Ünlü kurgusal dedektif Sherlock Holmes’un epey revaçta olduğu bir dönemdeyiz. Önce Robert Downey Jr.’lu film serisi epey ses getirdi, ardından Benedict Cumberbatch ve Martin Freeman’lı İngiliz dizisi fenomen oldu. Bu yıl ise Sherlock Holmes diğer projeler devam ederken farklı bir bakış açısıyla gişeye değil de ödüllere hitap edecek bir şekilde bir kez daha sinemaya uyarlandı…

Mr. Holmes’u diğer Sherlock Holmes filmlerinden ayıran temel özellik elbette zeki dedektifimizin yaşını başını almış olması ve hayatının son demlerini yaşıyor olması. Sherlock Holmes hikayede emekli olmuştur, fakat aklından atamadığı bir davası içini kemirmeye devam etmektedir. Bu sırada da küçük bir çocukla tanışması da ikili arasında bir arkadaşlığın oluşmasına sebep olmuştur.

Üç kez Oscar adayı olan Laura Linney kadroda Ian McKellen'a ünlü eden tek ünlü isim diyebiliriz.

Üç kez Oscar adayı olan Laura Linney kadroda Ian McKellen’a ünlü eden tek ünlü isim diyebiliriz.

Mr. Holmes düşüncesiyle benim ilgimi çekmeyi başaran bir proje olmuştu. Fakat ne yazık ki beklentilerimi karşılayamayan zayıf sayılabilecek bir iş buldum karşımda. Senaryonun yetersizliği filme bağlanmayı çok zor hale getirmiş. Sanki filmdeki her şeyde “Ian McKellen Oscar kazansın diye çekiyoruz, gerisi çok önemli değil” mantığıyla hareket edilmiş. Hal böyle olunca da ortaya zayıf bir film çıkmış.

Film hakkında bahsedebileceğimiz en önemli nokta elbette Ian McKellen’ın performansı. Gandalf olarak tanıyıp sevdiğimiz ve son dönemde Vicious dizisinde de harikalar yaratan Ian abimiz bu filmle üçüncü Oscar adaylığını almak için epey çabalamış. Özellikle belli sahnelerdeki etkileyici performansı bana kalırsa Oscar adaylığını hak eden cinstendi. Tabii daha yarıştaki neredeyse hiç kimseyi doğru düzgün izlemediğimden sene sonunda kendi listemde nerelerde olabileceğini bilemiyorum.

Özetle Mr. Holmes, Ian McKellen’ın başarılı performansı dışında zayıf bir film. Eğer ki diğer Sherlock Holmes filmlerinden alıştığımız zekice senaryo veya bol aksiyon beklerseniz çok yanlış şeyler beklemiş olursunuz, benden söylemesi.

Mr. Holmes

5.5

Puan

5.5/10

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: