Oscar adayları 22 Ocak 2019’da açıklanacak ve 91. Oscar Ödülleri 24 Şubat 2019’da düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. Oscar aday tahminleri yeni gelişmelerle sık sık güncellenecektir. Bu kategoride beş aday seçilmektedir.

Son Güncellenme Tarihi: 6 Kasım 2018

1) Bradley Cooper
Warner Bros.

3 kez aday oldu

Kısa sürede Akademi’nin çok sevdiği isimlerden birine dönüştü ve şimdi de kendi yönettiği filmiyle dördüncü adaylığını ve ilk ödülünü almaya geliyor. Performansı bugüne kadarki en güçlüsü.

2) Christian Bale
Vice
Annapurna

1 Oscar kazandı, 3 kez aday oldu

Yine tanınmaz hale geldiği bir başka projeyle Akademi’yi ağına düşürmeye çalışacak. Daha önce ödülü olmasa yarışın net favorisi olabilirdi ama şimdi Bradley Cooper’ı yenmesi biraz daha zor olacak.

3) Rami Malek
Bohemian Rhapsody
20th Century Fox

Hiç aday olmadı

Mr. Robot ile adını duyurup Emmy kazandıktan sonra gözünü Oscar’a dikti. Film eleştirmenlerce sevilmese bile performansı büyük övgüler aldı. Adaylık şansı çok yüksek, ödülü kazanma ihtimalini de hafife almamak gerek.

4) Viggo Mortensen
Green Book
Universal

2 kez aday oldu

Green Book’un Toronto zaferi sonrası Captain Fantastic sonrası Mortensen’e kısa sürede bir adaylığın daha yolu açıldı. Film beklendiği gibi yarışta iddialı kalabilirse adaylık şansı epey yüksek.

5) Clint Eastwood
The Mule
Warner Bros.

2 kez aday oldu

Yıllar sonra oyunculuğa iddialı bir rolle dönüyor. Fragmana bakılırsa performansı çok iddialı. Aday olursa 89’a yaklaşan yaşıyla geçen yıl Christopher Plummer’ın kırdığı rekoru kırıp Oscar adaylığı alan en yaşlı oyuncu olacak.

6) Ryan Gosling
First Man
Universal

2 kez aday oldu

Damien Chazelle ile ilk birlikteliği La La Land adaylıkla sonuçlanmıştı. First Man’deki performansı övülse de çok ekstra yorumlar da almıyor. Filmin gücü sayesinde adaylık alma şansı var ama belki o hakkı La La Land’de kullanmıştır?

7) Willem Dafoe
At Eternity’s Gate
CBC Films

3 kez aday oldu

Van Gogh’u oynadığı filmle Willem Dafoe epey övgüler aldı. Filmin adından pek söz ettirmeyecek bir iş olması dezavantaj ama iyi kampanyayla adaylık kapması zor olmayacak.

8) Robert Redford
The Old Man & the Gun
Warner Bros.

1 kez aday oldu

Hollywood’un saygın isimlerinden biri ve 40 yılı aşkın bir süreden sonra oyunculuktaki ikinci adaylığını alabileceği bir rolde. Belki birkaç yıl önce All Is Lost’la kaçırdığı adaylığın telafisi gelir? Yalnız veteran oyuncu kontenjanını Eastwood’un kapma ihtimali yükseldi.

9) Ethan Hawke
A24

2 kez aday oldu

Yılın en çok övülen bağımsız film performanslarından bir tanesine imza attı. Filmin Oscarlarda anılması çok zayıf ihtimal olsa da şu sıralar adından söz ettirmesi sürpriz için kapıyı açık bırakmamız gerektiğine işaret olabilir.

10) Lucas Hedges
Boy Erased
Focus

1 kez aday oldu

Son dönemin gözde genç yıldızlarından biri ve ilk adaylığının ardından bu yıl birkaç filmde birden önemli rollerde. İkinci adaylık için bu yılki en iyi şansı Boy Erased.

11) John David Washington
BlacKkKlansman
Focus

Hiç aday olmadı

#OscarsSoWhite destekçilerinin bu yılki tutunacak dallarından biri olabilir. Fakat ben şimdilik ben bu ihtimali düşük olarak görüyorum.

12) Hugh Jackman
The Front Runner
Columbia

1 kez aday oldu

Geçtiğimiz yıl The Greatest Showman ve Logan ile epey övgüler alsa da filmlerin Akademi’nin gözüne girememesinin kurbanı olmuştu. Bu kez şansı daha yüksek diyordum ama film pek sevilmedi. Filmin kampanyasının nasıl ilerleyeceği önemli olacak.

13) Steve Carell
Beautiful Boy
Amazon

1 kez aday oldu

Beautiful Boy’da Timothy Chalamet kadar olmasa da Carell’ın performansı da çok övgü aldı. Filmin genel olarak yarışta gerilerde gözükmesi ise problem.

14) Steve Carell
Welcome to Marwen
Universal

1 kez aday oldu

Bu yıl rol aldığı üç iddialı filmden biri de Zemeckis’in en yenisi. Film sevilecek mi emin değiliz ama sevilirse Carell’a ikinci adaylık kapısını açabilir.