Özellikle Netflix’in televizyon yayıncılığına el atmasıyla birlikte televizyonda dizi sayısı açısından inanılmaz bir zenginlik oluşsa da kalite açısından aynı şeyleri söyleyebilmek çok zor. Netflix’in yükselişinden en büyük zararı görenlerden biri ise Amerikan kablolu yayın devi HBO oldu. Son yıllarda yeni hit proje üretmekte sıkıntı çeken kanalın imdadına uzun yıllardır üzerinde çalıştıkları bir proje olan The Night Of yetişti…

The Night Of, aramızdan erken ayrılan başarılı oyuncu James Gandolfini’nin ölmeden önce üzerinde çalıştığı projelerin başında geliyordu. James Gandolfini’nin ani ölümü sonrası dizinin çekimleri yarıda kaldı ve yerine oyuncu aranmaya başlandı. İlk akla gelen isim Robert De Niro oldu ve usta oyuncuyla anlaşma da sağlandı ama oyuncunun takvimi dizinin takvimiyle bir türlü uyuşmayınca o anlaşma da iptal oldu. Son olarak ise John Turturro projeye dahil oldu ve 3 yıllık bir gecikmeyle proje gün yüzünü görmüş oldu.

John Turturro, Amara Karan, Riz Ahmed - The Night Of

Dizilerin ilk bölümleri izleyiciyi tutmak açısından en önemli bölümleridir. Sekiz bölümlük bir mini dizi olarak planlanan The Night Of’un da ilk bölümü gerçekten harika. Daha ilk dakikasından sürükleyici, merakta bırakan hikayesiyle The Night Of izleyiciyi kendisine bağlamayı çok iyi başarıyor. Bölüm boyunca da her açıdan kaliteli olduğunu belli eden dizi bölüm sonunda diziye devam etmemiz gerektiğine ikna ediyor.

The Night Of, bir cinayetin hikayesini çok farklı bir şekilde ele alıyor. Hikayenin ana karakteri olan ve aslen Pakistanlı olsa da doğma büyüme Amerikalı olan Nasir, bir gece ansızın kendisini cinayetten yargılanır halde buluyor. Benzer konulu başka dizilerde genellikle olaylara dedektif gözüyle bakılır ve katil aranır. The Night Of ise olaya mahkum ve avukat gözüyle bakılıyor. Nasir gerçekten masum muydu ? Eğer masumsa böylesine bir suçlamadan nasıl kurtalabilir? The Night Of’ta bu soruların cevabını arıyoruz aslında. Gerçek katilin kim olduğu ise bu yolda bir yan konu olarak karşımıza çıkıyor.

Michael Kenneth Williams, Riz Ahmad - The Night Of

Sürükleyici senaryosu, üst düzey yönetmenliği, yüksek prodüksiyon ve oyunculuk kalitesiyle The Night Of; televizyonun son döneminde karşımıza çıkan en iyi işlerden biri. Oyuncular arasında en çok ön plana çıkan isim ise John Turturro. Son yıllarda kariyerinde ciddi bir düşüş içerisinde olan oyuncu için The Night Of yeni bir fırsat olmuş oldu. Nightcrawler’daki yardımcı oyunculuk performansıyla pek anlamadığım şekilde övgü alan Riz Ahmed’i burada ise oldukça başarılı buldum. Yer aldığı her işte dikkat çekmeyi başaran Michael Kenneth Williams burada da yer aldığı kısımlarda iyi iş çıkarmış. Özellikle ilk bölümde göstermiş olduğu performans çok başarılıydı. Nasir’in babası rolündeki, The Separation’dan tanıdığımız Peyman Moaadi ve Chandra rolündeki Amara Karan ise diğerleri kadar gibi kritik role sahip olmasalar da dikkat çeken isimlerindendi.

Uzun lafın kısası The Night Of, mutlaka şans vermeniz gereken üst düzey bir yapım. Belki sonunun yeterince tatmin edici olmadığı iddia edilebilir ama bence sonu da gayet başarılı sayılabilecek bir şekilde bağlandı. Her ne kadar dizi 8 bölümlük mini-dizi olarak planlanmış olsa da yakalanan başarı sonrası ikinci sezon ihtimallerinden söz edilmeye başlandı. Umarım HBO, True Detective’de yaptığı hatayı bu kez tekrarlamaz ve gereksiz bir ikinci sezon denemesinde bulunmaz…

The Night Of - 1. Sezon

8.6

Puan

8.6/10

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.