Oscar adayları 22 Ocak 2019’da açıklanacak ve 91. Oscar Ödülleri 24 Şubat 2019’da düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. Oscar aday tahminleri yeni gelişmelerle sık sık güncellenecektir. Bu kategoride beş aday seçilmektedir.

Son Güncellenme Tarihi: 16 Haziran 2018

1) Barry Jenkins
If Beale Street Could Talk
Annapurna

1 kez aday oldu

Moonlight ile büyük sükse yaptıktan sonra yine iddialı bir işle geliyor. Geçen sefer eksik kalan yönetmen ödülüne gözünü dikebilir.

2) Damien Chazelle
First Man
Universal

1 Oscar kazandı, 1 kez aday oldu

Whiplash ve La La Land ile muhteşem bir kariyer başlangıcı yaptı ve bu ödülü kazanan en genç yönetmen unvanını ele geçirdi. Konu olarak önceki filmlerinden daha çok Oscar kokan yeni filmiyle de Akademi’nin gözüne girmekte zorlanmayacak.

3) Adam McKay
Backseat
Annapurna

1 kez aday oldu

Önceleri ciddiye alınmayan bir yönetmenken The Big Short ile yakaladığı sürpriz başarıyla ilk adaylığını almıştı. Yine bol yıldızlı yeni filmiyle başarısını sürdürme ihtimali yüksek.

4) Yorgos Lanthimos
The Favourite
Fox Searchlight

Hiç aday olmadı

Yunan yönetmen adını giderek daha geniş kitlelere duyuruyor. Diğer filmleri Akademi’ye çok uzak tarzdaydı ama bu kez Akademi’nin de sevebileceği tarzda bir filmle geliyor. Film iyi çıkarsa adaylık şansı yüksek.

5) Steve McQueen
Widows
20th Century Fox

1 kez aday oldu

12 Years a Slave ise Akademi radarına girerek büyük ödüle de ulaşmıştı. Uzun bir aranın ardından nihayet, yıldız dolu yeni filmiyle geri dönüyor. Belki bu sefer eksik kalan yönetmen ödülünü de alır?

6) Felix Van Groeningen
Beautiful Boy
Amazon

Hiç aday olmadı

Belçikalı yönetmen 2012 yapımı The Broken Circle Breakdown ile iz bırakmıştı. İlk Hollywood filmi de pek iddialı gözüküyor. Film düşünüldüğü gibi yarışta iddialı olabilirse adaylık şansı yüksek.

7) Jason Reitman
The Front Runner
Columbia

2 kez aday oldu

Ana akıma daha yakın tarzda işleri Akademi radarına sokmaya başaran fakat kariyerinde düşüşte olan Reitman, bu kez Oscar kokan bir filmle geliyor. Yeniden Akademi’nin gözüne girebilir.

8) Spike Lee
BlacKkKlansman
Focus

Hiç aday olmadı

Sektörde en çok saygı duyulan siyahilerden biri ve hiç Oscar adaylığı yok. Başka bir yılda daha iddialı olabilirdi ama Barry Jenkins ve Steve McQueen gibi gözde siyahiler varken geride kalması daha olası.

9) Joel Edgerton
Boy Erased
Focus

Hiç aday olmadı

İlk filmi The Gift ile oldukça iyi reaksiyon aldıktan sonra iyi bir kadroyla ödül kokan bir konuyla geliyor. Yılın çok konuşulan isimlerinden biri olabilir.

10) Paul Greengrass
Norway
Netflix

1 kez aday oldu

Filmlerinde varlığını yoğun olarak hissettiren yönetmenlerden biri. Netflix için Norveçlilerle çektiği film, Netflix’in bahtsızlığını kırabilirse yarışa dahil olabilir.

11) Luca Guadagnino
Suspiria
Amazon

Hiç aday olmadı

Geçtiğimiz yıl Call Me by Your Name ile kariyerinin zirvesini gördü. Bu kez Akademi’ye uzak gözüken bir filmle geliyor. Yine de Akademi’nin son yıllarda kurallarını yıkmaya başladığını düşünürsek adını kenarda tutmakta fayda var.

12) Mike Leigh
Peterloo
Amazon

2 kez aday oldu

İngilizlerin en saygın yönetmenlerinden biri, ödüllere oynayacak bir filmle geliyor. İngilizlerin de desteğiyle yarışta yukarılara çıkabilir.

13) Paul Dano
Wildlife
IFC Films

Hiç aday olmadı

Oyunculuktan yönetmenliğe soyunan genç isimler arasına dahil oldu. Sundance’te film epey beğenildi ama Oscar için yeterli derecede gürültü de kopmadı doğrusu. Bekleyip göreceğiz.

14) Dan Fogelman
Life Itself
Amazon

Hiç aday olmadı

This Is Us ile televizyonda ciddi bir başarı elde ettikten sonra sinemada da benzer bir formülle şans arayacak. Epey iyi gözüken fragmana bakılırsa yılın sürprizlerinden biri olabilir.

15) Ryan Coogler
Black Panther
Walt Disney

Hiç aday olmadı

Black Panther, Amerika’da büyük ses getirip pek çok rekor kırdı. Zaten sevilen bir yönetmen olan Ryan Coogler da bu işten yararlandı, fakat yarışta pek çok iddialı siyahi varken adaylığı gerçekçi bir ihtimal gibi gelmiyor.

16) Robert Zemeckis
Welcome to Marwen
Universal

1 Oscar kazandı, 1 kez aday oldu

Sektörün saygın yönetmenlerinden olsa da son filmleriyle Akademi radarına girmekte zorlanıyor. Belki bu kez işler değişir.