Merhaba,

izleryazar’a hoşgeldiniz!

Bu sayfa, 2016’nın başında düzenlenen ve 2015 yılına ait filmlerin yarıştığı Oscar 2016’ya ait bir tahmin sayfasıydı ve Spotlight’ın galibiyetiyle sonuçlanan Oscarlar sonrası bu sayfa anlamsız bir hale geldi. Fakat site istatistiklerini incelediğimde bu sayfanın farklı aramalar sayesinde hala en çok ziyaret edilen sayfalar arasında olduğunu gördüm ve sizi doğru sayfalara yönlendirmek istedim.

Eğer 2016 filmlerinin yarışacağı ve 2017’nin başında sahiplerini bulacak Oscar 2017’ye dair tahminleri arıyorsanız:

Oscar 2017 – En İyi Film Tahminleri

Eğer 2015 filmlerinin yarıştığı ve 2016’da sahiplerini bulan Oscar 2016’nın sonuçlarını arıyorsanız:

Oscar 2016 Kazananları

Eğer 2016 yılında şu ana kadar çıkmış, benim izlediğim ve yorumladığım filmlerin sıralamasına göz atmak isterseniz:

2016’nın En İyi Filmleri

Bu sayfanın eski ve Mart 2016 itibariyle anlamsız kalan içeriği ise şu şekildeydi:

Alejandro Gonzalez Inarritu
Leonardo DiCaprio, Tom Hardy, Domhnall Gleeson, Will Poulter
Geçen yıl Birdman’le almadık ödül bırakmayan Inarritu’nun yeni filmi eleştirmenlerden destek görmemişti ama 12 dalda Oscar adayı olunca, bir de Altın Küre kazanınca işler değişti. Spotlight ve The Big Short’un arasından sıyrılıp ödüle ulaşması yüksek ihtimal olarak gelmeye başladı. Fakat son yılların en karmaşık ödül sezonlarından birindeyiz.

Tom McCarthy
Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams, Liev Schreiber
Aylardır yarışın favorisi olarak görülüyordu ama Altın Küre ve PGA ödülünü kaçırınca işler karıştı. Yine de Akademi’nin Mark Ruffalo ve Rachel McAdams’ı aday yaparak filme verdiği destek görmezden gelinmemeli.

Adam McKay
Steve Carell, Brad Pitt, Christian Bale, Ryan Gosling
Kimsenin iddialı olmasını beklemediği bir filmdi ama bir anda rüzgarı arkasına alarak favorilerden biri haline geldi. 5 dalda Oscar adaylığı az görülebilir ama son 8 yıldır Oscar kazanan her filmin aldığı PGA ödülünü aldı. Bu istatistik bu yıl da bozulmazsa galibimiz belli.

George Miller
Tom Hardy, Charlize Theron
Her ne kadar ben sevmesem de Mad Max: Fury Road yıla damgasını vurdu. Pek çok eleştirmen ödülünü aldıktan sonra 10 dalda Oscar adaylığı kazandı. Muhtemelen bu adaylıkların çoğunu ödüle dönüşterecek ve yılın en çok Oscar kazanan filmi olacak. En iyi film ödülünü alması da büyük bir şok olmaz?

Ridley Scott
Matt Damon, Jessica Chastain, Kristen Wiig, Kate Mara, Jeff Daniels, Chiwetel Ejiofor, Sean Bean
Gişedeki başarısının uzun süre Oscarlara yansımayacağını düşünsem de The Martian 7 dalda Oscar adayı olarak yıla damgasını vuran filmlerden oldu. Ödülü kazanma ihtimali ise Ridley Scott’ın adaylığı kaçırmasıyla epey zayıfladı.

Lenny Abrahamson
Brie Larson, Jacob Tremblay, Joan Allen, William H. Macy
Toronto Film Festivalinde seyirci ödülünü kazandığından beri Room hızla sezonun en sürpriz işine dönüştü. Bir ara Oscar adaylığını kaçıracağından korkmuştum ama neyse ki Akademi filme sahip çıktı ve 4 dalda aday oldu. Lenny Abrahamson’ın kazandığı en iyi yönetmen adaylığı büyük sürprizdi. Film, en iyi kadın oyuncu ödülüyle yetinecek muhtemelen.

Steven Spielberg
Tom Hanks, Mark Rylance, Amy Ryan, Alan Alda
Spielberg ve Tom Hanks’in dördüncü birlikteliği bu kategori dahil 6 Oscar adaylığı ile sonuçlanıp başarılı oldu. Lakin kimse filmin çok tutkunu olmadı ve kimselerin listesinde birinci değilken büyük ödülü kazanması imkansıza yakın.

John Crowley
Saoirse Ronan, Emory Cohen, Domhnall Gleeson, Julie Walters
Sundance’te büyük ödülü kazanamasa da yarışta kalmayı başarabileni Brooklyn oldu. Sezon boyunca adaylığı son anda kaçıracağını düşünsem de bu küçük ve sevimli film yılın en iyileri arasına girmeyi başardı. Aldığı 3 adaylıkla ödülü kazanma konusundaki en zayıf aday olduğu ise bir gerçek.

Son Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2016

En İyi Film Tahminleri
En İyi Erkek Oyuncu Tahminleri
En İyi Kadın Oyuncu Tahminleri
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Tahminleri
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Tahminleri

Oscar’da en iyi film kategorisinde aday sayısı geçtiğimiz yıllarda, yeni sisteme geçildiğinden beri 8 ile 10 film arasında değişti. Genellikle 9 aday film çıksa da geçtiğimiz yıl ilk kez 8 aday çıktı. Bu yıl da aynı durum tekrarlandı.

Oscar adayları 14 Ocak 2016 tarihinde açıklandı ve ödüller 28 Şubat 2016’da sahiplerini bulacak.

Listede kırmızı renkli filmler henüz gösterime girmemiş ve dünyanın hiçbir yerinde izlenmemiş filmlerdir.
Listede mavi renkli filmler yurtdışında (ve belki ülkemizde de festivallerde veya gişede gösterime girmiş fakat benim henüz izlemediğim filmlerdir.
Listede yeşil renkli filmler ise benim izleme fırsatı bulduğum filmlerdir.