Amerikan televizyonlarının reyting rekortmeni komedisi The Big Bang Theory, 10. sezonunu da geçtiğimiz gün tamamladı. İlerleyen sezonlara ve düşmeye başlayan reytinglerine rağmen hala Amerika’nın açık ara en çok izlenen komedisi olan dizi, oyuncularına kazandıracağı rekor ücretlerle 11. ve 12. sezon onaylarını da şimdiden kaptı. Peki 10. sezon nasıldı, neler yaşandı?

10. sezonu geçen sezon bıraktığımız yerden açtık. Dizideki uzun süredir beklenen düğün gerçekleşti ve ekibin aileleri, özellikle Penny’nin ailesi sezon açılışına büyük renk kattı. Ne yazık ki sezonun ilerleyen aşamalarında ise onları pek göremedik. Oysa diziye konu çeşitliliği katma açısından ciddi katkıları olabilirdi.

Yeni sezonun ilk bölümlerinin önemli konularından biri ekibin yeni bir askeri projeye başlamaları oldu. Breaking Bad’deki Hank karakteriyle akıllarımıza kazınan Dean Norris’in konuk oyunculuk performansıyla bu konu da bence sezonun olumlu yanlarından biriydi. Hem komedi anlamında hem de konu anlamında diziye çeşitlilik kattı.


The Big Bang Theory’nin 10. sezonunun kritik olaylarından biri de Wolowitz ailesi cephesinde yaşandı. Howard ve Bernadette’in beklenen çocukları dünyaya geldi. Bebeğin rahmetli babaannesine benzemesi ise sezonun komik detaylarındandı. Raj ve Stuart’ın Wolowitz ailesine olan yardımlarını izlemek de pek keyifliydi.

Sezonun pek çok bölümünün merkezinde ise tahmin edilebileceği gibi Sheldon Cooper ve Amy ile olan ilişkisi vardı. Son sezonlarda ciddi bir değişim yaşamaya başladığını gördüğümüz, fakat buna karşın özünden hala ödün vermeyen Sheldon Cooper ve Amy Farrah Fowler’ın ilişkisinde pek çok önemli gelişme sezon içinde yaşandı. İzleyicilerin bir kısmı Sheldon’ın bir ilişkiye sahip olmasını hala yadırgıyor olsa da bir dizi için 10 sezon çok uzun süre ve bu tür karakter gelişimleri de kaçınılmaz.

Yukarıdaki bahsettiğim pek çok olay aslında sezonun ilk yarısında yaşandı. Sezonun bu yarısı gerçekten hem konu zenginliği açısından iyiydi hem de komedi anlamında gayet tatmin ediciydi. Sezonun son kısımlarına doğru ise ne yazık ki dizi ciddi bir düşüşe geçti. Konular tatmin edici değildi, konuk oyunculardan yeterince yararlanılamadı ve komedi anlamında da çok fazla bir şey sunmadı. Bu 5-10 bölümlük periyotta belki de ilk kez dizinin bozduğunu, artık tat vermediğini düşünen kesime biraz hak verdim. Neyse ki dizi için kritik bir dönemece girilen sezon finaliyle yine kahkahalarla güldürdü ve düşüş içerisindeki o bölümleri bir nebze unutturdu…

Uzun lafın kısası The Big Bang Theory, ardında bıraktığı 10 koca yıla rağmen, zaman zaman ciddi düşüşe geçmesine rağmen hala eşi benzeri olmayan ve ekranların en komik dizilerinden biri. İçerisinde Sheldon Cooper gibi eşsiz bir karakteri bulundurduğu sürece de bu durum kolay kolay değişecek gibi gözükmüyor…

The Big Bang Theory 10. Sezon

8.4

Puan

8.4/10

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.