Bilişim sektöründe çalışan bir bilgisayar mühendisi olarak Silicon Valley elbette daha yayınlanmadan ilgi alanıma girmişti. HBO’nun tutturmayı başardığı nadir komedilerden biri olan Silicon Valley üçüncü sezonunu da geçtiğimiz haftalarda tamamladı.

Silicon Valley, isminden de anlaşılabileceği üzere Amerika’nın ünlü teknoloji merkezi Silikon Vadisi’nde geçen bir startup yani yeni kurulan bir şirket hikayesi. Dizide Pied Paper adlı üstün bir sıkıştırma yazılımı geliştiren ekibimizin yaşadıkları güçlükler içerisine mizah katılmış bir şekilde izleyiciye aktarılıyor. Konusuyla Silicon Valley benim için yayındaki en ilgi çekici dizilerden biri olsa da dizinin abartılı bir hayranı da olduğumu söyleyemem…

Son dönemde artan drama yoğunluğu da fazla olan yani olay örgüsünün ön planda tutulduğu komedi dizileri furyasının ürünlerinden biri olan Silicon Valley’de komedi çoğu zaman yan unsur olarak kalıyor. Yine de dizide zaman zaman klasik komedi anlayışının gerektirdiği abartılı sahneleri de görebilmek mümkün.

Silicon Valley’nin geride bıraktığımız üçüncü sezonu komedi açısından üst düzey bir bölümle başlasa da sezonun çoğu bölümünde beklediğim düzeyin altında kaldı. Özellikle ana konunun hafif de olsa tekrara düşer gibi olması, karakterlerimizin sürekli yeni sorunlarla karşı karşıya kalmaları bıkkınlık getirmeye başladı ve bazı bölümlerde diziyi izlemekten sıkıldığımı fark ettim. Buna karşın sezonun ikinci yarısının daha iyi oluşunun dizi için olumlu bir sinyal olduğunu söyleyebilirim.

Silicon Valley - Sezon 3 (2)

Üçüncü sezonun bana kalırsa en büyük eksisi dizinin en önemli karakterlerinden olan ve ilk iki sezon en çok güldüren ismi olan Erlich’in pasifize edilmesiydi. Ana grubumuzdan koparılmaya çalışılan Erlich ile ilgili olay örgüsü başarısız olduğu gibi karakterin komedi özelliklerini de büyük ölçüde öldürdü. Bu noktada dizinin diğer yan karakterleri Jared ve Dinesh – Bertram ikilisine büyük iş düştü.

Oyunculuk performansları açısından Thomas Middleditch dizinin en iyisi olmayı sürdürdü. Silicon Valley’nin başarısında Middleditch’in başarılı performansının da ciddi pay sahibi olduğu inkar edilemez. Jared karakteriyle Zach Woods da gayet iş çıkarıyor ve giderek dizinin parlayan yıldızı haline gelmeye başlıyor. T.J. Miller ise bu sezon karakterinin senaryodaki yeriyle bağlantılı olarak daha durgun bir sezon geçirdi. Gavin Belson karakterine hayat veren Matt Ross da dizinin gizli yıldızlarından biri olarak görülebilir. Matt Ross’un şu sıralar yönetmenliğe merak sardığını ve ikinci filmi Captain Fantastic ile Cannes’dan ödül aldığını hatırlatalım.

Özetle Silicon Valley önceki iki sezonunun biraz altında kalan bir üçüncü sezon geçirdi. Ana hikayenin ilgi çekiciliğini kaybetmeye başlaması ve Erlich’in geri plana atılması dizinin düşüşüne neden olan faktörlerdendi. Tabii bu düşüşe rağmen Silicon Valley bence hala ekranların es geçilmemesi gereken iyi komedilerinden biri. Sadece daha da iyisinin mümkün olduğunu bilmek olumsuzmuş gibi gözüken yorumlar yaptırabiliyor…

Silicon Valley 3. Sezon

7.6

Puan

7.6/10

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.