Oscar adayları 22 Ocak 2019’da açıklanacak ve 91. Oscar Ödülleri 24 Şubat 2019’da düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. Oscar aday tahminleri yeni gelişmelerle sık sık güncellenecektir. Bu kategoride beş aday seçilmektedir.

Son Güncellenme Tarihi: 16 Haziran 2018

1) Amy Adams
Backseat
Annapurna

5 kez aday oldu

Henüz Oscar kazanamayan en önemli oyunculardan biri. Arrival ile son anda kaçırdığı adaylık da akıllarda. Hak ettiği Oscar’ını altıncı adaylığında almaya yakın. Asıl soru yardımcı kategoride mi ana kategoride mi?

2) Claire Foy
First Man
Universal

Hiç aday olmadı

The Crown’daki başarısı sonrası her yerde karşımıza çıkmaya başladı. Breathe performansı övülse de film göze girememişti. Bu kez göz önündeki bir filmle ilk adaylığına yakın.

3) Margot Robbie
Mary Queen of Scots
Focus

1 kez aday oldu

Hollywood’un son yıllardaki en büyük gözdelerinden. I, Tonya ile ne kadar yetenekli olduğunu gösterip ilk adaylığını kaptı. Hemen ardından ikinci adaylık da gelebilir. Yalnız film bana çok güven vermiyor.

4) Nicole Kidman
Boy Erased
Focus

1 Oscar kazandı, 4 kez aday oldu

Akademi’nin gözüne en rahat girebilen kadın oyunculardan. Film iyi çıkarsa kariyerine bir adaylık daha ekleyebilir.

5) Tilda Swinton
Suspiria
Amazon

1 Oscar kazandı, 1 kez aday oldu

Yine olabildiğince tuhaf bir rolde karşımıza çıkan Swinton, film sevilirse ön plana çıkmaya müsait gibi gözüküyor.

6) Vera Farmiga
The Front Runner
Columbia

1 kez aday oldu

Filmden henüz çok az bilgimiz var ama Farmiga, ikinci adaylığını da iyi bir oyuncu yönetmeni olan Jason Reitman filmiyle alabilir.

7) Olivia Colman
The Favourite
Fox Searchlight

Hiç aday olmadı

Daha çok televizyondaki işleriyle tanınıyor ve pek çok ödül sahibi. Yorgos Lanthimos’un filmi ona sinemada yeni kapılar açabilir.

8) Meryl Streep
Mary Poppins Returns
Walt Disney

3 Oscar kazandı, 21 kez aday oldu

Son beş yılda dört kez aday olarak Oscar adaylığını iyiden iyiye sıradan bir yaşam aktivitesine çevirdi. Bu kez şansı daha az gibi ama bekleyip göreceğiz.

9) Michelle Rodriguez
Widows
20th Century Fox

Hiç aday olmadı

Daha çok aksiyon yıldızı olarak tanısak ve Oscarla anılması bile tuhaf gözükse de fragmanda en çok dikkatimi çeken performanslardan birine sahip. Yılın sürprizlerinden biri olabilir.

10) Olivia Cooke
Life Itself
Amazon

Hiç aday olmadı

Bates Motel sonrası kariyerinde emin adımlarla ilerliyor. Life Itself’teki performansı da bir hayli iddialı gözüküyor. Film iyi çıkarsa önü açık, yalnız başrol olup ana kategoride de yarışabilir ki orada işi daha zor.