Düzenli bir izleryazar takipçisiyseniz Marvel filmlerinden hoşlanmadığıma dair pek çok şey yazdığıma denk gelmişsinizdir. Her ne kadar şirketin çoğu filmini sevmiyor olsam da çıkardıkları çoğu filmlerinin ardından koparılan gürültü sonrası izleme, şans verme ihtiyacı hissediyorum. Bunlardan en sonuncusu da geçtiğimiz ay vizyona giren Doctor Strange oldu. Neyse ki bu kez karşımda nispeten düzgün, gayet izlenebilir bir film buldum…

Doctor Strange diğer Marvel filmlerine oranla derinliği çok daha yüksek bir film. Uzman bir doktorun kendini mistik güçler üzerine çalışan bir tarikatın içinde bulmasını anlatan filmin akıl sınırlarını zorlamaya teşvik etmesi ve farklı düşünmeye itmesi takdire şayan. Karakter olarak da Doctor Strange’in birbirine benzer nitelikteki fiziki güce dayalı karakterlerden rahatlıkla ayrıldığını söylemek mümkün. Buna çoğu Marvel filmde gördüğümüz mizahın yerinde ve etkili şekilde kullanımı eklenince Doctor Strange’in gayet izlenebilir bir film olduğunu söylemek mümkün. Özellikle popüler kültür üzerine yapılan espriler hem güldürdü, hem de filmin gerçekten bizim dünyamızda olabileceğini inandırmaya yardımcı olmaya çalıştı.

Doctor Strange’in en büyük artılarından biri görsel efektlerin başarılı kullanımı. Inception etkisinde kalmış gibi gözükse de görsel zenginlik filmin seyir zevkini de doğrudan etkiliyor.

Doctor Strange’in cast aşaması gündemi epey meşgul etmişti. Ana rolü kimin oynayacağı uzun süre tartışıldıktan sonra rol Benedict Cumberbatch’e gitti. Hiç de fena olmamış. Her ne kadar Cumberbatch filmin ilk kısmında Sherlock’u oynuyormuş gibi gözükse de… Filmin oyuncu kadrosu başrol Benedict Cumberbatch dışında da pek çok ünlü ismi barındırıyor. İzlemekten her zaman keyif aldığım oyunculardan Rachel McAdams burada da filmi sevmeye yardımcı oluyor. Birbirinden çok farklı rolleri başarıyla canlandırabilen Tilda Swinton yine başarılı performansıyla oyunculuk olarak parlıyor. Mads Mikkelsen de kendisine çok yakışan kötü karakter rolünün üstesinden başarıyla geliyor. Tabii neticede bu bir Marvel filmi ve hiçbir oyunculuk performansı kusursuz, ya da ödüllük falan değil.

Sonuç itibariyle Doctor Strange, Marvel filmlerinin içinde en izlenebilir olanlarından biri olmuş. Her ne kadar sonlara doğru her Marvel filminde olan gereksiz aksiyon cümbüşü bu filmde de mevcut olsa da hem verdiği mesajlar, hem zengin görselliği, hem de nispeten ilgi çekici hikayesiyle şans verilmeyi hak ediyor.

Doctor Strange

6.5

Puan

6.5/10

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.