Oscar adayları 22 Ocak 2019’da açıklanacak ve 91. Oscar Ödülleri 24 Şubat 2019’da düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. Oscar aday tahminleri yeni gelişmelerle sık sık güncellenecektir. Bu kategoride beş aday seçilmektedir.

Son Güncellenme Tarihi: 13 Kasım 2018

1) Regina King
If Beale Street Could Talk
Annapurna

Hiç aday olmadı

Net favorisi olmayan kategorilerden biri de yardımcı kadın oyuncu kategorisi. Regina King şu sıralar ön plana çıkmış olsa da çok güçlü bir havayı arkasına aldığını söylemek de çok zor.

2) Claire Foy
First Man
Universal

Hiç aday olmadı

The Crown’daki başarısı sonrası her yerde karşımıza çıkmaya başladı. First Man’de güçlü performansıyla ilk Oscar adaylığını da alacak gibi. Hatta yarıştaki karmaşada ödülü bile kucaklayabilir.

3) Amy Adams
Vice
Annapurna

5 kez aday oldu

Henüz Oscar kazanamayan en önemli oyunculardan biri. Arrival ile son anda kaçırdığı adaylık da akıllarda. Hak ettiği Oscar’ını altıncı adaylığında almaya yakın. Ödülü de kazanır diyorduk ama fragmanda epey geride kalması soru işareti yarattı.

4) Emma Stone
The Favourite
Fox Searchlight

1 Oscar kazandı, 2 kez aday oldu

The Favourite’in tüm kadın oyuncuları ciddi övgüler alıyor. Kısa süre önce La La Land ile ilk Oscar’ına ulaşan Emma Stone şu sıralar Hollywood’un en sevilen isimlerinden. İkinci Oscar’ı bu kadar kolay alması çok zor belki ama yeni adaylık için engel yok.

5) Rachel Weisz
The Favourite
Fox Searchlight

1 Oscar kazandı, 1 kez aday oldu

2006’da kazandığı Oscar ödülü sonrası bir daha Akademi’nin radarına giremedi. Yılın iddialı filmlerinden biriyle yıllar sonra ikinci adaylığı almaya yakın gözüküyor.

6) Nicole Kidman
Boy Erased
Focus

1 Oscar kazandı, 4 kez aday oldu

Akademi’nin gözüne en rahat girebilen kadın oyunculardan. Bu yıl da birden fazla iddialı filmle gündemde. Boy Erased sektör tarafından sevilirse adaylık almakta zorlanmaz.

7) Margot Robbie
Mary Queen of Scots
Focus

1 kez aday oldu

Hollywood’un son yıllardaki en büyük gözdelerinden. I, Tonya ile ne kadar yetenekli olduğunu gösterip ilk adaylığını kaptı. Hemen ardından ikinci adaylık da gelebilir. Yalnız film bana çok güven vermiyor.

8) Natalie Portman
Vox Lux
Neon

1 Oscar kazandı, 3 kez aday oldu

İyi eleştiriler alsa da ödül sezonunu teğet geçecekmiş gibi duran Vox Lux için en büyük umut Natalie Portman. Black Swan benzeri gözüken rolüyle adaylıklarına yenisini ekleyebilir.

9) Marina de Tavira
Roma
Netflix

Hiç aday olmadı

Yılın en büyük favorilerinden olan Roma’dan sürpriz bir oyuncunun yarışa dahil olabileceğini düşünüyorum. Meksikalı oyuncu bu sürpriz isim olabilir.

10) Elizabeth Debicki
Widows
20th Century Fox

Hiç aday olmadı

Widows’un kalabalık kadrosu içerisinde övgü almayı başarabilen isimlerden. Şansı şu sıralar pek yüksek sayılmaz ama adını tutmakta fayda var.

11) Michelle Yeoh
Warner Bros.

Hiç aday olmadı

Crazy Rich Asians, Amerika’da bu yılın önemli sinema olaylarından biri oldu. Filme sevgi göstermek için en uygun dallardan biri burada Michelle Yeoh’un alacağı adaylık. Oscar için ihtimal vermesem de çeşitli ödüllerde sürpriz aday olarak karşımıza çıkabilir.

12) Thomasin McKenzie
Bleecker Street Media

Hiç aday olmadı

Bence filmin başrolüydü ama yardımcı kategoride yarışacak. Şansı çok zayıf olsa da çeşitli eleştirmen ödüllerinde öne çıkabilir. İdeal dünyada adaylar arasındaki yeri hazırdı.

13) Tilda Swinton
Suspiria
Amazon

1 Oscar kazandı, 1 kez aday oldu

Bu kez bir değil iki tuhaf rolde birden oynuyor. Bu rollere bizi çok alıştırdığı için dikkat çekip öne çıkacağını düşünmüyorum. Birkaç eleştirmen ödülü, adaylığı alıp köşesine çekilir.

14) Meryl Streep
Mary Poppins Returns
Walt Disney

3 Oscar kazandı, 21 kez aday oldu

Son beş yılda dört kez aday olarak Oscar adaylığını iyiden iyiye sıradan bir yaşam aktivitesine çevirdi. Bu kez şansı çok daha az gibi ama bekleyip göreceğiz.