Emmy adaylarının açıklanması için artık sayılı saatler kaldı. Perşembe günü açıklanacak adaylar öncesi ilk olarak drama tahminlerimi şurada yapmıştım. Şimdi ise sıra komedi kategorilerine geldi. Komedideki beş ana kategoriye dair tahminlerimi ve kısa yorumlarımı yapmaya çalıştım. Fazla uzatmadan kategorileri ele almaya başlayalım.

En İyi Komedi Dizisi Tahminlerim:

 1. Modern Family 
 2. Veep
 3. Transparent 
 4. Louie 
 5. The Big Bang Theory
 6. Silicon Valley
 7. Jane the Virgin
 8. Unbreakable Kimmy Schmidt
 9. Parks and Recreation
 10. Grace and Frankie
 11. Girls
 12. Black-ish
 13. The Last Man on Earth
 14. Brooklyn Nine-Nine
 15. Episodes
 16. Mom
 17. The Comedians

Modern Family ilk beş sezonuyla bu kategoride ödülü kimselere kaptırmadı ve Frasier’ın bu daldaki rekoruna ortak oldu. Eğer bu yıl ödülü kazanırsa rekorun tek sahibi olacak ve bence bunu başarmaya da bir hayli yakın.

Veep, Modern Family’yi yerinden etmeye en yakın dizi görünümünde. Hugh Laurie takviyesinin de diziye katkıları oldu ama ben hala Veep’i büyük ödülü kazanan bir dizi olarak göremiyorum. Bilmem Televizyon Akademisi görebilir mi?

Bu yılın ödüller açısından en çok konuşulan yeni dizilerinden biri Transparent oldu. Dizi, Altın Küre’de büyük ödüle ulaştı. Bence komedi olmayan ve dramaya bir adım daha yakın olan dizi, buna karşın 30 dakika oluşuyla kolayca bu kategoriye girdi. Fakat ben yine de yeni kuralların Transparent için dezavantaj olduğuna inanıyorum ve bu nedenle ödülü kazanmasını zor olarak görüyorum. Tabii bu aday olmayacağı anlamına gelmiyor.

Louie; son iki yıldır bu kategoride aday olmaya başladı ve bence seriyi üçe çıkaracak, fakat ödülü kazanması zor.

The Big Bang Theory, son dört sezondur adaylığı kaçırmadı. Bu sezon biraz düşüşte olsa da Emmy açısından çok fazla şeyin değişeceğini sanmıyorum. Üst üste beşinci adaylık gelebilir.

Son iki sıra için biraz daha temkinliyim. Silicon Valley geçen sene ilk sezonuyla aday oldu ama aday olurken çok az kategoride yer alması Televizyon Akademisi’nin diziye öyle çok da bayılmadığını gösterdi. (Gerçi belki de diğer kategorilerde aday olmayı son anda kaçırdı bilemiyoruz.) İkinci sezon bence ilk sezondan çok da farklı değildi. Yine benzer bir tablo olabilir ama adaylığı kaçırması da öyle çok şaşırtmaz beni.

Son sıra için kararsız kalsam da Jane the Virgin‘i uygun gördüm. Eğer dizi aday olabilirse bu başarıyı gösteren ilk CW dizisi olacak. Normalde böyle bir tahmin çılgınlık ama dizi eleştirmenlerden büyük takdir gördü ve yılın en iyi dizilerinden biri olarak gösterildi. Üstüne Altın Küre’de de bu kategoriye aday olup, kadın oyuncu kategorisini kazandı. Bence olabilir bu iş.

Eğer tahminlerimden bir tanesi çuvallarsa yerini kapmaya hazır olan Unbreakable Kimmy Schmidt var. Tina Fey’in bir önceki işi 30 Rock’a Televizyon Akademisi’nin nasıl taptığını biliyoruz. Fakat Unbreakable Kimmy Schmidt biraz daha küçük bir iş. Kadın oyuncu ve konuk oyuncu adaylıklarıyla yetinebilir.

Sürpriz yapmaya aday olan da pek çok dizi var aslında. Final sezonuyla Parks and Recreation, eleştirmenler pek sevmese de Emmy’de iyi performans gösterebilecek Grace and Frankie, bu kategoride daha önce pek çok kez yer alan Girls, hit olan yeni network dizileri The Last Man on Earth ve Black-ish, her sene birkaç kategoride adaylık koparan Episodes ve daha niceleri…

Jeffrey Tambor bugüne kadar Arrested Development ve The Larry Sanders Show ile altı kez yardımcı kategoride aday olmuş. Bu kez ana kategoride ilk kez aday olup, bunun da ötesine geçip ödülü kazanmaya çok yakın...

