Amerika’da televizyon dünyasını yılın bu günlerinde Emmy heyecanı sarmış durumda. Televizyon dünyasının en prestijli ödüllerinde dizilerinin yarışması için kanallar, yapım stüdyoları kıyasıya mücadele etmekteler. Emmy ödüllerinde oylamalar bu hafta başladı ama adayların açıklanması için biraz daha beklememiz gerekecek. 14 Temmuz’da adaylar açıklanmış olacak. Ben de 14 Temmuz’da nasıl bir tabloyla karşılacağımıza dair tahminlerde bulunacağım ve yarışın gidişatını değerlendireceğim. İlk olarak bu yazıda komedi dizisi kategorilerini ele alacağız…

En İyi Komedi Dizisi Tahminlerim:

 1. Veep *
 2. Transparent *
 3. Modern Family *
 4. Silicon Valley *
 5. Unbreakable Kimmy Schmidt *
 6. Master of None
 7. Black-ish
 8. The Big Bang Theory
 9. Mozart in the Jungle
 10. The Last Man on Earth
 11. Mom
 12. Casual
 13. Crazy Ex-Girlfriend
 14. Girls
 15. Catastrophe
 16. Broad City
 17. Shameless
 18. Brooklyn Nine-Nine
 19. Grace and Frankie
 20. Life in Pieces

* Geçen yıl bu kategoride aday olan diziler

Geçtiğimiz yıl ana kategorilerde yarışan dizi sayıları 6’dan 7’ye çıkmıştı. Geçen seneki 7 aday diziden Louie ve Parks and Recreation bu sezon yarışta olmayınca iki yeni yer açılmış oldu.

Geçen yıl aday olan dizilerin tamamının bu yıl da aday olacağını kestirmek zor değil. Geçen yıl ilk kez ödülü kazanarak Modern Family’nin hakimiyetine son veren Veep, bu yıl da ödülün en büyük favorisi konumunda. En azından adaylığı cepte.

İlk sezonuyla pek çok ödül kazanan ve geçen yıl son ana kadar Veep’i devirebileceği düşünülen Transparent ikinci sezonuyla da çok iyi eleştiriler aldı. Yeri en garanti olan adaylardan.

Modern Family, rekor sayıda galibiyete ulaştıktan sonra ilk kez geçen yıl kaybetti. Dizinin düşüşte olduğu bir gerçek olsa da ben dizi bitene kadar Modern Family’nin aday olmaya devam edeceğini düşünüyorum. Bunu da hak ediyor şüphesiz.

HBO’nun komedilerinden olan Silicon Valley ilk iki sezonuyla adaylığı kaçırmamıştı. Oldukça iyi eleştiriler alan üçüncü sezonuyla adaylığı kaçırması için hiçbir sebep yok. Yeri garanti olan adaylardan.

Geçtiğimiz yıl doğrusu Unbreakable Kimmy Schmidt‘i adaylar arasında en zayıf halka olarak görmüştüm. Yine aday olacağını tahmin ediyorum ama eğer sürpriz bir şekilde geçen yıldan bir fire olursa bu Unbreakable Kimmy Schmidt olur özellikle Netflix’in yarışta yeni bir dizisi, Master of None varken.

Master of None yılın en iyi eleştiri alan yeni dizilerinden biri oldu. Dizinin televizyon sektörüyle de ilgili oluşu, Netflix’te yayınlanıyor oluşu gibi faktörler düşünüldüğünde dizinin adaylar arasına girme şansı çok yüksek. Critics’ Choice ödüllerinde adaylıkla yetinmeyip ödülü kazandığını hatırlatalım.

Son sıradaki tahminim için tam emin olamasam da tercihimi Black-ish‘ten yana kullanacağım. Tıpkı Modern Family gibi bir ABC dizisi olan Black-ish, ikinci sezonuyla eleştirmenlerden daha fazla ilgi gördü ve Emmy için favoriler arasında anılmaya başlandı. Geçtiğimiz yıl Anthony Anderson’ın aldığı Emmy adaylığına da bakılacak olursa Televizyon Akademisi’nin gözü zaten dizinin üstündeydi. İkinci sezonuyla dizi ilk adaylığını alabilir.

