Amerikan televizyonlarında bu yıl güz dönemi kablolu kanallar açısından pek verimli geçmedi. Ulusal kanallarda pek çok yeni dizi görücüye çıkarken kablolu kanallarda görücüye çıkan tek iddialı dizi ise Showtime’dan geldi. Unutulmaz dizilerden The Wire’ın başrol oyuncusu Dominic West ve pek çok dizi, film projesinde yer almış Ruth Wilson’ı buluşturan proje eleştirmenlerin büyük beğenisini toplayarak sezon içinde en çok eleştirmen sevgisi gören yapımlardan oldu. Son olarak Altın Küre adaylıklarında en iyi drama dalında dahil üç adaylık almasıyla adından bir kez daha söz ettiren The Affair’ın ilk sezonu 10. bölümün ardından geçtiğimiz hafta tamamlandı. Ben de geride kalan sezonla ilgili düşüncelerimi yazdım…

The Affair her şeyden önce iyi bir fikre sahip orijinal bir dizi. En azından ben daha önce bu tipte bir dizi izlemedim. Dizinin her bölümü iki kısma ayrılıyor ve bir kısımda olaya erkek tarafından bakarken diğer kısımda olaya kadın tarafından bakıyoruz. Zamanlar bazen paralel gidip birbiriyle çakışırken bazen öyle gitmeyebiliyor.

Noah ve Helen mutlu gibi gözükmesine karşın bir takım sorunları olan bir çift...
Noah ve Helen mutlu gibi gözükmesine karşın bir takım sorunları olan bir çift…

İlk bölümünü izledikten sonra The Affair’ı gerçekten çok beğenmiştim ve sezonun en iyi yeni dizisi olarak da ilan etmiştim hemen. Olaylara iki türlü bakış açısıyla gelen farklı tarz gerçekten ilgi çekiciydi ve başarılı oyunculuklar da üzerine eklenince diziyi sevmek kaçınılmazdı.

Fakat ne yazık ki The Affair’ın ilk bölümdeki ilgi çekiciliğini kaybetmesi fazla uzun sürmedi. İlk bölümden sonra dizi gittikçe gerilemeye başladı ve sezonun en iyi yeni dizisi olarak gördüğüm dizi zar zor izlediğim bir hale dönüştü.

The Affair’ın en büyük sorunu bence senaryonun yeterince iyi olmaması. Evet iyi bir konsept var, dizinin ana konusu da Türk televizyonlarında sıklıkça rastlanan bir konu olsa da ilgi çekici sayılabilecek bir konu. Bir de tabii arkada yavaşça işlenen True Detective’i andıran bir polisiye konusu var. Tüm bunlar birleşince aslında iyi bir ürün ortaya çıkması gerekirken senaryo çok boş kalıyor. O kadar gereksiz sahne ve diyaloglarla bölümler dolduruluyor ki zaman zaman dayanılmaz hale geliyor.

The Affair’ı sevmeyi zorlaştıran bir diğer etmen de karakterleri sevmenin bir hayli zor olması. Tüm karakterler sıklıkla kabul edilemeyecek yanlışlar yapıyorlar ve bu da onları sevmemizi zorlaştırıyor. Şahsen hiçbir karakterini sevemediğim bir dizinin de diğer özellikleri ne kadar iyi olursa olsun beni ikna etmesi oldukça zor.

Alison ve Cole'un evliliği trajik bir olay sonrası yara almıştır...
Alison ve Cole’un evliliği trajik bir olay sonrası yara almıştır…

Dizinin en iyisi bana kalırsa Dominic West. İlk bölümden itibaren oldukça iyi bir performans koyan oyuncu diziyi ilk başlarda sevmemde önemli rol oynamıştı. Fakat öyle Emmy alacak kadar sıra dışı bir performans olmadığını da belirtmek lazım.

Ruth Wilson da şüphesiz iyi bir performans ortaya koyuyor. Fakat karakteri Alison’ın sürekli ağlak bir halde dolaşması o kadar sinir bozucu ki özellikle son bölümlere doğru şahsen Ruth Wilson’ın performansından nefret ettim. Bunda Ruth Wilson’ın bir kabahatı var mıydı bilemiyorum ama bence hep aynı tondaki halleri oyunculuğunun o kadar da harika olmadığını gösteriyor.

İki ana oyuncu dışında performansıyla öne çıkan birisi yok dizide ama genel olarak The Affair’ın oyunculuk kalitesinin bir hayli yüksek olduğu dizilerden biri olduğunu bir kez daha belirteyim.

Solloway ailesinin genç kızı Whitney hikayedeki önemli isimler arasında...
Solloway ailesinin genç kızı Whitney hikayedeki önemli isimler arasında…

Dizinin Altın Küre adaylıklarından oyunculukla ilgili olanlarının hak edilmiş olduğunu düşünüyorum fakat en iyi drama adaylığı The Affair için biraz fazla. Emmy’de aynı başarının tekrarlanacağını sanmıyorum.

Son sözlere geçmeden önce dizinin harika jeneriğinden de bahsetmemek olmaz. Dizideki Fiona Apple imzalı jenerik şarkısı gerçekten çok başarılı ve dizinin bu alanda Emmy alma ihtimalini de çok yüksek olarak görüyorum.

Sonuç olarak The Affair gerçekten iyi bir düşünce üzerine kurulmuş farklı bir yapım ve sezonun ilk bölümlerini zevkle izledim. Fakat ilgi çekicilik kaybolunca dizinin de pek bir bağlayıcılığı kalmadı. Her ne kadar iyi sayılabilecek bir sezon finali yapmış olsa da The Affair’ı gelecek sezon izlemeyi düşünmüyorum. Çünkü dizinin gidişatı az çok belli oluyor ve hiçbir karakterini sevemeyeceğim, pek çok bölümünde çok sıkıldığım diziyle yola devam etmek de pek mantıklı gelmiyor. Zaten piyasada The Affair’dan daha çok izlemeye değecek bir sürü dizi var…

The Affair 1. Sezon

6.2

Puan

6.2/10

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.