Hollywood Yabancı Basın Birliği (HFPA) tarafından her yıl dağıtılan ve özellikle geniş izleyici kitlesine ulaşması nedeniyle hem sinemada hem televizyonda önemli kabul edilen Altın Küre (Golden Globes) Ödüllerinde bu yılın adayları belli oldu. 

Dünkü Critics’ Choice adayları ile genel anlamda paralellik gösteren adaylarda buna karşın bazı sürprizler de yaşanmadı değil. Adaylardan dikkat çeken notlar:

  • Oscar’da en iyi film yarışının yarışçılarından Ford v Ferrari ve Little Women en iyi film, yönetmen, senaryo gibi adaylıkları kaçırdılar.
  • Marriage Story, 6 adaylıkla en çok adaylık alan yapım olsa da Noah Baumbach yönetmen adaylığını kaçırdı.
  • The Irishman’in iki yardımcı oyuncusu adaylığı kaparken Robert De Niro sürpriz şekilde es geçildi.
  • Eleştirmen ödüllerinde pek varlık gösteremeyen The Two Popes, dört adaylık birden alarak “beni listelerden silmeyin” dedi ve yarışta yeniden iddialı konuma geldi.
  • Bu yıl kariyerini onurlandırmak adına Cecil B. DeMille ödülüne layık görülen Tom Hanks, yardımcı oyuncu kategoride de adaylığını aldı almasına ama filmi A Beautiful Day in the Neighborhood eleştirmen ödüllerinden sonra burada da varlık gösteremeyerek en iyi film adaylığı şansını neredeyse bitirdi.
  • En iyi yardımcı oyuncu kategorisi tarihteki en önemli beşlilerden biriyle ilginç bir tablo oluşturdu. Hanks, Hopkins, Pacino, Pesci, Pitt. Ne yıl ama!
  • Joker de eleştirmen ödülleriyle biraz ivme kaybeder gibi olmuştu ama Todd Phillips’in aldığı sürpriz sayılabilecek yönetmen adaylığıyla yarıştaki iddiasını bir kez daha göz önüne serdi.
  • Sezonun çok az kişinin izlediği tek önemli filmi Cats, sadece şarkı kategorisinde adaylık aldı. Yani filmden beklentileri sıfırlamak için bir sebep daha!
  • Parasite, kurallar gereği en iyi film kategorilerine aday olamasa da aldığı yönetmen ve senaryo adaylıklarıyla gücünü gösterdi.
  • Eleştirmen ödüllerinde şu ana kadar harika giden Uncut Gems, tek adaylık dahi alamadı. Dünkü Critics’ Choice sonrası dediğim gibi filmin Oscar’da şansı çok zayıf. Adam Sandler başka bir yılı bekleyecek gibi.
  • Dün adaylığına sevindiğim Lupita Nyong’o ise bugün adaylık kaçırmasıyla üzen isimlerden oldu.
  • Televizyon kategorilerinde Altın Küre’yi çok ciddiye almasam da The Kominsky Method ve The Morning Show’un güçlü görüntüsüne sevindiğimi itiraf etmeliyim.

Bu yıl Ricky Gervais’in sunuculuğunu üstleneceğini Altın Küre Ödüllerinin 6 Ocak 2020 Pazar’ı Pazartesi’ye bağlayan gece sahiplerini bulacağını hatırlatarak sizi aday listesiyle baş başa bırakıyorum…

En İyi Drama Filmi
“The Irishman”
“Joker”
“Marriage Story”
“1917”
“The Two Popes”

En İyi Drama Erkek Oyuncu
Christian Bale, “Ford v. Ferrari”
Antonio Banderas, “Pain and Glory”
Adam Driver, “Marriage Story”
Joaquin Phoenix, “Joker”
Jonathan Pryce, “The Two Popes”

En İyi Drama Kadın Oyuncu
Cynthia Erivo, “Harriet”
Scarlett Johansson, “Marriage Story”
Saoirse Ronan, “Little Women”
Charlize Theron, “Bombshell”
Renee Zellweger, “Judy”

En İyi Komedi / Müzikal Film
“Dolemite is My Name”
“Jojo Rabbit”
“Knives Out”
“Once Upon a Time in Hollywood”
“Rocketman”

En İyi Komedi Erkek Oyuncu
Daniel Craig, “Knives Out”
Roman Griffin Davis, “Jojo Rabbit”
Leonardo DiCaprio, “Once Upon a Time in Hollywood”
Taron Egerton, “Rocketman”
Eddie Murphy, “Dolemite Is My Name”

