Oscar adayları 22 Ocak 2019’da açıklanacak ve 91. Oscar Ödülleri 24 Şubat 2019’da düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. Oscar aday tahminleri yeni gelişmelerle sık sık güncellenecektir. Bu kategoride beş aday seçilmektedir.

Son Güncellenme Tarihi: 21 Ekim 2018

1) Olivia Colman
The Favourite
Fox Searchlight

Hiç aday olmadı

The Favourite kadınlarının hepsi sevilse de en büyük övgüleri Olivia Colman aldı. Bu kategoride açık uçlu, çok karışık bir yarışın içindeyiz ama şimdilik en mantıklı seçenek durumunda.

2) Melissa McCarthy
Can You Ever Forgive Me?
Fox Searchlight

1 kez aday oldu

Amerika’da epey sevilen komedi oyuncularından biri ve iddialı bir drama filminde… İkinci adaylığını almakta zorlanmayacaktır, ödüle de koşabilir.

3) Glenn Close
The Wife
Warner Bros.

6 kez aday oldu

Oscar alacağı rolü bekleyen saygın bir oyuncu. The Wife’taki performansı da çok övüldü. Sorun filmin ilk gösterimini geçen yıl yapması ve adından söz ettirmeyen küçük bir film oluşu.

4) Viola Davis
Widows
20th Century Fox

1 Oscar kazandı, 3 kez aday oldu

Amerika’nın en saygın siyahi kadınlarından biri. Fences ile ilk Oscar’ına kavuştu nihayet, adaylık sayısını bir tane daha arttırabilir.

5) Yalitza Aparicio
Roma
Netflix

Hiç aday olmadı

Yılın favori filmlerinden birinin başrol oyuncusu. Rol aldığı ilk filmle Akademi’nin aday yapmayı isteyeceği türden biri gibi gözüküyor.

6) Lady Gaga
A Star Is Born
Warner Bros.

Hiç aday olmadı

Şu sıralar Amerika’da yarışın erken favorilerinden ilan edildi. Performansı güçlü olsa da kusursuz değil ve Akademi’nin ilk ciddi performansıyla kapıları açacağına pek inanmıyorum.

7) Nicole Kidman
Destroyer
Warner Bros.

1 Oscar kazandı, 4 kez aday oldu

Nicole Kidman yine neredeyse tanınmaz hale geldiği gösterişli bir performansla karşımızda. Film çok sevilmese de Nicole Kidman buradan bir adaylık koparabilir.

8) Julia Roberts
Ben Is Back
Warner Bros.

1 Oscar kazandı, 4 kez aday oldu

Beş yıl önce August: Osage County ile aldığı adaylığın ardından ilk kez Oscar’a oynayabileceği iddialı bir rolde. Film şimdilik yarışta pek anılmasa da adaylık şansını hafife almamak gerek.

9) Carey Mulligan
Wildlife
IFC Films

1 kez aday oldu

Sundance sonrasında sonunda ikinci adaylığını alabilecek diye sevinmiştim ama filmin rüzgarı çabuk söndü. Film için iyi bir kampanya yaratılması şart.

10) Toni Collette
A24

1 kez aday oldu

Hereditary’deki performansı çok övüldü ve yarışın iddialı isimlerinden biri haline geldi. İlk adaylığını The Sixth Sense ile almıştı, yıllar sonra ikinci adaylığı da bir korku filmiyle gelir mi?

11) Felicity Jones
On the Basis of Sex
Focus

1 kez aday oldu

Önemli bir gerçek kişiliği canlandırıyor ve filmin odak noktası durumunda. Eğer film sevilip yarışta iddialı hale gelirse ikinci adaylığını alabilir ama sanki film sevilmeyecek gibi?

12) Kiki Layne
If Beale Street Could Talk
Annapurna

Hiç aday olmadı

Moonlight’ta oyuncu yönetimindeki başarısına da tanıklık ettiğimiz Barry Jenkins, az bilinen yeni bir isme başrol vermeyi tercih etti. Kiki Layne ismini bu yıldan sonra daha sık duyacağız gibi.

13) Saoirse Ronan
Mary Queen of Scots
Focus

3 kez aday oldu

Genç yaşta sessiz sedasız üç adaylığa ulaştı. Film iyi çıkar ve dördüncü adaylığını da alır mı dersiniz?

14) Emily Blunt
Mary Poppins Returns
Walt Disney

Hiç aday olmadı

Bir türlü Oscar adaylığını getirecek rolü bulamayanlardan. A Quiet Place’te gösterdiği enfes performansın Akademi’de karşılık bulması zor. Fakat uzun süredir beklenen müzikal, uzun süredir beklenen adaylığı getirmeye daha yakın olabilir.

15) Dakota Johnson
Suspiria
Amazon

Hiç aday olmadı

50 Shades of Grey serisiyle çok eleştirildi belki ama üne kavuştu. Şimdilerde ise daha iyi işlerin peşinde. Suspiria’daki performansı beğenildi ama yarış çok kalabalık.