Aralık ayı içerisindeki en önemli ödül sezonu olaylarından bir tanesi de Critics’ Choice Ödüllerinde adayların açıklanması oluyor. Eleştirmenlerin seçimlerini ortaya koyan Critics’ Choice çoğu yıl Oscarla da ciddi bir benzerlik içerisinde olmasından dolayı ilgi çekiyor. Bu yıl Critics’ Choice televizyon ödüllerini de filmlerle aynı geceye taşıdı ve Altın Küre’ye benzer bir yapıya bürünmüş oldu. (Önceki yıllarda televizyonlar ayrı, filmler ayrı gecede hatta ayrı aylarda ödüllendiriliyordu.)

Bu yıl film kategorilerinde genel olarak SAG ve Altın Küre ile paralel sonuçlar çıkaran Critics’ Choice ödüllerinde bol çeşitli kategorilerdeki adaylara bakmadan önce dikkatimi çeken noktaları paylaşmak istiyorum:

  • Son günlerde ciddi bir atağa kalkan ve en iyi film adayları arasına girme şansını arttıran The Big Short, en iyi film dahil pek çok adaylık alarak biraz daha güçlendi.
  • SAG sonrası büyük atağa kalkan Trumbo oyuncuları Bryan Cranston ve Helen Mirren burayı da es geçmediler. Üstlelik toplu performans kategorisinde de Trumbo adaylık aldı. Her iki oyuncunun da Oscar adaylığına koştuğunu söylemek yanlış olmaz.
  • SAG ve Altın Küre’den yeterince yüz bulamayan Bridge of Spies en iyi film dalının yanı sıra Steven Spielberg ve senaristleri Coenlere adaylık getirdi. Böylece yarıştaki düşüşe gidermiş gibi olan görüntüsünü biraz durdurdu.
  • Yarışın düşüşteki filmleri Steve Jobs ve Joy en iyi film adaylığını kaçırdılar.
  • Sicario, sürpriz sayılabilecek bir şekilde en iyi film adayları arasına girdi. Eğer ki iki gün sonra açıklanacak AFI listesinde de Sicario ilk 10’a girerse ciddi bir şekilde en iyi film adaylığından bahsediyor hale gelebiliriz.
  • The Hateful Eight pek çok adaylık almasına karşın en iyi film adaylığını kaçırdı. Aslında bu alışılageldik bir durum olmaya başladı ilginç şekilde…
  • Yarışın güçlü filmleri Mad Max: Fury Road, The Martian, The Revenant, Carol, Spotlight ve Room burada da epey destek gördüler. Eğer bu 6 filmden biri Oscar’da en iyi film adaylığını kaçırırsa ciddi sürpriz olarak algılayabiliriz.
  • Adaylık kaçıran oyunculara bakacak olursak Michael Keaton üst üste kaçırdığı adaylıklara bir yenisini daha ekledi ve Oscar umutlarını çok azalttı. Will Smith, Ian McKellen, Tom Hanks, Idris Elba, Carey Mulligan, Jane Fonda, Benicio Del Toro, Kristen Stewart adaylığı kaçıran diğer isimlerden oldular.
  • Televizyon kategorilerine Fargo damgasını vurdu. Dizide oynayan neredeyse her oyuncu adaylık kazanmayı başarmış.
  • Beni Fresh Off the Boat oyuncuları, The Goldbergs’ten Wendi McLendon-Covey ve Last Man on Earth’ün gördüğü destek sevindirdi. Gerisi ise beni pek ilgilendirmedi.

İşte onlarca farklı kategorideki Critics’ Choice Ödüllerinde adaylar:

En İyi Film
“The Big Short”
“Bridge of Spies”
“Brooklyn”
“Carol”
“Mad Max: Fury Road”
“The Martian”
“The Revenant”
“Room”
“Sicario”
“Spotlight”
“Star Wars: The Force Awakens”

En İyi Yönetmen
Todd Haynes, “Carol”
Alejandro Gonzalez Inarritu, “The Revenant”
Tom McCarthy, “Spotlight”
George Miller, “Mad Max: Fury Road”
Ridley Scott, “The Martian”
Steven Spielberg, “Bridge of Spies”

En İyi Erkek Oyuncu
Bryan Cranston, “Trumbo”
Matt Damon, “The Martian”
Johnny Depp, “Black Mass”
Leonardo DiCaprio, “The Revenant”
Michael Fassbender, “Steve Jobs”
Eddie Redmayne, “The Danish Girl”

En İyi Kadın Oyuncu
Cate Blanchett, “Carol”
Brie Larson, “Room”
Jennifer Lawrence, “Joy”
Charlotte Rampling, “45 Years”
Saoirse Ronan, “Brooklyn”
Charlize Theron, “Mad Max: Fury Road”

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
Paul Dano, “Love and Mercy”
Tom Hardy, “The Revenant”
Mark Ruffalo, “Spotlight”
Mark Rylance, “Bridge of Spies”
Michael Shannon, “99 Homes”
Sylvester Stallone, “Creed”

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Jennifer Jason Leigh, “The Hateful Eight”
Rooney Mara, “Carol”
Rachel McAdams, “Spotlight”
Helen Mirren, “Trumbo”
Alicia Vikander, “The Danish Girl”
Kate Winslet, “Steve Jobs”

En İyi Orijinal Senaryo
“Bridge of Spies”
“Ex Machina”
“The Hateful Eight”
“Inside Out”
“Spotlight”

En İyi Uyarlama Senaryo
“The Big Short”
“Brooklyn”
“The Martian”
“Room”
“Steve Jobs”

En İyi Animasyon Film
“Anomalisa”
“The Good Dinosaur”
“Inside Out”
“The Peanuts Movie”
“Shaun the Sheep”

En İyi Yabancı Film
“The Assassin”
“Goodnight Mommy”
“Mustang”
“The Second Mother”
“Son of Saul”

En İyi Belgesel
“Amy”
“Cartel Land”
“Going Clear: Scientology and the Prison of Belief”
“He Named Me Malala”
“The Look of Silence”
“Where to Invade Next”

En İyi Görüntü Yönetmenliği
“Carol”
“The Hateful Eight”
“Mad Max: Fury Road”
“The Martian”
“The Revenant”
“Sicario”

En İyi Kostüm Tasarımı
“Brooklyn”
“Carol”
“Cinderella”
“The Danish Girl”
“Mad Max: Fury Road”

En İyi Kurgu
“The Big Short”
“Mad Max: Fury Road”
“The Martian”
“The Revenant”
“Spotlight”

En İyi Saç & Makyaj
“Black Mass”
“Carol”
“The Danish Girl”
“The Hateful Eight”
“Mad Max: Fury Road”
“The Revenant”

En İyi Prodüksiyon Tasarımı
“Bridge of Spies”
“Brooklyn”
“Carol”
“The Danish Girl”
“Mad Max: Fury Road”
“The Martian”

En İyi Şarkı
“Fifty Shades of Grey” – “Love Me Like You Do”
“Furious 7” – “See You Again”
“The Hunting Ground” – “Til it Happens to You”
“Love and Mercy” – “One Kind of Love”
“Spectre” – “Writing’s on the Wall”
“Youth” – “Simple Song #3”

En İyi Müzik
“Carol”
“The Hateful Eight”
“The Revenant”
“Sicario”
“Spotlight”

En İyi Görsel Efekt
“Ex Machina”
“Jurassic World”
“Mad Max: Fury Road”
“The Martian”
“The Revenant”
“The Walk”

En İyi Toplu Performans
“The Big Short”
“The Hateful Eight”
“Spotlight”
“Straight Outta Compton”
“Trumbo”

En İyi Genç Oyuncu
Abraham Attah, “Beasts of No Nation”
R.J. Cyler, “Me and Earl and the Dying Girl”
Shameik Moore, “Dope”
Milo Parker, “Mr. Holmes”
Jacob Tremblay, “Room”

En İyi Aksiyon Filmi
“Furious 7”
“Jurassic World”
“Mad Max: Fury Road”
“Mission: Impossible – Rogue Nation”
“Sicario”

