Aralık ayı içerisinde bildiğiniz gibi Altın Küre, SAG ve Critics’ Choice gibi önemli ödüllerin adaylıkları açıklandı ve ayrıca pek çok eleştirmen ödülü dağıtıldı. Böylece yarışın şekli büyük ölçüde belli oldu. İlk olarak en iyi film kategorisindeki incelememi şurada yapmıştım. Birkaç günlük zorunlu aranın ardından da oyunculuk kategorileriyle devam ediyorum…

“Aralık Ödülleri Sonrası” başlıklı tahmin dizisinde şu ana kadarki ödülleri önceki yıllarla da karşılaştırarak inceleyeceğimi belirtmiştim. Oyunculuk kategorilerinde yararlanacağım istatistikler SAG, Altın Küre ve Crititcs’ Choice. Bunlardan SAG’in ödüllerinin çok erken adayları belirlediğini ve bu nedenle geç gösterime giren bazı filmlerin oyuncularının SAG adaylığını kaçırdığını söyleyim. Bununla birlikte Altın Küre’de ise hem komedi hem dramada ayrı ayrı adayların belirlendiğini ve toplam 10 adayın belirleniyor olmasının tutturma olasılığını biraz düşürdüğünü söyleyim. Özellikle komedide aday olan bazı kişiler sezonu sadece Altın Küre adaylığı ile kapatabiliyorlar.

Fazla vakit kaybetmeden son beş yılda ne olmuş ne bitmiş kısaca bir hatırlayalım…

Oyuncu (Film) SAG GG CC Oscar
Matthew McConaughey (Dallas Buyers Club)
Chiwetel Ejiofor (12 Years a Slave)
Bruce Dern (Nebraska)
Tom Hanks (Captain Phillips)  –
Christian Bale (American Hustle)  –
Robert Redford (All is Lost)  –  –
Leonardo DiCaprio (The Wolf of Wall Street)  –
Forest Whitaker (The Butler)
Idris Elba (Mandela: Long Walk to Freedom)
Oscar Isaac (Inside Llewyn Davis)  –
Joaquin Phoenix (Her)  –

Geçtiğimiz yıl yarışın son ana kadar karışık olduğu kategorilerden biriydi erkek oyuncu kategorisi. Özellikle hiçbir büyük ödülde adaylığı kaçırmayan Tom Hanks’in Oscar adaylığını kaçırıp şansı daha az görülen Christian Bale ve Leonardo DiCaprio’nun yarışa dahil olması sürpriz olarak karşılanmıştı. SAG adaylığı kaçırmasına rağmen diğer ödülleri kaçırmayan ve pek çok eleştirmen ödülü de alan Robert Redford da Oscar adaylığını kaçıran bir diğer önemli isim olmuştu. Geçen yıl Christian Bale’in hafife alınmasının sebebi Altın Küre’de komedide nispeten daha kolay bir adaylık alması ve SAG adaylığını kaçırmasıydı. Fakat filmin SAG adaylığını geç gösteriminin etkisiyle kaçırmış olabileceği ve Altın Küre’de gerçekten iddialı bir şekilde adaylık alma ihtimalini göz önünde bulundurmamız gerekirdi. Öte yandan üçte üç yapan Tom Hanks dışındaki diğer isimler Matthew McConaughey, Bruce Dern ve Chiwetel Ejiofor beklendiği gibi Oscar adaylığını kaçırmadılar.

Tom Hanks'in adaylığı kaçırması geçen yılın sürprizleri arasındaydı...

Tom Hanks’in adaylığı kaçırması geçen yılın sürprizleri arasındaydı…

Oyuncu (Film) SAG GG CC Oscar
Daniel Day-Lewis (Lincoln)
Bradley Cooper (Silver Linings Playbook)
Denzel Washington (Flight)
Hugh Jackman (Les Misérables)
John Hawkes (The Sessions)  –
Joaquin Phoenix (The Master)  –
Jack Black (Bernie)  –  –
Ewan McGregor (Salmon Fishing in the Yemen)  –  –  –
Bill Murray (Hyde Park on Hudson)  –  –  –
Richard Gere (Arbitrage)  –  –  –

2013’te yarış sadece altı aday arasında geçtiğinden tahmin etmesi pek de zor değildi. Sadece üçte üç yapan John Hawkes yerine sürpriz bir şekilde üçte iki yapan Joaquin Phoenix dahil oldu yarışa. Fakat bunun da çok büyük bir sürpriz olduğunu söylemek zor.

