Bağımsız sinemanın temsilcilerinden olan ve ünlü Before üçlemesi dışında genellikle daha küçük kitlelere hitap eden filmlere imza atan Richard Linklater’ın kariyerindeki zirve şüphesiz iki yıl önceki Boyhood ile gerçekleşti. Çekimleri 12 yılda tamamlanan ve 12 yıllık süreci işleyen film, eleştirel anlamda inanılmaz bir başarı yakaladı ve onlarca önemli ödülü de kazanmayı başardı. Bu filmden itibaren özellikle bir önceki filmi Before Midnight’ı da göz önünde bulundurunca Richard Linklater’ın biraz daha popülist işlere ağırlık verip ödül avcısı filmlere imza atmasını bekliyordum. Fakat Linklater beni yanılttı ve kendi bildiği yoldan şaşmayarak kendi istediği türden bir filme, uzun süredir aklında olan Everybody Wants Some!!’a imza attı.

Everybody Wants Some!!, Richard Linklater’ın 1993’te yaptığı Dazed and Confused adlı gençlik filmiyle aynı kafada yapılmış ve o filmle doğrudan hiçbir bağlantısı olmasa da yönetmenin tanımıyla yansıttığı ruh olarak o filmin devam filmi niteliğinde olan bir gençlik filmi. 70’lerin ortalarında geçen o film sonrası gelen bu film ise 80’lerin başında geçiyor. Filmde aynı evde yaşayacak olan bir üniversite beyzbol takımının okul başlamadan önce yaşadıkları anlatılıyor. Hikayemizin merkezinde ise ekibe bu yıl yeni katılan yani okula yeni olan Jack var ve çoğu zaman olaylara onun gözünden bakıyoruz.

Aslında komedi türüne meraklı olan ve pek çok komedi filmine imza atan Linklater’ın bu yönüne benim gibi daha önceden tanıklık etmeyenlerdenseniz Everybody Wants Some!! sizi epey şaşırtabilir. Çünkü yönetmenin izlediğim diğer filmlerinden ziyade sıradan gençlik filmlerine benziyordu film. Boyhood’daki Before serisindeki naif adamın bu tarz bir işe imza atması gerçekten şaşırtıcı. Tabii tamamen olumsuz bir durumdan da söz etmiyorum. Yönetmenin diyalog sevdası burada da kendini belli ediyor ve çoğu zaman diyaloglar filme bağlayan ana unsur oluyor. Her ne kadar bazı diyaloglar epey ucuz olsa da sonuçta bu bir gençlik filmi…

Zoey Deutch, Blake Jenner - Everybody Wants Some

Filmin kadrosunda tanıdık bir tane bile isim yok. Tamamen yeni oyuncularla çalışan Richard Linklater’ın kurduğu ekipten en çok dikkat çekenler başroldeki Blake Jenner ve filmin esas kızı Zoey Deutch oluyor. Özellikle bu filmle keşfedilen Zoey Deutch’un kısa zamanda iyi yerlere geleceğini, adından daha çok söz ettireceğini tahmin ediyorum. Zaten filmin en iyi sahneleri, en izlemeye değer anları da onunla ilgili olan sahnelerdi.

Kısaca Everybody Wants Some!!, gençlik filmlerini özellikle kalabalık arkadaş grubu üzerine kurulu gençlik filmlerini sevenler için gayet iyi bir film. Fakat türü çok seven biri olmayan  beni çok tatmin ettiğini söyleyemem.  Boyhood’dan sonra gelen Linklater filmi bence bu olmamalıydı…

Everybody Wants Some!!

6

Puan

6.0/10

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.