3
 5. Silicon Valley (Sand Hill Shuffle)  %2
Eğer The Last Man on Earth ilk bölüm kalitesini sezon geneline yayabilseydi belki de başka dizileri konuşuyor olmazdık...

Eğer The Last Man on Earth ilk bölüm kalitesini sezon geneline yayabilseydi belki de başka dizileri konuşuyor olmazdık…

En İyi Komedi Dizisi Senaryo

Bu kategoride diğer tahmincilerden ayrılan bir tahmin yapıp The Last Man on Earth diyeceğim. Evet dizi belki sezonun genelinde aynı çizgisini koruyamadı ama pilot bölümü son yıllardaki en iyi pilot bölümlerden biriydi ve özellikle senaryosu çok iyiydi. Bence ödüle ulaşabilir. Fakat hiç emin olduğum bir tahmin değil, tüm adayların şansı var. Belki Silicon Valley ve Episodes hariç…

 1. The Last Man on Earth (Alive in Tuscon) %30
 2. Transparent (Pilot) %28
 3. Veep (Election Night)  %25
 4. Louie (Bobbys House) %12
 5. Silicon Valley (Two Days of the Condor)  %3
 6. Episodes (Episodes 409)  %2
Matt LeBlanc kariyerinin yedinci Emmy adaylığında ilk ödülünü alabilecek mi?

Episodes üst üste 4. kez bu kategoride aday. Fakat sizce de daha fazla adaylık ve ödül hak etmiyor mu?

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.