Amerika’nın dünyaca ünlü teknoloji bölgesi Silikon Vadisi’nde varlık göstermeye çalışan Richard Hendricks önderliğindeki geek grubunun maceralarını anlatan HBO dizisi, Silicon Valley geçtiğimiz aylarda beşinci sezonunu da geride bıraktı.

Beşinci sezona bir önceki sezon temelleri atılan “yeni internet” odaklı fikrin olgunlaşması ve şirketleşmesiyle başladık. Ekibimizin daha önce de şirketleşme aşamalarında yaşadığı sıkıntılar yeniden baş gösterdi ve olayların ucu bir şekilde yine dizinin kötü adamı Gavin Belson’a vardı… Dizi her ne kadar yeni fikirler üretmeye devam etse de ana hikaye olarak tekrara düşmeye başladığını ve ilk heyecanını vermekten uzaklaştığını söylemek mümkün. Fakat yan hikayelerin yer yer ilgi çekiciliği diziye olan ilgimizi tamamen kaybetmemize engel olmayı başarıyor…

Bu sezonun önceki sezonlardan en büyük farkı şüphesiz Erlich Bachman rolündeki T.J. Miller’ın yokluğu oldu. Geçtiğimiz sezonki yazımda dizinin ilk sezonlarında komedi yükünü çeken T.J. Miller’ın ayrılışına hazırlık yapılırmışçasına dizideki etkisinin azaltıldığından bahsetmiştim. Bu nedenle başarılı oyuncunun eksikliğinin ciddi anlamda hissedildiğini söylemek zor. Jared rolüyle son sezonlarda giderek yıldızı parlayan Zach Woods bu noktada yine ortaya çıkan isim oldu ve dizinin sezon içerisindeki en komik sahnelerinin çoğunda o öne çıktı.

Bilişim dünyasındaki gelişmeleri yakından takip eden dizinin bu sezonki Bitcoin gündemini es geçmesi olmazdı. PiedPaperCoin bu sezonun dikkat çekici yan hikayelerindendi. Jared’in Ex Machina filmini hatırlatan robot arkadaşı, yine Jared’in Richard’a arkadaş ayarlama çabaları, Richard’ın yeni şirketteki liderlik vasfını kazanma çabaları bu sezonun öne çıkan keyifli anlarındandı.

Her ne kadar konu olarak ilk baştaki heyecanını giderek kaybetse de Silicon Valley ekranların izlemeye değer kaliteli komedilerinden biri olarak yoluna devam ediyor. İlk başta altı sezon olarak planlanan dizi görüşüne göre altı sezonu da aşarak birkaç yıl daha bizimle olmaya devam edecek. Fakat bana kalırsa olayların daha uzatılmadan nihayetlendirildiği final niteliğindeki bir altıncı sezon çok daha iyi olabilir…

Silicon Valley 5. Sezon

7.4

Puan

7.4/10

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.