En İyi Aksiyon Erkek Oyuncu
Daniel Craig, “Spectre”
Tom Cruise, “Mission: Impossible – Rogue Nation”
Tom Hardy, “Mad Max: Fury Road”
Chris Pratt, “Jurassic Park”
Paul Rudd, “Ant-Man”

En İyi Aksiyon Kadın Oyuncu
Emily Blunt, “Sicario”
Rebecca Ferguson, “Mission: Impossible – Rogue Nation”
Bryce Dallas Howard, “Jurassic World”
Jennifer Lawrence, “The Hunger Games: Mockingjay, Part 2”
Charlize Theron, “Mad Max: Fury Road”

En İyi Komedi Filmi
“The Big Short”
“Inside Out”
“Joy”
“Sisters”
“Spy”
“Trainwreck”

En İyi Komedi Erkek Oyuncu
Christian Bale, “The Big Short”
Steve Carell, “The Big Short”
Robert De Niro, “The Intern”
Bill Hader, “Trainwreck”
Jason Statham, “Spy”

En İyi Komedi Kadın Oyuncu
Tina Fey, “Sisters”
Jennifer Lawrence, “Joy”
Melissa McCarthy, “Spy”
Amy Schumer, “Trainwreck”
Lily Tomlin, “Grandma”

En İyi Bilim Kurgu/Korku Filmi
“Ex Machina”
“It Follows”
“Jurassic World”
“Mad Max: Fury Road”
“The Martian”

TV

En İyi Komedi Dizisi
“Black-ish”
“Catastrophe”
“Jane the Virgin”
“Master of None”
“The Last Man on Earth”
“Transparent”
“You’re the Worst”

En İyi Komedi Dizisi Erkek Oyuncu
Anthony Anderson, “Black-ish”
Aziz Ansari, “Master of None”
Will Forte, “The Last Man on Earth”
Randall Park, “Fresh Off the Boat”
Fred Savage, “The Grinder”
Jeffrey Tambor, “Transparent”

En İyi Komedi Dizisi Kadın Oyuncu
Rachel Bloom, “Crazy Ex-Girlfriend”
Aya Cash, “You’re the Worst”
Wendi McClendon-Covey, “The Goldbergs”
Gina Rodriguez, “Jane the Virgin”
Tracee Ellis Ross, “Black-ish”
Constance Wu, “Fresh Off the Boat”

En İyi Komedi Dizisi Yardımcı Erkek Oyuncu
Andre Braugher, “Brooklyn Nine-Nine”
Jaime Camil, “Jane the Virgin”
Jay Duplass, “Transparent”
Neil Flynn, “The Middle”
Keegan-Michael Key, “Playing House”
Mel Rodriguez, “Getting On”

En İyi Komedi Dizisi Yardımcı Kadın Oyuncu
Mayim Bialik, “The Big Bang Theory”
Kether Donohue, “You’re the Worst”
Allison Janney, “Mom”
Judith Light, “Transparent”
Niecy Nash, “Getting On”
Eden Sher, “The Middle”

En İyi Komedi Dizisi Konuk Oyuncu
Ellen Burstyn, “Mom”
Anjelica Huston, “Transparent”
Cherry Jones, “Transparent”
Jenifer Lewis, “Black-ish”
Timothy Olyphant, “The Grinder”
John Slattery, “Wet Hot American Summer: First Day of Camp”

En İyi Drama Dizisi
“Empire”
“Mr. Robot”
“Penny Dreadful”
“Rectify”
“The Knick”
“The Leftovers”
“UnREAL”

En İyi Drama Dizisi Erkek Oyuncu
Hugh Dancy, “Hannibal”
Rami Malek, “Mr. Robot”
Clive Owen, “The Knick”
Liev Schreiber, “Ray Donovan”
Justin Theroux, “The Leftovers”
Aden Young, “Rectify”

En İyi Drama Dizisi Kadın Oyuncu
Shiri Appleby, “UnREAL”
Carrie Coon, “The Leftovers”
Viola Davis, “How to Get Away with Murder”
Eva Green, “Penny Dreadful”
Taraji P. Henson, “Empire”
Krysten Ritter, “Jessica Jones”

