Orijinal adı “Turist” olan İsveç yapımı Force Majeure bu yılın en çok ses getiren yabancı filmlerinden biri olmayı başardı. İlk olarak Cannes’da gösterime giren ve orada belirli bir bakış ödülü alan film, ardından pek çok festivalden ödüller ve adaylıklar almayı başardı. Altın Küre adaylığı da alan ve Oscar’da da Kış Uykusu’nun giremediği ilk 9 listesine girmeyi başaran filmi ben de ilk fırsatta izledim…

Force Majeure, oldukça ilginç bir çıkış noktasına sahip bir film. Belki de yılın en dikkat çekici konusuna sahip olan filmde İsveçli bir ailenin Fransa’daki Alpler’de yaptığı tatili izliyoruz. Filmin temelini oluşturan olay ise tatil sırasındaki bir çığ olayı. Çığ kimseye fiziki bir zarar vermiyor belki ama ruhsal yönden ailenin temellerini derinden sarsıyor. Çünkü çığ olayı sırasında ailenin babasının kendi canı ile ailesindekilerin canı arasında yaptığı tercih ciddi bir tartışma konusu oluyor.

Gerçekten beğendiğim bir konusu olan film, izlerken kendimizi babanın yerine koymamızı sağlıyor. Belki kime sorsak öyle bir felaket anında önceliğinin çocukları korumak olduğunu söyler fakat iş ciddiye binince acaba yaşama iç güdüsüne karşı koyabilir mi çocukları koruma isteği?

Diş sağlığı önemli tabii. :)

Film, daha çok diyaloglar şeklinde ilerleyen oldukça sessiz sakin yapıya sahip bir film. Doğrusu filmi izlerken tarz olarak Nuri Bilge Ceylan’ın filmlerine de epey benzettim. Diyalogların yer yer sıkıcılaştığı görülse de genel olarak oldukça sürükleyici ve izleyiciyi filmin içerisinde tutmayı başarır nitelikteydi.

Force Majeure’un akılda kalıcı noktalarından biri de müzikleriydi. Dramatik bir filmin müziklerinden ziyade bir gerilim filminin müziklerini andıran müzikler filme farklı bir hava katmış. Bu durum da hoşuma gitti doğrusu.

Force Majeure, şüphesiz genel anlamda yılın başarılı yapımlarından biri. Keyif alarak izledim ve muhtemelen konusundan dolayı kolay akıldan çıkmayacak bir film olacak benim için fakat doğrusu beklentim duygu yoğunluğunu aktarma açısından bir tık daha fazlasıydı. Tabii bu benim beklentilerimle alakalı bir durum, yoksa dediğim gibi genel olarak film oldukça başarılı. Ben Oscar’da yabancı dildeki adaylığını da destekliyorum. Hatta hiç sevmediğim Ida’nın yarışta favori olduğu düşünülürse ödülü alması için destekleyeceğim filmlerden biri bile olabilir. Dramatik yönü kuvvetli ve diyalog ağırlıklı filmlerden hoşlanıyorsanız kaçırmayın fakat beklentiniz aksiyon ise Force Majeure aradığınız film değil…

Force Majeure

7

Puan

7.0/10

1 Yorum

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.