John Hawkes, erken favorilerinden olduğu yarışta Oscar adaylığını kaçırmıştı...

John Hawkes, erken favorilerinden olduğu yarışta Oscar adaylığını kaçırmıştı…

Oyuncu (Film) SAG GG CC Oscar
Jean Dujardin (The Artist)
George Clooney (The Descendants)
Brad Pitt (Moneyball)
Leonardo DiCaprio (J. Edgar)
Michael Fassbender (Shame)
Demian Bichir (A Better Life)
Owen Wilson (Midnight in Paris)
Brendan Gleeson (The Guard)
Joseph Gordon-Levitt (50/50)
Ryan Gosling (The Ides of March)
Ryan Gosling (Crazy, Stupid, Love)
Ryan Gosling (Drive)
Gary Oldman (Tinker Tailor Soldier Spy)

2012 yılı yarışın biraz sürpriz bir şekilde geliştiği bir yıl olmuştu. Leonardo DiCaprio ve Michael Fassbender kağıt üzerinde favori gözükürlerken sadece SAG adaylığı alan Damian Bichir ve üç önemli ödülden adaylık alamayan Gary Oldman sürpriz şekilde adaylığı kapmışlardı. Leonardo DiCaprio’nun favori olduğu yılda adaylığı kaçırıp favori olmadığı bir yılda adaylığı alması da artık bir şekilde borç ödeme olarak görülebilir mi onun yorumu size kalmış durumda.

Gary Oldman, üç önemli ödülden adaylık çıkaramamasına karşın BAFTA ve ardından Oscar adaylığına ulaşmıştı...

Gary Oldman, üç önemli ödülden adaylık çıkaramamasına karşın BAFTA ve ardından Oscar adaylığına ulaşmıştı…

Oyuncu (Film) SAG GG CC Oscar
Colin Firth (The King’s Speech)
Jesse Eisenberg (The Social Network)
James Franco (127 Hours)
Jeff Bridges (True Grit)
Robert Duvall (Get Low)
Ryan Gosling (Blue Valentine)
Mark Wahlberg (The Fighter)
Paul Giamatti (Barney’s Version)
Johnny Depp (The Tourist)
Johnny Depp (Alice in Wonderland)
Jake Gyllenhaal (Love & Other Drugs)
Kevin Spacey (Casino Jack)
Javier Bardem (Biutiful)

2011’de üçte üç yapan üç isim de bu durumu Oscar adaylığına çevirmeyi başarmıştı. Dördüncü olup Jeff Bridges’in de adaylığının sürpriz olmadığını söylemek mümkün. Fakat o yıl Javier Bardem’in sürpriz bir şekilde adaylık alması herkesi şaşırtmıştı, Akademi’nin son yıllardaki büyük sürprizlerinden biriydi bu durum. Robert Duvall ve Ryan Gosling ise bu sürprizden kötü etkilenip yarış dışı kalmışlardı.

Javier Bardem'in adaylığı son yılların tek büyük istisnai adaylığı...

Javier Bardem’in adaylığı son yılların tek büyük istisnai adaylığı…

Oyuncu (Film) SAG GG CC Oscar
Jeff Bridges (Crazy Heart)
Colin Firth (A Single Man)
Morgan Freeman (Invictus)
George Clooney (Up in the Air)
Jeremy Renner (The Hurt Locker)  –
Tobey Maguiere (Brothers)  –  –  –
Robert Downey Jr. (Sherlock Holmes)  –  –  –
Joseph Gordon-Levitt (500 Days of Summer)  –  –  –
Michael Stuhlbarg (A Serious Man)  –  –  –
Daniel Day-Lewis (Nine)  –  –  –
Matt Damon (The Informant!)  –  –  –
Viggo Mortensen (The Road)  –  –  –

Son olarak 2010’da ise son yılların en beklendik yarışı yaşanmıştı. Üç ödül arasından birden fazlasına aday olan sadece beş isim vardı ve o beş ismin tamamı adaylık almayı başardı.

Robert Downey Jr. Altın Küre'de komedi kategorisinde ödülü kazansa da diğer ödüllerden adaylık dahi alamadı...

Robert Downey Jr. Altın Küre’de Sherlock Holmes ile komedi kategorisinde ödülü kazansa da diğer ödüllerden adaylık dahi alamadı…

Oyuncu (Film) SAG GG CC Oscar
Benedict Cumberbatch (The Imitation Game)
Eddie Redmayne (The Theory of Everything)
Jake Gyllenhaal (Nightcrawler)
Michael Keaton (Birdman)
Steve Carell (Foxcatcher)
Ralph Fiennes (The Grand Budapest Hotel)
David Oyelowo (Selma)
Bill Murray (St. Vincent)
Christoph Waltz (Big Eyes)
Joaquin Phoenix (Inherent Vice)

Bu yılın tablosuna baktığımızda ise dört tane adaylık kaçırmayan isim, üç tane ise sadece bir tane adaylık kaçıran isim görüyoruz. Bunun anlamı da yarışta şu an epey güçlü durumda tam yedi aday adayı var ve bunlardan beş tanesi seçilip iki tanesi ise yarış dışı kalacak.

Öncelikli olarak adaylık yarışından ziyade yarışı kimin kazanacağından bahsedelim. Önceki beş yılın tablolarında ödülü kazanan isimlerin her zaman bu dört ödülün dördüne de aday olduğunu görüyoruz. Bu da bizi Michael Keaton, Benedict Cumberbatch, Eddie Redmayne ve Jake Gyllenhaal’den birinin büyük ödülü kazanacağı sonucuna götürüyor. Eleştirmen ödüllerine bakacak olursak Michael Keaton’ın yarışta çok ciddi bir rakibi yok. Belki aday olması halinde Jake Gyllenaal veya iyi bir fırtına yakalaması halinde Eddie Redmayne güçlü bir rekabetçi haline dönüşür ama benim tahminim Michael Keaton’ın Oscar ile tanışacağı yönünde.

Adaylığı cepte olan diğer bir isim ise Eddie Redmayne. Kazanma konusunda çok iddialı değil belki ama sezon içinde pek çok ödül aldı ve almaya da devam edecek gibi gözüküyor. Bence Michael Keaton dışında adaylığı garanti olan tek isim.

Diğer isimler arasında ise adaylık konusunda sıkı bir rekabet yaşanacak. David Oyelowo her ne kadar SAG adaylığını kaçırmış olsa da en az Benedict Cumberbatch ve Jake Gyllenhaal kadar güçlü bir aday ve bence yeri onlara göre daha da sağlam. SAG adaylığını kaçırmış olmasının sebebi filmin geç gösterimiydi.

Son üç yılda üçte üç yapan isimlerden birinin son anda yarış dışında kaldığını görüyoruz. Geçen yıl Tom Hanks, 2013’te John Hawkes ve 2012’de Leonardo DiCaprio bu talihsiz durumu yaşadılar. Bu seri bu sene de devam ederse Benedict Cumberbatch veya Jake Gyllenhaal yarış dışında kalabilir. Benedict Cumberbatch eleştirmenlerden pek bir destek göremedi ve doğru düzgün kazandığı ödül yok bu sene ama arkasında Weinstein isminin olması ve iyi bir kampanya yürütülmesi sayesinde adaylığı kaçırması sürpriz olacak. Jake Gyllenhaal için ise ciddi bir destek var son günlerde ama bunun adaylığa dönüşüp dönüşmeyeceği konusunda emin değilim. Üçte üç yapanlar arasında yarış dışı kalma ihtimali en yüksek olan kişi durumunda Gyllenhaal.

Geriden gelip adaylığı kapabilecek ise iki isimden birisi Steve Carell. Daha çok komedi yapımlarından tanıdığımız Carell, kariyerinin en farklı rollerinden birini aldı. Aylar öncesinden yarışın en büyük favorilerinden biri olarak gösteriliyordu ama Foxcatcher yarışta iyice gerilerde kalınca Carell de geriledi ve son olarak Critics’ Choice adaylığını kaçırdı. Ben hala Steve Carell’in ilk beş içerisinde tutulması gerektiğini düşünüyorum. Fakat burada belirleyici olan Foxcatcher için Akademi’nin nasıl bir tepki vereceği. Geçen yılki Inside Llewyn Davis ve Saving Mr. Banks gibi tamamen dışlama yapmaları halinde  Steve Carell’in Oscar hayali de başka bahara kalabilir.