En İyi Drama Dizisi Yardımcı Erkek Oyuncu
Clayne Crawford, “Rectify”
Christopher Eccleston, “The Leftovers”
Andre Holland, “The Knick”
Jonathan Jackson, “Nashville”
Rufus Sewell, “The Man in the High Castle”
Christian Slater, “Mr. Robot”

En İyi Drama Dizisi Yardımcı Kadın Oyuncu
Ann Dowd, “The Leftovers”
Regina King, “The Leftovers”
Helen McCrory, “Penny Dreadful”
Hayden Panettiere, “Nashville”
Maura Tierney, “The Affair”
Constance Zimmer, “UnREAL”

En İyi Drama Dizisi Konuk Oyuncu
Richard Armitage, “Hannibal”
Justin Kirk, “Manhattan”
Patti LuPone, “Penny Dreadful”
Margo Martindale, “The Good Wife”
Marisa Tomei, “Empire”
B.D. Wong, “Mr. Robot”

En İyi Mini Dizi / TV Filmi
“Childhood’s End”
“Fargo”
“Luther”
“Saints and Strangers”
“Show Me a Hero”
“The Wiz Live!”

En İyi Mini Dizi / TV Filmi Erkek Oyuncu
Wes Bentley, “American Horror Story: Hotel”
Martin Clunes, “Arthur and George”
Idris Elba, “Luther”
Oscar Isaac, “Show Me a Hero”
Vincent Kartheiser, “Saints and Strangers”
Patrick Wilson, “Fargo”

En İyi Mini Dizi / TV Filmi Kadın Oyuncu
Kathy Bates, “American Horror Story: Hotel”
Kirsten Dunst, “Fargo”
Sarah Hay, “Flesh and Bone”
Alyvia Alyn Lind, “Dolly Parton’s Coat of Many Colors”
Rachel McAdams, “True Detective”
Shanice Williams, “The Wiz Live!”

En İyi Mini Dizi / TV Filmi Yardımcı Erkek Oyuncu
David Alan Grier, “The Wiz Live!”
Ne-Yo, “The Wiz Live!”
Nick Offerman, “Fargo”
Jesse Plemons, “Fargo”
Raoul Trujillo, “Saints and Strangers”
Bokeem Woodbine, “Fargo”

En İyi Mini Dizi / TV Filmi Yardımcı Kadın Oyuncu
Mary J. Blige, “The Wiz Live!”
Laura Haddock, “Luther”
Cristin Milioti, “Fargo”
Sarah Paulson, “American Horror Story: Hotel”
Winona Ryder, “Show Me a Hero”
Jean Smart, “Fargo”

En İyi Animasyon Dizi
“Bob’s Burgers”
“BoJack Horseman”
“South Park”
“Star Wars Rebels”
“The Simpsons”

En İyi Reality-Yarışma
“Chopped”
“Face Off”
“MasterChef Junior”
“Survivor”
“The Amazing Race”
“The Voice”

En İyi Structured Reality Show
“Antiques Roadshow”
“Inside the Actors Studio”
“MythBusters”
“Project Greenlight”
“Shark Tank”
“Undercover Boss”

En İyi Unstructured Reality Show
“Anthony Bourdain: Parts Unknown”
“Cops”
“Deadliest Catch”
“Intervention”
“Naked and Afraid”
“Pawn Stars”

En İyi Reality Sunucusu
Ted Allen, “Chopped”
Phil Keoghan, “The Amazing Race”
James Lipton, “Inside the Actors Studio”
Jane Lynch, “Hollywood Game Night”
Jeff Probst, “Survivor”
Gordon Ramsay, “Hell’s Kitchen”

En İyi Talk Show
“Jimmy Kimmel Live!”
“Last Week Tonight with John Oliver”
“The Daily Show with Jon Stewart”
“The Graham Norton Show”
“The Late Late Show with James Corden”
“The Tonight Show Starring Jimmy Fallon”

Yorum yapmak ister misin?

izleryazar Top 250 Film 2016'nın En İyi Filmleri
%d blogcu bunu beğendi: