Oscar adayları 22 Ocak 2019’da açıklanacak ve 91. Oscar Ödülleri 24 Şubat 2019’da düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. Oscar aday tahminleri yeni gelişmelerle sık sık güncellenecektir. Bu kategoride beş aday seçilmektedir.

Son Güncellenme Tarihi: 16 Haziran 2018

1) Melissa McCarthy
Can You Ever Forgive Me?
Fox Searchlight

1 kez aday oldu

Amerika’da epey sevilen komedi oyuncularından biri ve iddialı bir drama filminde… İkinci adaylığını almakta zorlanmayacaktır, ödüle de koşabilir.

2) Carey Mulligan
Wildlife
IFC Films

1 kez aday oldu

Artık ikinci adaylığını alması gereken oyunculardan biri ve Wildlife’ta yine çok iyi gözüküyor. Film de sevilmişken bu kez adaylığa yakın.

3) Viola Davis
Widows
20th Century Fox

1 Oscar kazandı, 3 kez aday oldu

Amerika’nın en saygın siyahi kadınlarından biri. Fences ile ilk Oscar’ına kavuştu nihayet, adaylık sayısını bir tane daha arttırabilir.

4) Felicity Jones
On the Basis of Sex
Focus

1 kez aday oldu

Önemli bir gerçek kişiliği canlandırıyor ve filmin odak noktası durumunda. Eğer film sevilip yarışta iddialı hale gelirse ikinci adaylığını almaya yakın.

5) Kiki Layne
If Beale Street Could Talk
Annapurna

Hiç aday olmadı

Moonlight’ta oyuncu yönetimindeki başarısına da tanıklık ettiğimiz Barry Jenkins, az bilinen yeni bir isme başrol vermeyi tercih etti. Kiki Layne ismini bu yıldan sonra daha sık duyabiliriz.

6) Toni Collette
A24

1 kez aday oldu

Hereditary’deki performansı çok övüldü ve yarışın iddialı isimlerinden biri haline geldi. İlk adaylığını The Sixth Sense ile almıştı, yıllar sonra ikinci adaylığı da bir korku filmiyle gelir mi?

7) Saoirse Ronan
Mary Queen of Scots
Focus

3 kez aday oldu

Genç yaşta sessiz sedasız üç adaylığa ulaştı. Film iyi çıkar ve dördüncü adaylığını da alır mı dersiniz?

8) Rachel Weisz
The Favourite
Fox Searchlight

1 Oscar kazandı, 1 kez aday oldu

2006’da yardımcı kategoride ödülü kazandığından beri Akademi radarına giremese de üst düzey performanslar göstermeyi sürdürüyor. Yorgos Lanthimos filmiyle yıllar sonra ikinci adaylığını alabilir.

9) Dakota Johnson
Suspiria
Amazon

Hiç aday olmadı

50 Shades of Grey serisiyle çok eleştirildi belki ama üne kavuştu. Şimdi sırada daha iyi işler yapmak var. Suspiria’daki performansı oldukça iddialı gözüküyor.

10) Emily Blunt
Mary Poppins Returns
Walt Disney

Hiç aday olmadı

Bir türlü Oscar adaylığını getirecek rolü bulamayanlardan. A Quiet Place’te gösterdiği enfes performansın Akademi’de karşılık bulması zor. Fakat uzun süredir beklenen müzikal, uzun süredir beklenen adaylığı getirmeye daha yakın olabilir.

11) Emma Stone
The Favourite
Fox Searchlight

1 Oscar kazandı, 2 kez aday oldu

Son yılların en gözde, en sevilen oyuncularından biri. La La Land ile yakın zamanda ödüle ulaştığı için adaylık alması biraz zorlaştı. Rachel Weisz ile başrolü paylaşması da dezavantaj olabilir.

12) Lady Gaga
A Star Is Born
Warner Bros.

Hiç aday olmadı

Daha önce şarkıcı kimliğiyle Oscar adaylığı kazanmıştı ama bu kez işi çok daha zor. Performansının övgüler alacağını kestirmek zor değil ama Akademi şarkıcılıktan oyunculuğa geçen birini bu kadar çabuk kabullenmek istemeyecektir.