Küçük bütçeli bağımsız filmleri bizlerle buluşturan Sundance Film Festivalinde bu yıl en çok dikkat çeken filmlerden bir tanesi iki yıl önce The Spectacular Now ile adından söz ettirmeye başlayan yönetmen James Ponsoldt imzalı The End of the Tour oldu. Özellikle Jason Segel’ın performansı festivale damgasını vuran gelişmelerden biri oldu ve eleştirmenler film için oldukça olumlu notlar verdiler. Hem başrol oyuncularını hem de yönetmenin bir önceki filmini sevdiğimden film benim de merakla beklediklerimden biri haline dönüştü. Sonuç ise beklentilerimin birazcık altında oldu.

Hikaye erken yaşta intihar eden başarılı yazar David Foster Wallace ile yapılan beş günlük Rolling Stone röportajını konu alıyor. Hikayeye Rolling Stone’dan röportajı gerçekleştiren kişi olan David Lipsky’nin (Jesse Eisenberg) gözünden bakarak röportajın birkaç gün öncesinden başlıyoruz ama filmin asıl başlaması Jason Segel’ın sahneye çıkmasıyla gerçekleşiyor. İkili arasındaki diyaloglar filmin tamamını oluşturuyor. Arada Anna Chlumsky, Joan Cusack gibi tanıdık isimler de karşımıza çıkıyor tabii ama iki kişilik bir film dersek yanlış olmaz herhalde.

Jason Segel - The End of the Tour

Film boyunca David Foster Wallace’ın hayata bakış açısına göz attığımız diyaloglar büyük ölçüde sürükleyici bir şekilde ilerlese de yer yer sıkıcı hale gelebiliyor. Genel hikayenin ilgi çekici olmayışı daha doğrusu bir yere varamıyor olması filmi benim için ortalama bir bağımsız film yapıyor.

The End of the Tour’un en iyi noktası Jason Segel’ın başarılı performansı olarak gösterilebilir. Daha çok komedi yapımlarından izlemeye alıştığımız ve çoğunluğun How I Met Your Mother’ın Marshall’ı olarak tanıdığı Jason Segel, dramada da başarılı olabileceğini bu filmle kanıtlamış oldu. Ödüllerde şansı ne kadar yaver gidecek bilemiyorum ama David Foster Wallace karakteri muhtemelen Jason Segel’ın daha fazla ciddiye alınmaya başlandığı film olarak hatırlanacak. Yardımcı erkek oyuncu dalında Oscar adaylığı şansı arayacak Jason Segel ama rahatlıkla başrol de denilebilir kendisine. Artık ödüllerde bu tarz oyunlara çok alıştığımız için yardımcı kategoride yarışması da tuhaf gelmiyor doğrusu.

Özetle The End of the Tour, ortalama diyebileceğim bir diyalog filmi. İyi oyuncular eşliğinde dingin bir havada geçen bol diyaloglu film arıyorsanız filminizi buldunuz demektir. Fakat fazla beklentilere girmemeniz şart.

The End of the Tour

6

Puan

6.0/10

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.