Jeffrey Tambor bugüne kadar Arrested Development ve The Larry Sanders Show ile altı kez yardımcı kategoride Emmy adayı olmuş. Bu kez ana kategoride ilk kez aday olup, bunun da ötesine geçip ödülü kazanmaya çok yakın…

En İyi Komedi Erkek Oyuncu Tahminlerim:

 1. Jeffrey Tambor (Transparent)
 2. Jim Parsons (The Big Bang Theory)
 3. William H. Macy (Shameless)
 4. Louis C.K. (Louie)
 5. Matt LeBlanc (Episodes)
 6. Will Forte (The Last Man on Earth)
 7. Don Cheadle (House of Lies)
 8. Thomas Middleditch (Silicon Valley)
 9. Andy Samberg (Brooklyn Nine-Nine)
 10. Billy Crystal (The Comedians)
 11. Anthony Anderson (Black-ish)

Komedide erkek oyuncu dalında da bir rekortmenimiz var o da Jim Parsons‘tan başkası değil. Ödüle şu ana kadar dört kez uzanan Parsons, eğer beşinci ödülünü de alırsa rekorunu tek sahibi olacak. Bence en azından bu sene için işi zor çünkü karşısında Jeffrey Tambor gibi çok güçlü bir rakip var. Cinsiyet değiştiren bir babayı oynayan Tambor bu rolle Emmy ödülüne çok yakın.

Geri kalan dörtlüden ilk kez geçen yıl Shameless’ın komediye geçmesiyle şans bulan William H. Macy ve kategorinin gediklilerinden Louis C.K. bana göre yeri garanti olan diğer iki isim. 

Son iki sıra için sıkı bir rekabet yaşanacak. Doğrusu içlerinden hangi ikisi aday olursa olsun bende büyük bir şok etkisi yaratmaz. Ben tahmin haklarımı Episodes’ta kendini harika oynayan Matt LeBlanc ve aslında riskli bir seçim olsa da Last Man on Earth’in en başarılı noktalarından olan Will Forte için kullandım. Geçen sene bu kategoride aday olmamasıyla şaşırtan Andy Samberg’ün bu yıl ödülün sunucusu olduğunu ve bu durumun avantaj olabileceğini hatırlatayım.

Diğer

Diğer Seinfeld oyuncuları dizi sonrası dikiş tutturamasa da dizinin Elaine’i ödül üstüne ödül kazanıyor…

En İyi Komedi Kadın Oyuncu Tahminlerim:

 1. Julia Louis-Dreyfus (Veep)
 2. Gina Rodriguez (Jane the Virgin)
 3. Amy Poehler (Parks and Recreation)
 4. Ellie Kemper (Unbreakable Kimmy Schmidt)
 5. Lisa Kudrow (The Comeback)
 6. Lily Tomlin (Grace and Frankie)
 7. Edie Falco (Nurse Jackie)
 8. Amy Schumer (Inside Amy Schumer)
 9. Jane Fonda (Grace and Frankie)
 10. Melissa McCarthy (Mike and Molly)
 11. Anna Faris (Mom)
 12. Lena Dunham (Girls)
 13. Constance Wu (Fresh Off the Boat)

Ödülü üç yıldır kimselere kaptırmayan Julia Louis-Dreyfus bu yıl da ödülü kazanması halinde ödülü beş kez kazanan tarihteki üç kadın oyuncudan biri olacak. Bence hiç de küçük bir olasılıktan bahsetmiyoruz.

İkinci sıradaki tahmin hakkımı ben Gina Rodriguez için kazandım. Evet bir CW dizisinin oyuncusunu normalde buraya koymak komik kaçardı ama eleştirmenlerin bayıldığı Jane the Virgin’i izleyip Gina Rodriguez’e hayran kalmayan sanırım çok az kişi vardır. Altın Küre’yi kazanan ve duygusal konuşmasıyla da sempati toplayan Gina Rodriguez’in Emmy’de de ödülü kazanma adına ciddi bir şansı olabileceğine inanıyorum.

Parks and Recreation ile beş sezon üst üste adaylık kazanan Amy Poehler‘ın final sezonuyla adaylığı es geçmesi zayıf ihtimal. Fakat ödülü kazanması da pek kuvvetli bir ihtimal değil.

Unbreakable Kimmy Schmidt’i pek sevmediğimi söylemiştim ama dizideki en iyi şey olan Ellie Kemper‘ın harika performansını görmezden gelemem. Beni bile “acaba diziye devam etsem mi?” diye düşündüren Ellie Kemper’ın adaylığı kaçıracağını pek sanmıyorum.

The Comeback ile bence harika bir dönüş yapan Lisa Kudrow‘un aday olmasını istiyor ve bekliyorum. Grace and Frankie’nin yıldızlarından Lily Tomlin ilk altı sıram içerisine aldığım diğer isim.