Hala Amerika’nın en çok izlenen komedi dizisi olma özelliğini koruyan The Big Bang Theory, geçtiğimiz yıl yıllar sonra ilk kez adaylığı kaçırmıştı. Bu sezon dizi biraz daha olumlu tepkiler aldı ve iki yeni kontenjan açılmışken The Big Bang Theory’nin yerine geri döndüğünü görebiliriz. Fakat artık Televizyon Akademisi’nin diziden sıkılmış olup tamamen terk etme ihtimali de yüksek.

Altın Küre’de kazandığı zaferle dikkat çeken Mozart in the Jungle ilk sezonuyla hiç varlık gösteremediği Emmylerde bu kez varlık gösterebilir. Geçen yıl pek çok kategoride aday olmasına karşın bu kategoriyi az farkla kaçırdığını tahmin ettiğim The Last Man on Earth, The Big Bang Theory’nin sona yaklaşmasıyla en büyük Chuck Lorre dizisi haline gelmeye hazırlanan Mom ilk sezonlarıyla alamadığı adaylığı ikinci ve üçüncü sezonlarıyla arayacak diziler.

Hulu dizisi Casual ve CW’nin müzikal-komedisi Crazy Ex-Girlfriend ilk sezonlarıyla platformlarına tarihteki ilk Emmy adaylıklarını kazandırmaya çalışacaklar fakat işlerinin bir hayli zor olacağını söyleyebiliriz. Eğer Televizyon Akademisi saydığım bu seçeneklerin hiçbirini cazip görmezse gözünden düşen eski favorisi olan Girls‘e dönüş yapabilir.

Aziz Ansari (Master of None)

Aziz Ansari (Master of None)

En İyi Komedi Dizisi Erkek Oyuncu Tahminlerim:

 1. Jeffrey Tambor | Transparent *
 2. Will Forte | The Last Man on Earth *
 3. William H. Macy | Shameless *
 4. Aziz Ansari | Master of None
 5. Anthony Anderson | Black-ish *
 6. Jim Parsons | The Big Bang Theory
 7. Don Cheadle | House of Lies *
 8. Gael Garcia Bernal | Mozart in the Jungle
 9. Thomas Middleditch | Silicon Valley
 10. Patrick Stewart | Blunt Talk
 11. Zach Galifianakis | Baskets
 12. Paul Rust | Love
 13. Fred Armisen | Portlandia
 14. Rob Lowe | The Grinder
 15. Rob Delaney | Catastrophe
 16. Andy Samberg | Brooklyn Nine-Nine
 17. Randall Park | Fresh Off the Boat

* Geçen yıl bu kategoride aday olan oyuncular

Geçen yıl en çok şaşırtan Emmy kategorilerinden biri, bu kategori olmuştu. Oy eşitliği nedeniyle 7 adayın çıktığı kategoride daha önce 4 kez galibiyete ulaşan Jim Parsons’ın yokluğu epey sürpriz olmuştu. Fakat geçen yılki adaylardan Matt LeBlanc (Episodes) ve Louis C.K. (Louie) bu sezon yarışmayınca 7 adaydan 5’i kalmış oldu ve bir boşluk oluşmuş oldu…

Geçen yılın kazananı olan Jeffrey Tambor bence en azından 1-2 sezon daha bu kategoride kazanmaya devam edecek. Adaylığı ise zaten cepte.

The Last Man on Earth belki düşüşte ama Will Forte‘nin performansı kayıtsız kalınacak gibi değil. En güçlü adaylardan biri olduğunu düşünüyorum.

Shameless komediye geçtiğinden beri adaylıklarda boş geçmeyen William H. Macy bu yılı da boş geçmeyecektir.

Her ne kadar ilk sezonu olsa da Altın Küre adayı olan Aziz Ansari yeri güvende isimlerden olarak göze çarpıyor. Dizisinin iddialı olması ve diziyi sırtlayan neredeyse tek oyuncu olması adaylık şansını kuvvetlendiriyor.

Geçtiğimiz yıl adaylığı çoğu kişiye büyük sürpriz bana göre küçük sürpriz olan Anthony Anderson bu yıl Black-ish daha da güçlenmişken yerini kaptırmayacaktır.

Son sıra için ise emin olmamakla beraber Jim Parsons‘ın geri dönüş yapacağını düşünüyorum. Geçen yıl Akademi üyeleri 4 kez ödülü kazanan Jim Parsons’tan sıkılmış olacak ki aday yapmadılar fakat bu yıl en azından adaylığını geri alabilir.

Jim Parsons’ın geri dönüş yapmaması halinde Don Cheadle yıllardır koruduğu adaylığını final sezonuyla da koruyacaktır. Aslında Don Cheadle’ın bir şekilde yine aday olacağını düşünüyorum ama diğer altı isimden hangisini dışarıda bırakacağımı bilemedim doğrusu.

Sağlam gözüken 7 aday adayımız olsa da aynı zamanda sürpriz yapmaya yakın gözüken de pek çok oyuncu var aslında bu kategoride. Altın Küre’de ödülü kazanan Gael Garcia Bernal, yarışın iddialı dizilerinden Silicon Valley’de başarılı bir performans gösteren Thomas Middleditch, veteran oyuncu Patrick Stewart ve daha önce yardımcı oyuncu kategorisinden aday olan Portlandia yıldızı Fred Armisen bu isimlerin arasında.

Rachel Bloom (Crazy Ex-Girlfriend)

Rachel Bloom (Crazy Ex-Girlfriend)

En İyi Komedi Dizisi Kadın Oyuncu Tahminlerim:

 1. Julia Louis-Dreyfus | Veep *
 2. Ellie Kemper | Unbreakable Kimmy Schmidt *
 3. Amy Schumer | Inside Amy Schumer *
 4. Lily Tomlin | Grace and Frankie *
 5. Rachel Bloom | Crazy Ex-Girlfriend
 6. Melissa McCarthy | Mike & Molly
 7. Gina Rodriguez | Jane the Virgin
 8. Tracee Ellis Ross | Black-ish
 9. Constance Wu | Fresh Off the Boat
 10. Jane Fonda | Grace and Frankie
 11. Anna Faris | Mom
 12. Lena Dunham | Girls
 13. Ilana Glazer | Broad City
 14. Gillian Jacobs | Love

* Geçen yıl bu kategoride aday olan oyuncular

Bu yıl Emmylerde sürprize en çok açık olan kategorilerden birindeyiz. Geçen yıl aday olan Amy Poehler ve Edie Falco’nun dizileri bitince bu kategoride iki yeni boşluk oluştu. Üstelik yeni dizilerden de kesin gözüyle bakabileceğimiz kimseler olmayınca daha önceki yıllarda adaylık için sırada bekleyen kişilere gün doğmuş oldu.

Yıllardır kategoride ödüle doymayan Julia Louis-Dreyfus bu yıl bence ödülü artık birisine devredecek ama bu durum adaylığı en kesin kişi olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Unbreakable Kimmy Schmidt’in başarısında büyük pay sahibi olan Ellie Kemper ve son dönemin popüler komedi oyuncularından Amy Schumer yeri garanti olan diğer oyuncular. Netflix’in pek ses getiremeyen komedisi Grace and Frankie’den Lily Tomlin‘i de yeri garanti isimlere ekleyebiliriz.

Son iki sıra için en büyük favori Altın Küre’de zafere ulaşan Rachel Bloom. Altın Küre ve Emmy genelde çok farklı isimlere yöneliyorlar ve CW’nun tarihinde Emmy adaylığı görülmemiş bir şey ama sanırım bu kez bir ilke tanıklık edeceğiz. Müzikal komedideki performansıyla Rachel Bloom adaylığı gerçekten hak ediyor ve bu yılki boşluğu da düşünürsek adaylık şansı epey yüksek. Bence aday olması halinde ödülün de favorilerinden biri haline dönüşecek.

Son sırada ise ezbere bir seçim olarak Melissa McCarthy‘nin son kez yer alabileceğini düşünüyorum. Mike&Molly ödül çevrelerinde popüler bir dizi değil ama Melissa McCarthy sırf ismiyle adaylık almayı başarıyor.

Akademi üyelerinin Melissa McCarthy gibi ezberden bir seçime gitmemeleri halinde yönelecekleri ilk aday Jane the Virgin dizisinden Gina Rodriguez olacak gibi gözüküyor. Geçen yıl herkes kendisinin adaylığını bekliyordu ama sürpriz şekilde dışarıda kalmıştı. Belki bu kez adaylığı almayı başarır.

ABC’nin komedilerinden Black-ish’ten Tracee Ellis Ross ve Fresh Off the Boat’tan  eleştirmenlerin çok beğendiği Constance Wu diğer güçlü sürpriz ihtimalleri olarak göze çarpıyor. Constance Wu sürprizinin olmasını çok istediğimi de buradan da belirtmiş olayım.

Bu arada Mom’da Allison Janney ödüle doymazken harika performansı sürekli göz ardı edilen Anna Faris normalde daha üstlerde tahmin etmek istediğim ama önceki iki yıldan sonra bu yıl çekindiğim bir isim. Keşke hem Constance Wu hem de Anna Faris aday olabilse…

Ty Burrell - Modern Family

Ty Burrell (Modern Family)

En İyi Komedi Dizisi Yardımcı Erkek Oyuncu Tahminlerim:

 1. Tony Hale | Veep *
 2. Ty Burrell | Modern Family *
 3. Tituss Burgess | Unbreakable Kimmy Schmidt *
 4. Louie Anderson | Baskets
 5. Andre Braugher | Brooklyn Nine-Nine *
 6. Jay Duplass | Transparent
 7. Adam Driver | Girls *
 8. Keegan-Michael Key | Key and Peele *
 9. T.J. Miller | Silicon Valley
 10. Timothy Simons | Veep
 11. Colin Hanks | Life in Pieces
 12. Noah Galvin | The Real O’Neals
 13. Hugh Laurie | Veep
 14. Jesse Tyler Ferguson | Modern Family
 15. Ed O’Neill | Modern Family
 16. Laurence Fishburne | Black-ish
 17. Malcolm McDowell | Mozart in the Jungle
 18. Eric Stonestreet | Modern Family

* Geçen yıl bu kategoride aday olan oyuncular

Komedide yardımcı erkek oyuncu kategorisinde geçen yıl yarışan adayların tamamı bu yıl da yarışın içerisinde. Yani hiç kimse için yeni bir kontenjan yok. Fakat iki yıl üst üste aynı altılının çıkması sürpriz olur.

Geçen yıl ikinci Emmy ödülüne ulaşan Tony Hale bu yıl da yarışın favorilerinden ve en azından adaylığı cepte.

Modern Family’nin oyuncuları uzun yıllar bu kategoriyi domine ettiler, fakat giderek sayıları azaldı ve geriye sadece Ty Burrell kaldı. Bence bu durum devam edecek ve Ty Burrell dizi bitene kadar en azından adaylık almaya devam edecek. Bu sezonlardan birinde üçüncü Emmy ödülüne kavuşması da sürpriz olmaz.

Unbreakable Kimmy Schmidt’in öne çıkan oyuncularından olan ve geçen yıl çoğu kişiye göre ödülün favorisi olmasına rağmen kazanamayan Tituss Burgess adaylığına kesin gözle bakabileceğimiz isimlerden birisi.

Her ne kadar diziyi izlemediğim için performansı hakkında fikrim olmasa da Baskets dizisinden Louie Anderson epey övgü alan performansıyla adaylar arasına adını yazdıracak gibi gözüküyor.

Brooklyn Nine-Nine, Emmylerde pek başarı yakalayamasa da Andre Braugher ilk iki sezonda adaylığı kaçırmadı. Açıkçası Braugher’ın yerini çok garanti olarak görmüyorum ama en azından bu sezon da adaylar arasında yer almaya yakın.

Son sıra için ise Transparent’tan Jay Duplass bana göre öne çıkıyor. Dizinin ikinci sezonunu izlemesem de Jay Duplass’ın adı bu sezon için daha çok anılmaya başlandı ve bu durum adaylığa dönüşebilir.

Geçen yılın adaylarından Adam Driver ve Keegan-Michael Key ilk altılıma almadığım ama adaylıkları kesinlikle şaşırtmayacak isimler.

Sürpriz olarak Silicon Valley’den T.J. Miller öne çıkıyor olarak gözükebilir ama kendisinin rolü bu sezon daha azdı. Önceki yıllara dönük bir adaylık olur eğer olursa. Veep’te bu yılın öne çıkanlarından olan Timothy Simons sürpriz yapabilecek bir diğer isim. Reyting açısından sezonun başarılı dizilerinden olan Life in Pieces’tan Colin Hanks dikkat edilmesi gereken bir diğer isim bana göre.

Allison Janney - Mom

Allison Janney (Mom)

En İyi Komedi Dizisi Yardımcı Kadın Oyuncu Tahminlerim:

 1. Allison Janney | Mom *
 2. Anna Chlumsky | Veep *
 3. Julie Bowen | Modern Family *
 4. Gaby Hoffman | Transparent *
 5. Kate McKinnon | Saturday Night Live *
 6. Mayim Bialik | The Big Bang Theory *
 7. Jane Krakowski | Unbreakable Kimmy Schmidt *
 8. Niecy Nash | Getting On *
 9. Judith Light | Transparent
 10. Noel Wells | Master of None
 11. Carol Kane | Unbreakable Kimmy Schmidt
 12. Sofia Vergara | Modern Family
 13. Chelsea Peretti | Brooklyn Nine-Nine
 14. Kristen Schaal | The Last Man on Earth

* Geçen yıl bu kategoride aday olan oyuncular

Geçen yılın 8 adaylı kategorisiydi komedide yardımcı kadın oyuncu kategorisi. İşin ilginci o 8 adayın 8’i de bu yıl da aday adayı konumunda. Oy eşitliği sürprizi iki yıl üst üste yaşanmazsa içlerinden ikisi adaylığını kaptıracak. Böyle bir durumda yeni bir adayın yarışa girmesi de kolay değil tabii.

Allison Janney dizinin ilk iki sezonuyla ödülü aldı ve bu yıl üçüncü kez ödülün favorisi. Adaylığı zaten cepte.

Veep’teki performansıyla Emmy adaylıklarını kaçırmayan Anna Chlumsky bir kez daha adaylık almaya çok yakın. Hatta bu kez ödülü alabileceğini düşünenlerin sayısı da hiç az değil.

Julie Bowen bana göre Modern Family bitene kadar adaylığı kaptırmayacak isimlerden. Aslında durumu Ty Burrell ile çok benzer durumda. O da üçüncü Emmy ödülünü kovalayacak. Fakat Julie Bowen’ın üçüncü Emmy şansı daha zayıf.

Transparent’tan Gaby Hoffman bence ikinci kez adaylığı alacak. Rol arkadaşı Judith Light’a göre şansı daha yüksek.

Son yıllarda adaylık kaçırmayan Saturday Night Live yıldızı Kate McKinnon ve geçen yıl The Big Bang Theory’nin büyük kategorilerdeki tek yarışçısı olarak kalan Mayim Bialik ilk altıyı doldurmak için güçlü adaylar.

Jane Krakowski ve Niecy Nash bana göre yerlerini kaptırmaya en yakın isimler fakat bu tahminimde hiçbir dayanak noktam yok. İkisinin de dizilerini izlemiyorum ve performans durumları hakkında fikrim yok.

Master of None’ı bana sevdiren isimlerden olan ve performansıyla göz dolduran Noel Wells kişisel olarak bu kategoride yer almasını en çok istediğim isimlerin başında gelse de işi hiç kolay gözükmüyor…

Komedide Emmy yarışında durumlar böyleydi. Bir sonraki yazıda da drama kategorilerindeki yarışa göz atacağız…

1 Yorum

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.