Yabancı dizilerle tanıştıktan sonra pek çok kişi gibi ben de yerli dizilerle bağımı yavaş yavaş kopardım ve yıllardır süreleri iki saati bulan, adeta süre doldurmak için yayınlanan dizilerden hiçbirini doğru dürüst izlemedim. Fakat şanslıyım ki yerli dizilerle bağımın olduğu son dönemlerde Geniş Aile gibi, Leyla ile Mecnun gibi ve birazcık da İşler Güçler gibi dizileri tanıma fırsatı buldum. Geniş Aile’nin ise benim için bu diziler içindeki yeri birazcık daha ayrı. Dizinin getirdiği yeni komedi dili Türkiye’de komedinin yönünü değiştirdi ve Leyla ile Mecnun, İşler Güçler gibi diziler bu akımı takip ederek daha da geliştirdiler. İşte o Geniş Aile yıllar sonra yeniden bu kez beyazperde de karşımıza çıktı. Diziye olan vefa borcumu ödemek adına  dizinin ünlü repliklerinden “Yapıştır”ın isme eklendiği filme bulduğum ilk fırsatta gittim ve iyi ki gittim. Faydasız Cevahir’i, yetersiz Ulvi’yi ve elbette Koyu Bilal’ı pek özlemişiz meğer.

Dizilerin sinemaya transferi her zaman risklidir. Çünkü izleyicinin alıştığı televizyon bölümü işleyişiyle sinema filmi işleyişi farklıdır. Geniş Aile için bu risk daha da artmıştı çünkü verilen 4 yıllık bir ara vardı. Hem eski formlarını koruyabilecekleri hem de eski izleyicisini bulup bulamayacakları soru işaretiydi. Üstelik kadroda da İlker Ayrık gibi Rasim Öztekin gibi önemli fireler vardı. Fakat beni daha da endişelendiren sinemada RTÜK olmayışının fırsat bilinerek bel altı espri yoğunluğunun ciddi şekilde arttırılmasıydı. Daha doğrusu fragmanda öyle bir yansıtma yapılmasıydı, neyse ki korktuğum olmamış ve Geniş Aile sinemaya da adımını başarılı bir şekilde yapmış. Sade bel altı esprilere dayanmayan, fragmandaki üç beş espriden ibaret olmayan ve çok güldüren bir iş çıkmış ortaya.

Geniş Aile Yapıştır

Geniş Aile’nin en başından beri olayı; fazla derinliği olmayan, klişe sayılabilecek konuları harika bir şekilde işleyerek, her anına iyi göndermeler ve iyi espriler sıkıştırabilmesiydi. Dizinin karikatüristlikten gelen senaristi Cüneyt İnay filmde de senaryoyu kaleme almış ve yine çok iyi iş çıkarmış. Evet film belki yüzlerce kez işlenmiş bir konuyu işliyor ama bunun hiçbir önemi yok, çünkü işlenen konu sadece arkada bir fon. Filmin başarısı diyalog zenginliğinde saklı.

Konunun bir önemi yok, klişe bir konu olmasının önemi yok dedik ama yine o konudan da biraz bahsedeyim. Bizim faydasız Cevahir’in çok sevdiği Hafize ninesi hastalanır ve Cevahir’in at yarışına yatırdığı paralar sonuç vermeyince Cevahir’in paraya ihtiyacı olur. Tam da bu sırada bir hazine haritası eline geçer. Fakat bu haritaya bir ortak çıkar bu da Koyu Bilal’den başkası değildir. İkili yanlarına yancıları Ulvi ve Müfik’i de alarak Ayvalık’a doğru yola çıkar. Yolda ise yanlarına genç arkeolog Çağla (Yağmur Tanrısevsin) katılır. Hikaye daha çok bu beş karakter etrafında geçiyor. Ne yazık ki diziden çok sevdiğimiz diğer karakterler ise biraz figüran gibi kalıyorlar…

Geniş Aile Yapıştır - 3

Ufuk Özkan, Fırat Tanış ve Bülent Çolak aradan geçen dört yılda hiçbir şey kaybetmemişler. Harika performanslarıyla filmi taşımışlar. Fırat Tanış’ın çok yönlü bir oyuncu olduğunu biliyoruz da Ufuk Özkan ve Bülent Çolak galiba Cevahir ve Ulvi karakterlerinin ötesine çıkamayacaklar kolay kolay. Fakat ikisi de bu karakterlerde harikalar. Yağmur Tanrısevsin de güzelliğiyle filme renk katmış.

Geniş Aile: Yapıştır, Geniş Aile’yi özleyenlere ilaç gibi gelecek gayet eğlenceli, epey güldüren bir yapım. Evet fularlarımızı takarak baktığımızda sinemasal açıdan değeri olmayan bir yapım olarak görebiliriz ama güldürme amacını yerine getirdiğine göre ben filmi oldukça başarılı olarak görüyorum. Keşke Su ve Kanalizasyon İdaresi esprisi gibi birkaç iğrenç espri olmasaydı ama malum ülkemizde gişe almak için böyle şeylere başvurmak neredeyse zorunlu. O nedenle Cüneyt İnay’ı bu konuda suçlamıyorum. Bir de vay arkadaş, Zekai’nin rolü çok azdı. Serinin ikinci filmi de büyük olasılıkla gelecek ve umarım ikinci filmde Zekai ve Kütük de olayların içerisine bir şekilde dahil olur. Eğer siz de benim gibi diziyi sevenlerdenseniz filmi izlemeden kötüleyenlere bakmadan mutlaka Geniş Aile: Yapıştır’a şans verin…

Geniş Aile: Yapıştır

7

Puan

7.0/10

1 Yorum

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.