Steve Carell

Steve Carell’in durumu bir hayli kritik…

Yarışta pek adı anılmayan fakat yine son günlerde filmi The Grand Budapest Hotel’in tekrar sükse yapmasıyla adı gündeme gelen Ralph Fiennes geçen seneki Christian Bale’in yolunu izleyerek adaylık kapabilecek bir isim. Tıpkı Bale’de olduğu gibi Altın Küre adaylığı komediden olduğu için pek ciddiye alınmamıştı fakat onu Critics’ Choice takip etti ve son olarak sürpriz sayılabilecek bir Oscar adaylığı da gelebilir.

Sadece Altın Küre’den adaylık alan Bill Murray, Christoph Waltz ve Joaquin Phoenix büyük ihtimalle sezonu o adaylıklarıyla kapatacaklar.

Bence yarış yukarıda saydığımız yedi isim dışına çıkarsa bunu yapabilecek en güçlü aday Timothy Spall. Cannes’dan en iyi erkek oyuncu ödülü alan oyuncu pek çok eleştirmen grubu ve EFA gibi prestijli yerlerden ödülle döndü. Büyük ihtimalle BAFTA’dan da adaylık alacak ve Gary Oldman’ın 2012’de yaptığını yapabilecek potansiyele sahip. Tek dezavantajı ise bu yıl İngiliz kontenjanından Eddie Redmayne ve Benedict Cumberbatch gibi iki daha iddialı adayın bulunması.

Hepsini derleyip toparladığımızda listede iki isim dışında kimsenin yerinin garanti olmadığını düşünüyorum. Özellikle 3-7 arasındaki ihtimaller birbirine epey yakın. Benim güncel tahmin sıralamam şu şekilde:

 1. Michael Keaton (Birdman)
 2. Eddie Redmayne (The Theory of Everything)
 3. David Oyelowo (Selma)
 4. Benedict Cumberbatch (The Imitation Game)
 5. Steve Carell (Foxcatcher)
 6. Jake Gyllenhaal (Nightcrawler)
 7. Ralph Fiennes (The Grand Budapest Hotel)
 8. Timothy Spall (Mr. Turner)

Çok zor ama imkansız değil:

 • Bradley Cooper (American Sniper)
 • Bill Murray (St. Vincent)
 • Joaquin Phoenix (Inherent Vice)
 • Matthew McConaughey (Interstellar)
 • Jack O’Connell (Unbroken)
 • Oscar Isaac (A Most Violent Year)

Olası tahmin güncellemelerini görmek için tıklayın.

3 Yorum

 1. irem okay

  Analiz gayet iyi olmuş gerçekten ama tek katılmadığm nokta Jake Gyllenhaal ın yarış dışı kalıcağı bence oscarda Michael Keaton ve Jake Gyllenhaal kapışması göreceğiz ve böylede olmalı ama Jake in şansını yüksek buluyorum çünkü filmin tek aday olduğu katagori oyunculuk ve oscarı genelde kapan oyunculara baktığımda da böyle oluyor zaten favorimde Gyllenhaal umarım oscarı göğüsler nitekim çoktan hak ettiği bir ödül ama Akademi bu hiç belli olmaz.

  Yanıtla
  • izleryazar

   Zaten Jake Gyllenhaal’ın yarış dışı kalacağı konusundan ben de emin değilim. Fakat altıncı sıraya birisini yazmam gerekiyordu. Nightcrawler dediğiniz gibi oyunculuğuyla çok ön plana çıktı ve Jake Gyllenhaal filmi taşıyan isim durumunda. Bu durum ciddi bir avantaj. Nightcrawler’ın bu yazıyı yazdığımdan beri geçen sürede daha da güçlendiği düşünülürse şu an Steve Carell’in de biraz önünde.

   Eğer aday olursa ödül için de iddialı isimlerden biri olabilir belki ama Michael Keaton veya Eddie Redmayne’den birinin kazanacağına inanıyorum ben.

   Yanıtla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.