En İyi Komedi Kadın Oyuncu
Awkwafina, “The Farewell”
Ana de Armas, “Knives Out”
Cate Blanchett, “Where’d You Go Bernadette”
Beanie Feldstein, “Booksmart”
Emma Thompson, “Late Night”

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
Tom Hanks, “A Beautiful Day in the Neighborhood”
Anthony Hopkins, “The Two Popes”
Al Pacino, “The Irishman”
Joe Pesci, “The Irishman”
Brad Pitt, “Once Upon A Time In Hollywood”

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Kathy Bates, “Richard Jewell”
Annette Bening, “The Report”
Laura Dern, “Marriage Story”
Jennifer Lopez, “Hustlers”
Margot Robbie, “Bombshell”

En İyi Yönetmen
Bong Joon Ho, “Parasite”
Sam Mendes, “1917”
Todd Phillips, “Joker”
Martin Scorsese, “The Irishman”
Quentin Tarantino, “Once Upon A Time In Hollywood”

En İyi Senaryo
“The Irishman”
“Marriage Story”
“Once Upon A Time In Hollywood”
“Parasite”
“The Two Popes”

En İyi Müzik
“Joker”
“Little Women”
“Marriage Story”
“Motherless Brooklyn”
“1917”

En İyi Şarkı
“Beautiful Ghosts,” from “Cats”
“I’m Gonna Love Me Again,” from “Rocketman”
“Into the Unknown,” from “Frozen 2”
“Spirit,” from “The Lion King”
“Stand Up,” from “Harriet”

En İyi Animasyon Film
“Frozen 2”
“How to Train Your Dragon: The Hidden World”
“The Lion King”
“Missing Link”
“Toy Story 4”

En İyi Yabancı Film
“The Farewell”
“Les Miserables”
“Pain and Glory”
“Parasite”
“Portrait of a Lady on Fire”

TELEVİZYON KATEGORİLERİ

En İyi Komedi Dizisi
“Barry”
“Fleabag”
“The Kominsky Method”
“The Marvelous Mrs. Maisel”
“The Politician”

En İyi Komedi Dizisi Erkek Oyuncu
Michael Douglas, “The Kominsky Method”
Bill Hader, “Barry”
Ben Platt, “The Politician”
Paul Rudd, “Living With Yourself”
Rami Yousef, “Rami”

En İyi Komedi Dizisi Kadın Oyuncu
Christina Applegate, “Dead to Me”
Rachel Brosnahan, “Marvelous Mrs. Maisel”
Kirsten Dunst, “On Becoming a God in Central Florida”
Natasha Lyonne, “Russian Doll”
Phoebe Waller-Bridge, “Fleabag”

En İyi Drama Dizisi
“Big Little Lies”
“The Crown”
“Killing Eve”
“The Morning Show”
“Succession”

En İyi Drama Dizisi Erkek Oyuncu
Brian Cox, “Succession”
Kit Harington, “Game of Thrones”
Rami Malek, “Mr. Robot”
Tobias Menzies, “The Crown”
Billy Porter, “Pose”

En İyi Drama Dizisi Kadın Oyuncu
Jennifer Aniston, “The Morning Show”
Olivia Colman, “The Crown”
Jodi Comer, “Killing Eve”
Nicole Kidman, “Big Little Lies”
Reese Witherspoon, “The Morning Show”

En İyi Mini Dizi / TV Filmi
“Catch-22”
“Chernobyl”
“Fosse/Verdon”
“The Loudest Voice”
“Unbelievable”

En İyi Mini Dizi / TV Filmi Erkek Oyuncu
Chris Abbott, “Catch 22”
Sacha Baron Cohen, “The Spy”
Russell Crowe, “The Loudest Voice”
Jared Harris, “Chernobyl”
Sam Rockwell, “Fosse/Verdon”

En İyi Mini Dizi / TV Filmi Kadın Oyuncu
Kaitlyn Dever, “Unbelievable”
Joey King, “The Act”
Helen Mirren, “Catherine the Great”
Michelle Williams, “Fosse/Verdon”
Merritt Wever, “Unbelievable”

En İyi TV Yardımcı Erkek Oyuncu
Alan Arkin, “The Kominsky Method”
Kieran Culkin, “Succession”
Andrew Scott, “Fleabag”
Stellan Skarsgard, “Chernobyl”
Henry Winkler, “Barry”

En İyi TV Yardımcı Kadın Oyuncu
Patricia Arquette, “The Act”
Helena Bonham Carter, “The Crown”
Toni Collette, “Unbelievable”
Meryl Streep, “Big Little Lies”
Emily Watson, “Chernobyl”

%d blogcu bunu beğendi: