Eternal Sunshine of the Spotless Mind, Being John Malkovich gibi her yanından orijinallik akan ve benim de çok sevdiğim filmlerin senaryosunda imzası bulunan Charlie Kaufman bu yıl çok orijinal bir işe daha imzasını attı: Anomalisa. Uzun süredir planladığı filmin bütçesini Kickstarter’da yaptığı kampanyayla çıkaran Charlie Kaufman filmin aynı zamanda yönetmenliğini de Duke Johnson ile birlikte üstlenmiş.

Tamamen yetişkinlere yönelik olan bir animasyon olan Anomalisa, bir iş gezisi sırasında hayatında olmayan bir farklılık keşfeden bir yazarın hikayesini ele alıyor. Aslında filmi izlerken uzun süre boyunca bu film normal şekilde oyuncularla da yapılabilirmiş neden animasyon şeklinde yapmayı istemişler diye düşündüm durdum, fakat işin aslını ise filmin sonlarına doğru yaklaşırken anladım. Evet, Anomalisa’nın animasyon bir film olması sadece ilgi çekmek değil gerçekten bir anlamı var.

Anomalisa’nın animasyon şeklinde olması aslında normalde çok depresif ve ağır olacak filmi izlemesi keyifli bir hale getiriyor. Özellikle Jennifer Jason Leigh tarafından seslendirilen Lisa karakterinin dahil olmasıyla film çok sevimli bir hal alıyor. Fakat bu sevimliliğin ardında hem tutkuyu çok iyi yansıtıyor hem de vermek istediği mesajı iyi bir şekilde veriyor. Bunun yanında Anomalisa’nın kusursuz olmasını engelleyen şey ise senaryonun ana hatları iyi olsa da içerik olarak yer yer fazla boş kalması. Özellikle ilk baştaki karakteri tanıma kısmı bir hayli ve uzun sanıyorum filmi izleyen pek çok kişinin ilgisini azaltmıştır bu kısımlar.

Özetle Anomalisa, yılın en çarpıcı yapımlarından bir tanesi. Belki şu ana kadar izlediğim Charlie Kaufman filmlerinden en az sevdiğim oldu ama bu genel anlamda ortada gayet başarılı bir iş olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Anomalisa

7.5

Puan

7.5/10

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.