Nurse Jackie’nin final sezonuyla son kez aday olabilecek Edie Falco, şu sıralar Trainwreck filmiyle adından çok söz ettiren Amy Schumer, daha önceden adaylıklar kazanan Lena Dunham ve Melissa McCarthy kenarda bekleyen isimlerden. Anlayacağınız bu kategoride çok sıkı bir rekabet var. Son sıradan eklediğim Constance Wu ise benim kişisel isteğim olarak görülebilir. Fakat Emmy oylayıcılarının dikkatini çekmeye çalışan  bazı eleştirmenlerin de bu tarz yazılarda Constance Wu’ya yer verdiğini belirteyim. Keşke öyle bir sürpriz yaşansa.

Modern Family'nin sevilen ikilisinden bakalım bu yıl hangisi ödüle aday olacak?

Modern Family’nin sevilen ikilisinden bakalım bu yıl hangisi ödüle aday olacak?

En İyi Komedi Yardımcı Erkek Oyuncu Tahminlerim:

 1. Ty Burrell (Modern Family)
 2. Tony Hale (Veep)
 3. Jesse Tyler Ferguson (Modern Family)
 4. Fred Armisen (Portlandia)
 5. Andre Braugher (Brooklyn Nine-Nine)
 6. Eric Stonestreet  (Modern Family)
 7. Hugh Laurie (Veep)
 8. Sam Waterston (Grace and Frankie)
 9. Tituss Burgess (Unbreakable Kimmy Schmidt)
 10. T.J. Miller (Silicon Valley)
 11. Martin Sheen (Grace and Frankie)
 12. Adam Driver (Girls)
 13. Ed O’Neill (Modern Family)

Çok fazla iddialı adayın olduğu kategorilerde birindeyiz. Yukarıda sıraladığım 13 ismin de ciddi anlamda adaylık şansı mevcut.

Geçen yıl ikinci kez ödüle kavuşan Ty Burrell bence bu yıl üçüncü ödülünü de alabilir. Modern Family’nin bence en iyisi Burrell ve performansı kesinlikle bol ödüle layık.

Bu kategoride daha önceden ödüle ulaşan isimlerden biri de Tony Hale. Bu sezon da adaylık şansı bir hayli yüksek, belki de ikinci ödül bu yıl gelir.

Geçen yıl ödülü Ty Burrell değil de Jesse Tyler Ferguson‘ın kazanacağı gibi bir algı oluşmuştu. Eğer geçen yıl kazanamadığı ödülü  bu yıl kazanırsa ödülü kazanan üçüncü Modern Family erkeği olacak. Bu arada ben ödülü ikinci kez kazandıktan sonra görmezden gelinmeye başlanan Eric Stonestreet‘in de ciddi bir geri dönüş yapma ihtimali olduğuna inanıyorum.

Amerika’da son dönemde sıkça gündeme gelen Fred Armisen ve Brooklyn Nine-Nine’ın yıldızı Andre Braugher ilk altı içinde yer verdiğim diğer iki isim durumunda. Fakat başta da dediğim gibi bu altılıyı bozabilecek pek çok isim var. Şahsen Veep’e bu sezon can katan Hugh Laurie‘nin adaylığı beni çok sevindirecek ama bakalım başarabilecek mi?

Diziye sonradan dahil olan Mayim Bialik üç yıldır adaylar arasında...

Diziye sonradan dahil olan Mayim Bialik üç yıldır adaylar arasında…

En İyi Komedi Yardımcı  Kadın Oyuncu Tahminlerim:

 1. Allison Janney (Mom)
 2. Julie Bowen (Modern Family)
 3. Mayim Bialik (The Big Bang Theory)
 4. Anna Chlumsky (Veep)
 5. Judith Light (Transparent)
 6. Sofia Vergara (Modern Family)
 7. Kate McKinnon (Saturday Night Live)
 8. Jane Krakowski (Unbreakable Kimmy Schmidt)
 9. Carol Kane (Unbreakable Kimmy Schmidt)
 10. Meritt Wever (Nurse Jackie)

Yardımcı erkek oyuncu kategorisi bu yıl ne kadar kalabalıksa yardımcı kadın kategorisi bir o kadar bomboş.

Geçen yıl iki Emmy birden kazanan Allison Janney bu yıl da bu kategorinin net bir şekilde favorisi. 

Julie Bowen üçüncü ödülünü bu yıl alamasa bile altıncı adaylığı cepte. Rol arkadaşı Sofia Vergara ise geçen yıl adaylığı kaçırmıştı, boşluktan dolayı bu yıl yeniden aday olacağı yönünde tahmin yapmış olsam da bundan hiç emin değilim.

Mayim Bialik ve Anna Chlumsky bence yeri büyük ölçüde sağlamda olan iki isim durumunda. Tahmin listemde bunlara Judith Light’ı ekledim mahalle baskısından ötürü ama doğrusu kendisinin neden Emmy adayı olacak performans sergilediğinin düşünüldüğünü anlayamıyorum. Umarım ben yanılırım ve adaylığı kaçırır…

Perşembe günü Emmy adayları yazısında görüşmek üzere…

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Merakla Beklediğim 2018 Filmleri
%d blogcu bunu beğendi: