Blogda bugüne kadar hiçbir animasyon hakkında ayrı yazı yazmak kısmet olmamıştı. Benim için detaylı yazı yazmanın zor olduğu türlerden biri olan animasyonlarla ilgili ilk ayrı yazı ise aynı zamanda bu yılın şu ana kadar izlediğim en iyi animasyonu olduğunu düşündüğüm Big Hero 6’e kısmet oldu.

Disney stüdyolarından çıkan Big Hero 6, yılın ilgi çeken animasyonlarından biri olmayı başardı. Hem gişede oldukça iyi sonuçlar elde etti hem de eleştirel anlamda iyi yorumlar alarak Oscar’a aday olmayı başardı. Son iki yılda yine Disney stüdyolarından çıkma olan Frozen ve Wreck-It Ralph ödül sezonunda desteklediğim filmler olmuşlardı. Bu sezon da sanırım çok bayılmasam da ve bahsettiğim diğer iki filmin epey gerisinde olduğunu düşünsem de Big Hero 6, Oscar’da desteklediğim film olacak. Fakat daha çok sevebileceğime inandığım “The Tale of Princess Kaguya”yı henüz izlemediğimi belirtmem gerek.

Big Hero 6

Big Hero 6, isminden anlaşılabileceği gibi bir süper kahramanlık filmi. Fakat klasik süper kahramanlık filmlerinden bir takım farklılıkları mevcut… Filmdeki ana karakterimiz olan Hiro, küçük bir dahidir. Robotlar üzerine oldukça meraklıdır ve robot dövüşleri için robot yapmaktadır. Hiro’nun abisi de tıpkı Hiro gibi robotlarla ilgili ve üniversitede bu dalda eğitim almaktadır. Abinin yaptığı “Baymax” isimli bir robot ise insan sağlığını kolaylaştıracak önemli bir icattır. Bir şekilde Baymax ile ilgilenmek Hiro’ya kalır ve Hiro ile Baymax arasında ilginç bir dostluk başlar…

Big Hero 6, içerisinde gerçekten yaratıcı ögeler barındıran bir animasyon. Özellikle mikroçip teknolojisinin kullanılış şekli beni etkilemeyi başardı. Fakat filmin en iyi yanı kesinlikle Baymax idi. Oldukça sevimli bir robot olan Baymax’in tuhaflıkları filmi izlemeyi keyifli bir hale getirdi.

Baymax, Hiro - Big Hero 6

Big Hero 6’in çok iyi bir film olamamasının sebebi ise son kısımlarında iyice klasik süper kahramanlık filmlerine bağlıyor oluşu. Baymax’in bir süper kahramana dönüşü doğrusu beni hiç etkilemedi. Pek çok animasyon filmde gördüğümüz ve bu yıl hem The Lego Movie’yi hem de How to Train Your Dragon 2’yi tam olarak beğenmememe neden olan boş aksiyon kısmı bu filmde de fazlasıyla mevcuttu. Keşke animasyonlar bu kadar çok aksiyona boğulmasa!

Her ne kadar beğenmediğim yerleri olup son kısımlarında sıkılmış olsam da Big Hero 6 orijinal ve izlemeye değer bir animasyon. Oscar’da ilk filmin altında kalan ve sırf aksiyondan ibaret olan How to Train Your Dragon 2’nin gerisinde kalırsa üzülürüm doğrusu. Animasyon seven herkese önerebileceğim bir film Big Hero 6, fakat türün en iyileri arasında adı geçmeyecek olan bir film olduğunu da belirtmekte fayda var…

Big Hero 6

7

Puan

7.0/10

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.